Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Piotrkowie otwarte. Tak wygląda zmodernizowany budynek dworca ZDJĘCIA, FILM

Dagmara Kubczak
Dagmara Kubczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rok po zakończeniu budowy terminalu na dworcu autobusowym, w poniedziałek (12 lutego) otwarto siedzibę Powiatowego Centrum Przesiadkowego w Piotrkowie Trybunalskim. Budynek dawnego dworca PKS po kompleksowej modernizacji mogli dziś obejrzeć mieszkańcy i podróżni. W otwarciu nowoczesnej poczekalni i centrum przesiadkowego uczestniczył m.in. minister infrastruktury, Dariusz Klimczak.

Powiatowe Centrum Przesiadkowe - czyli budynek dworca autobusowego - w Piotrkowie otwarte

Jego początki sięgają lat 60. dwudziestego wieku, ale po tamtym starym, zniszczonym budynku, gdzie mieściła się poczekalnia PKS, nie ma już śladu. Zmodernizowany budynek zyskał nowe oblicze i dostał drugie życie - w poniedziałek (12 lutego) odbyło się oficjalne otwarcie siedziby Powiatowego Centrum Przesiadkowego. Nową siedzibę dworca otwarto rok po modernizacji przystanków i wiat autobusowych.

- Wszyscy, którzy pamiętają to miejsce z lat minionego wieku, dzisiaj mówią, że jest to miejsce nie do poznania - mówił podczas otwarcia Piotr Wojtysiak, starosta powiatu piotrkowskiego. - Kiedy w 1962 roku ten obiekt był oddawany do użytku nie było mnie jeszcze na świecie, ale w latach 90. byłem tutaj każdego dnia jako uczeń dojeżdżający do szkoły średniej w Piotrkowie. Tak jak 4,5 tysiąca uczniów, którzy codziennie dojeżdżają do Piotrkowa, aby się tutaj uczyć. Dlatego z myślą o wszystkich mieszkańcach powiatu piotrkowskiego - uczniach i tych, którzy przyjeżdżają do pracy, oddajemy do użytku część dworcową - dodał starosta.

Modernizacja obiektu to drugi etap inwestycji, która obejmowała kompleksowy remont dawnego budynku dworca. Teraz to nie tylko komfortowa poczekalnia dla podróżnych z powiatu i tych, którzy korzystają z połączeń międzynarodowych. To również budynek, gdzie będą funkcjonowały punkt gastronomiczny i sprzedaż produktów regionalnych z powiatu piotrkowskiego. Wiadomo już, że gastronomię poprowadzą właściciele znanej w Piotrkowie restauracji Przystanek Kanapka. Najemcy wprowadzą się tutaj za ok. miesiąc.

Na szczycie obiektu w okresie letnim ma działać kawiarnia z minitarasem widokowym na dworzec autobusowy, a z drugiej strony budynku - na dworzec PKP. Wewnątrz obiektu znajdują się poczekalnia i sanitariaty dla podróżnych oraz kierowców. Budynek jest ocieplony i wyposażony w klimatyzację z ogrzewaniem. Źródłem ciepła będzie Elektrociepłownia Piotrków.

Wnętrza budynku uzupełniają wystawy pokazujące, jak wyglądał teren, czy sam budynek dworca w czasach I wojny światowej, w latach 60. i 70. XX wieku, a także zaledwie jeszcze przed 10 czy kilku laty - w 2014, 2018 i 2020 roku.

Udział w poniedziałkowym otwarciu budynku dworca wzięli także minister infrastruktury, Dariusz Klimczak, wicewojewoda łódzki Marek Mazur, wicestarosta Dariusz Magacz i radni powiatu piotrkowskiego, prezydent Piotrkowa - Krzysztof Chojniak oraz radni miasta, a także burmistrzowie i wójtowie oraz wykonawcy inwestycji.

Poczęstunek dla uczestników dzisiejszego otwarcia przygotował Przystanek Kanapka, a produkty Marki Lokalnej "Powiat Piotrkowski - Prosto z serca” promowali Masarnia z Żarnowicy Bogusława Kołodziejczyka, gospodarstwo rolno-przetwórcze Edyty i Rafała Foglów oraz Mariusz Bogusławski twórca ozdób z orzecha.

Obecnie z PCP korzysta 50 przewoźników realizujących przewozy do miast i gmin powiatu piotrkowskiego, ale też do Bełchatowa czy Łodzi oraz przewozy międzywojewódzkie i międzynarodowe. Komputerowy system powiadomień, nowoczesny wygląd i komfort budynku chwalili nie tylko podróżni, ale też przewoźnicy, m.in. Adam Walczak realizujący przewozy do Tomaszowa Mazowieckiego oraz wójtowie.

- Ogromna ilość uczniów, ogromna ilość mieszkańców z różnych powodów codziennie dojeżdża z naszej gminy do Piotrkowa. Na pewno ta inwestycja już wcześniej przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu dla wszystkich podróżnych - mówił nam Alojzy Włodarczyk, wójt gminy Gorzkowice. - Ale dziś nie tylko na zewnątrz standard jest bardzo wysoki, ale myślę, że i wnętrze każdemu się spodoba. Cieszę się, że przez cały rok w komfortowych warunkach, w cieple będzie można czekać na odjazd do domu lub w dalszą podróż.

Pierwszy etap budowy Powiatowego Centrum Przesiadkowego obejmował przebudowę peronów dworca PKS. Inwestycja objęła wymianę ponad 4,5 tysiąca metrów kwadratowych nawierzchni, gdzie ustawiono nowe wiaty przystankowe. Wymieniono wszelkie instalacje ukryte pod ziemią. Ustawiono też gazony z kwiatami, urządzono tereny z zieleńcami. Nowy teren dworca uroczyście otwarto rok temu, 15 lutego.

Rok później, 12 lutego, do użytku oddano siedzibę dworca. Całkowity koszt modernizacji budynku, zaprojektowanego przez Adama Wierzbowskiego, wyniósł 5,1 mln zł. Inwestycja, której generalnym wykonawcą była firma EL-MOT Józef Znojek z Tuszyna, nie byłaby możliwa bez pozyskania przez powiat funduszy zewnętrznych - w kwocie 3,8 mln z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych (stanowiących aż 75 proc. kosztów całkowitych) oraz wkładu z budżetu powiatu w wysokości 1,3 mln zł.

Zobaczcie zdjęcia i film z otwarcia nowego budynku Powiatowego Centrum Przesiadkowego w Piotrkowie!

Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Piotrkowie otwarte. Tak wyg...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto