Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust w Moszczenicy. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego obchodził jubileusz 250-lecia [ZDJĘCIA]

Redakcja
 Odpust parafialny w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczenicy
Odpust parafialny w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczenicy mat. UG w Moszczenicy
Odpust w Moszczenicy. Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego obchodziła jubileusz 250-lecia budowy kościoła. W uroczystościach wziął udział biskup Marek Marczak oraz pochodzący z Moszczenicy ks. Hubert Kempiński, sekretarz wydziału duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej.

Odpust w Moszczenicy

14 września 2019 r. w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczenicy odbył się odpust parafialny poprzedzony nabożeństwem czterdziestogodzinnym. Tegoroczne uroczystości były połączone z obchodami 250-lecia ufundowania kościoła przez marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego.

Sumie odpustowej przewodniczył bp. Marek Marczak, któremu towarzyszyli proboszcz parafii Władysław Paś oraz ks. Hubert Kempiński, sekretarz biskupa, który pochodzi z Moszczenicy.

W nabożeństwie wzięła również delegacja z partnerskiej gminy Abda na Węgrzech.

Podczas uroczystości proboszcz Paś dziękował i swoim poprzednikom, i parafianom, którzy z wielkim zaangażowaniem dbają o swoją świątynię.Zakończeniem święta był występ kapeli Tkacze oraz festyn parafialny dla mieszkańców zorganizowany przy kościele.

Parafia w swej historii ma dramatyczne momenty. Pierwszy, drewniany kościół wybudowany w początkach wieku XV spłonął w 1769 r. W jego miejsce wybudowano nowy - murowany pod tym samym wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Budynek postawiono w stylu wczesnego klasycyzmu. Fundatorem budowli był marszałek Stanisław Małachowski, ówczesny właściciel Moszczenicy.

Zgodnie z informacjami na stronie parafii, została ona erygowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Trąbę (1411–1422). Pierwszy, drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego służył aż do 1621 r.

Według księgi Jana Łaskiego, plebanem parafii z prezenty dziedziców Kosowa i za zgodą dziedziców z Woli Moszczenickiej był Jan Bliżyński, który według dawnego zwyczaju miał do pomocy wikarego i nauczyciela. Kościół jako swe uposażenie posiadał pole z plebanią, ogród, 1 morgę (0,56 ha) łąki, las przyległy do tej łąki oraz pole dla karczmy, która została odebrana kościołowi przez dziedziców. Proboszcz moszczenickiej parafii otrzymywał dziesięcinę z folwarku, natomiast dziesięcina z łanów kmieci była przekazywana do parafii w Wolborzu.

W 1769 r. drewniany kościół w Moszczenicy spłonął, a w jego miejsce wybudowano nowy, murowany. Fundatorem świątyni był Stanisław Małachowski herbu Nałęcz (1736-1809) – marszałek trybunału Koronnego, referendarz wielki koronny, marszałek Sejmu Czteroletniego. W 1809 r. według spisów parafialnych parafia liczyłą 356 dusz.

Po upadku powstania styczniowego na moszczenicką parafię spadły represje. Rosjanie odebrali ziemie podarowane przez hrabiego Jana Sadowskiego (ówczesnego właściciela dóbr moszczenickich i rękorajskich) i obdarowali nią żołnierzy rosyjskich, którzy jednak wkrótce ziemię tę sprzedali miejscowej ludności i wyjechali na wschód.

Otwarcie fabryki włókienniczej w Moszczenicy w 1899 r. spowodowało przybycie wielu wykształconych robotników - Niemców, głównie ewangelików. Należeli oni do piotrkowskiej parafii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. W tym czasie wśród mieszkańców Moszczenicy wyznanie rzymsko-katolickie deklarowało ponad 91 procent ludności, a protestanckie – ponad 8 procent. W dokumentach kościelnych z tego okresu wielokrotnie wymieniana jest rodzina Enderów – właścicieli fabryki - wspierali oni parafię finansowo oraz materialnie przekazując m.in. cegłę ze swojej fabryki.

W latach 1900-1908, dzięki staranim ówczesnego proboszcza ks. Józefa Jędrychowskiego, kościół parafialny został przebudowany - dobudowano wtedy za głównym ołtarzem murowaną zakrystię, a z poprzedniej urządzono kaplicę św. Antoniego.

W latach 1909-1918, gdy proboszczem został ks. Wincenty Matuszewski, przebudowana została kruchta kościelna. Podczas I wojny światowej w parafii wstrzymano większe inwestycje, a wojska austriackie zarekwirowały jeden z dzwonów kościelnych.

W latach 1973–1975 świątynia została rozbudowana przez proboszcza ks. Mieczysława Paluszka.

W 2005 roku do kościoła zostały sprowadzone relikwie błogosławionego ks. Wincentego Matuszewskiego, który w 1999 został beatyfikowany przez Jana Pawła II wśród 108 męczenników z II wojny światowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto