18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

O bezpieczeństwie w powiecie piotrkowskim Starosta Stanisław Cubała

Artykuł sponsorowany

Czym dla pana starosty jest bezpieczeństwo?

Bezpieczeństwo, czy raczej poczucie bezpieczeństwa to najważniejsza potrzeba każdego z nas,

a mam tu szczególnie na myśli mieszkańców ziemi piotrkowskiej. Chcemy czuć się bezpiecznie w swoich domach, zakładach pracy, szkołach, innych miejscach publicznych, w czasie podróży, podczas np. letniego wypoczynku. To szeroko rozumiane poczucie bezpieczeństwa mają zapewnić nam powołane do tego służby, takie jak policja, straż pożarna, służba zdrowia, ratownicy wodni, pracownicy sanepidu i inspektoratu weterynarii. Jako starosta powiatu piotrkowskiego przewodniczę Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa sprawując bezpośredni nadzór nad wszystkimi służbami, które wchodzą w skład Komisji. Najbliższe posiedzenie zaplanowano na 12 lutego br.

Jakie zagadnienia omawiane są na posiedzeniach Komisji Bezpieczeństwa?

Na posiedzenia zapraszamy burmistrzów i wójtów gmin powiatu piotrkowskiego, aby na bieżąco monitorować i reagować na wszelkie wydarzenia, które mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców naszej samorządowej wspólnoty. To właśnie podczas takich spotkań zaproponowałem m.in. utworzenie magazynu ds. zarządzania kryzysowego, który funkcjonuje przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Tryb. od 15 września 2009 roku czy utworzenie zespołu do spraw zapewnienia bezpieczeństwa wypoczywającym nad zbiornikami wodnymi w powiecie. Efektem pracy zespołu jest m.in. podpisanie porozumienia z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Piotrkowie Tryb., którzy wraz z policją, strażą pożarną i przy dużym zaangażowaniu samorządów gminnych, dbają o to, aby w okresie letnim bezpiecznie spędzać czas nad Zalewem Sulejowskim. Ponadto nasza interwencja w Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Łodzi skutkowała wyrażeniem zgody na utworzenie strzeżonego kąpieliska nad zbiornikiem „Cieszanowice”.

W jaki sposób samorządy wspierają działania służb?

Władze powiatowe rokrocznie wspierają działania policji dokonując zakupu sprzętu komputerowego, czy też niezbędnego wyposażenia np. Komisariatu Wodnego w Bronisławowie. Nie można zapomnieć o 141 jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 25 włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, które dzięki samorządom gminnym są wyposażone w specjalistyczny sprzęt strażacki. 5500 druhów to nieoceniona pomoc dla zawodowych strażaków w czasie akcji gaśniczych w powiecie. Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Tryb. przekazaliśmy kilkadziesiąt czujników czadu, które w postaci nagród otrzymali laureaci Konkursów Wiedzy Pożarniczej organizowanych dla szkół podstawowych i gimnazjów. Jednocześnie systematycznie dokładamy się do zakupu specjalistycznych środków wykorzystywanych przez strażaków w czasie usuwania zagrożeń. Powiat piotrkowski systematycznie współorganizuje i funduje nagrody dla najlepszych drużyn Powiatowych Zawodów Strażackich. Bezpieczeństwo to także działania prewencyjne, a tych w powiecie piotrkowskim nie brakuje. Zarówno funkcjonariusze policji, straży, jak i ratownicy wodni systematycznie spotykają się z najmłodszymi mieszkańcami powiatu i rozmawiają na temat bezpiecznego wypoczynku (kampania Bezpiecznie nad wodą), zachowań w sytuacjach zagrożeń (kampania Bezpieczna droga do szkoły) czy reagowania na przypadki przemocy wobec drugiego człowieka (kampania Widzę Reaguję).

Jakie wyzwania stawia Pan przed sobą i podległymi służbami?

Wspólnie z samorządami, a mam tu na myśli partycypację w kosztach, chcielibyśmy doprowadzić, możliwie jak najszybciej, do utworzenia nad Zalewem Sulejowskim siedziby dla wszystkich służb. Mam tu na myśli posterunek policji, pogotowia wodnego, straży pożarnej, ratowników wodnych, a także straży rybackiej. Zamierzamy w dalszym ciągu doskonalić organizację pracy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a przede wszystkim stawiamy na prewencję, czyli kompleksową edukację mieszkańców ziemi piotrkowskiej w sytuacjach ewentualnych zagrożeń.

Warto Wiedzieć

Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy KM PSP w Piotrkowie Tryb.
Tel. 998, 999, 112

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Piotrkowie Tryb.
koordynacja działań służb w czasie: klęsk żywiołowych - powodzi, anomalii pogodowych; katastrof budowlanych i komunikacyjnych, zatruć chemicznych. Tel. 44 732 78 21, 603 081 023, 607 274 784

Zarząd Dróg Powiatowych w Piotrkowie Tryb.
zagrożenia na drogach powiatowych: śliskie nawierzchnie, nieprzejezdność, oznakowanie. Tel. 44 615 80 60, 605 045 707, 605 439 836

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto