Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert z okazji 100-lecia Kolejowej Orkiestry Dętej PKP w Piotrkowie Trybunalskim [ZDJĘCIA, FILM]

oby, mat. KOD PKP
Koncert z okazji 100-lecia Kolejowej Orkiestry Dętej PKP w Piotrkowie Trybunalskim
Koncert z okazji 100-lecia Kolejowej Orkiestry Dętej PKP w Piotrkowie Trybunalskim oby
100-lecie obchodzi Kolejowa Orkiestra Dęta PKP w Piotrkowie Trybunalskim. Z tej okazji na dziedzińcu Centrum idei „Ku Demokracji” odbył się koncert galowy. Przybliżono historię orkiestry, były medale i odznaczenia, a posłuchać można było muzyki marszowej, klasycznej, folku. Gościem specjalnym był Jan Łaski.

Koncert z okazji 100-lecia Kolejowej Orkiestry Dętej PKP w Piotrkowie Trybunalskim

Kolejowa Orkiestra Dęta PKP w Piotrkowie Trybunalskim powstała w 1918 r. Do 1939 uczestniczyła we wszystkich imprezach na terenie miasta i województwa, a po wyzwoleniu zorganizowała się i brała udział w referendum na odcinku Piotrów Tryb. - Skierniewice - Skarżysko.

W 1946 r. w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych i Chórów Robotniczych uzyskała I miejsce, brała czynny udział w przeglądach orkiestr kolejowych uzyskując nagrody i dyplomy. Występowała w Centralnych Dożynkach w Warszawie. Orkiestra reprezentowała Centralną Dyrekcję Kolei Państwowych w Warszawie na wielu przeglądach i festiwalach, w których zajmowała miejsca na podium lub zdobywała wyróżnienie.

W 1983 r. wystąpiła po raz pierwszy na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Kolejowych Orkiestr Dętych w Bydgoszczy gdzie zajęła IV miejsce. W 1986 r. odbyła turnee po Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W 1995 r. uświetniała obchody 150-lecia PKP na Dworcu Głównym w Warszawie w obecności ówczesnego prezydenta Polski Lecha Wałęsy.

Kapelmistrzami Orkiestry byli Stanisław Pingot, Piotr Dygas, Włodzimierz Grochulski, Stanisław Kulbat, który w tym roku obchodzi 40-lecie kapelmistrzostwa w Orkiestrze, Cezary Nowak, Andrzej Woźnicki, a obecnie Bartłomiej Gawron, zastępcami kapelmistrza są Andrzej Woźnicki i Mikołaj Szulc, a kierownikiem organizacyjnym Tadeusz Kujawski.

Pod koniec lat 90-tych na skutek m.in. przemian polityczno-gospodarczych Orkiestra uległa zawieszeniu, jednak przetrwała dzięki pomocy Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie do tej pory uświetnia uroczystości religijne i gdzie znajduje się jej siedziba.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto