Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska pasieka w Piotrkowie otwarta. W pięciu ulach mieszka ok. 300 tys. pszczół

kw
Dziś oficjalnie otwarto miejską pasiekę w Piotrkowie
Dziś oficjalnie otwarto miejską pasiekę w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
Na terenie stacji uzdatniania wody przy ul. Żwirki w Piotrkowie oficjalnie otwarto w środę miejską pasiekę.

Miejska pasieka w Piotrkowie

Pszczoły mieszkają w pięciu ulach. W tym momencie jest ich ok. 250 - 300 tys. Choć do Piotrkowa pożyteczne owady trafiły na początku maja, dziś prezydent Krzysztof Chojniak razem z przedstawicielami Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemi Piotrkowskiej oficjalnie otworzył pasiekę i zaprosił na degustację "miejskiego miodu".

- To jest inicjatywa, która z jednej strony ma na celu wskazanie postaw ekologicznych, zachęcenie do tego, żeby zakładać pasieki, zwłaszcza w miastach, bo wbrew temu, co czasem można usłyszeć, to pasiekach, które są zorganizowane w miastach miód jest zdrowy a te pszczoły funkcjonują w sposób w pełni zgodny z ekologią - mówił podczas otwarcia Krzysztof Chojniak. - Te 5 uli jest własnością miasta, sam miód jest bardzo słodki i smaczny, ale gdyby to był powód, dla którego mielibyśmy te działania podejmować, to za mało. Warto zapraszać pszczoły do swoich ogrodów, do takich miejsc jak jesteśmy dzisiaj. One nam się odwdzięczą nie tylko miodem, ale bardziej bujnymi uprawami.

Pasieką opiekuje się Piotr Robaszek, prezes piotrkowskiego rejonowego koła RZP Ziemi Piotrkowskiej, który sam ma 50 uli, częściowo w Piotrkowie, częściowo poza miastem. Do jego obowiązków będzie należało "zaglądanie" do uli średnio raz w tygodniu. - Nie trzeba im zbytnio przeszkadzać, jak tylko jest pogoda to one sobie same dobrze radzą - mówi. - Raz w tygodniu trzeba sprawdzić czy wszystko w porządku, trzeba przejrzeć gniazdo itp.

W jednym ulu mieszka ok. 60-70 tys. pszczół. - Ale może być więcej - zaznacza Piotr Robaszek.

Po poświęceniu uli przez ks. kan. Romana Czermańskiego, proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Śląskiej, organizatorzy wydarzenia zaprosili do degustacji miodu z pierwszej miejskiej pasieki. Po postu palce lizać!

Niedługo miodu od miejskich pszczół będą mogli spróbować wszyscy piotrkowianie - będzie przelewany do małych słoiczków i rozdawany w ramach promocji miasta jako miód 800-lecia Piotrkowa. - Będzie też możliwość degustacji tego miodu podczas święta miodu i innych tego typu imprez i wydarzeń - dodaje Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego UM w Piotrkowie.

Koszt miejskiej pasieki to 5.600 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto