Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie Spotkania Teatralne w Piotrkowie [ZDJĘCIA]

Tyka, Mat. Organizatora
Łódzkie Spotkania Teatralne w Piotrkowie
Łódzkie Spotkania Teatralne w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
W ramach Łódzkich Spotkań Teatralnych w Centrum Idei ku Demokracji w Piotrkowie Trybunalskim w sobotę, 24 listopada wystąpił Teatr Biuro Podróży z Poznania w spektaklu „Złe miasto”.

W niedzielę, 25 listopada o godz. 17 wystąpi Grupa Teatralna „Po godzinach” z Gdańska w spektaklu „Kolejne dni z życia z…” (wstęp wolny).

Teatr Biuro Podróży
Teatr Biuro Podróży z Poznania jest tegorocznym laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych na świecie – The Herald Angel na Międzynarodowym Festiwalu teatralnym w Edyburgu. .

„Złe miasto” Jest to uniwersalna opowieść o mieście - skomplikowanym, niejednorodnym, toczonym chorobami organizmie. Inspiracją do przedstawienia były łódzkie wydarzenia i niepokoje społeczne z początku XX wieku. Językiem spektaklu jest materia obrazu, ruchu, dźwięku. W sekwencji biało-czarnych, dynamicznych obrazów pokazane zostało miasto w trakcie rewolucji przemysłowej wraz z podziałami społecznymi, pogłębiającą się nierównością, biedą proletariatu, rozwijającym się kapitalizmem, buntami, zamieszkami i odwetem władz. Pojawiają się odniesienia do zamieszek na ulicy Wschodniej, zamachu na Kunitzera, ludobójstwa w Parku na Zdrowiu, przepychu panującego w Pałacu Poznańskiego, czterokulturowej Łodzi. Gra aktorów wzbogacona jest muzyką wykonywaną na żywo przez dwóch wrocławskich muzyków, Andrzeja Hejne i Marcina Witkowskiego. W warstwie tekstowej wykorzystane zostały fragmenty artykułów wysłannika Kuriera Warszawskiego do Łodzi, Zygmunta Bartkiewicza, które w bardzo sugestywny sposób oddają nastroje społeczne w Łodzi w 1905 roku. Scenografią do spektaklu są metaforyczne animacje, tworzące tło do każdej sceny, budujące kontekst: fabryka, dom, tramwaj, las, stworzone przez poznańskiego grafika Mateusza Kokota.
Spektakl miał premierę na „39. Łódzkich Spotkaniach Teatralnych. Teatr obrazu” 4 grudnia 2016.

Grupa Teatralna „Po godzinach”
Grupa powstała w 2013 roku. Początkowo działali tylko warsztatowo, ale po czasie stwierdzili, że chcą pójść krok dalej i dzielić się pasją z innymi poprzez spektakle. To grupa przyjaciół spotykająca się „po godzinach”, aby wspólnie tworzyć teatr. Grupa działa od pięciu lat, szkoląc swój warsztat aktorski pod czujnym okiem Małgorzaty Oracz, aktorki gdańskiego Teatru Wybrzeże.

„Kilka dni życia z…” - powstało na podstawie projektu, opartego na improwizacji. Osoby biorące w nim udział otrzymały „mikro-życiorysy” i charakterystykę postaci. Miały za zadanie przeprowadzić proces w rozwijaniu tych życiorysów. Musiały też dobrać kostium, pasujący do osoby, którą kreują. Uczestnicy projektu dostawali poufne zadania, które realizowali podczas improwizowanych scen, określanych konkretnymi tematami.

Łódzkie Spotkania Teatralne to od lat jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych, promujący nowe zjawiska w dziedzinie awangardy teatralnej z Polski i zagranicy. To najstarsza impreza kulturalna w Łodzi i jedna z najstarszych w Polsce. Organizatorem jest Łódzki Dom Kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto