Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skalniaki w Piotrkowie i powiecie. Jak je zbudować?

Kasia Renkiel
Tomasz Strzelczyk przekonuje, że skalniak może sprawić wiele przyjemności. To element ogrodu, który można udoskonalać
Tomasz Strzelczyk przekonuje, że skalniak może sprawić wiele przyjemności. To element ogrodu, który można udoskonalać Dariusz Śmigielski
Skalniaki w Piotrkowie i powiecie ciągle są na topie. Przy projektowaniu ogrodu warto jednak poradzić się fachowca.

O tym, że przebywanie na łonie natury czyni umysł bardziej kreatywnym, wiadomo od dawna. Warto zatem zadbać, aby takiego kontaktu zapewnić sobie jak najwięcej. Jeśli nie mamy wystarczających funduszy na wycieczki, dobrym pomysłem może okazać się odtworzenie naturalnego górskiego krajobrazu we własnym ogrodzie. Oprócz tego, że zdobi to jeszcze zachęca do częstego przebywania na świeżym powietrzu.

W naszych ogrodach ciągle modne są skalniaki, czyli ogrody skalne. Ja je zbudować i ile czasu musimy na nie przeznaczyć?

- Po pierwsze trzeba przemyśleć, czy ogród skalny pasuje do całości koncepcji naszego ogrodu - mówi Tomasz Strzelczyk, założyciel Projectu Garden z Milejowa. - Do budowy używamy elementów naturalnych żywych i nieożywionych.

Jak dodaje, skalniak można zbudować zaledwie w jeden dzień, ale największa przyjemność polega przede wszystkim na nieskończonym tworzeniu, bo w trakcie zawsze można coś zmienić lub udoskonalić.

- Pamiętajmy, że piękne krajobrazy naturalne powstawały tysiące lat i proces ten jest ciągły - mówi pan Tomasz.

Projekt zazwyczaj przedstawia klientowi osoba, która ma zająć się budową skalniaka, ale zawsze bierze pod uwagę oczekiwania i upodobania właściciela. A tutaj można już puścić wodze fantazji i stworzyć prawdziwe arcydzieło, poczynając od niewielkiego ogrodu, skalnego składającego się z kilku kamieni, poprzez żwirowe rabaty, suche murki, aż po rozległe alpinaria ze strumykami wijącymi się pośród skał, które można urozmaicić kaskadami wodnymi. Pan Tomasz preferuje jednak tradycjonalizm.

Jaki jest zatem koszt budowy takiego ogrodu?

- To nie zawsze zależy od wielkości skalniaka - mówi Tomasz Strzelczyk z Milejowa. - O cenie decyduje głównie rodzaj materiału. Są rośliny, które możemy kupić po kilka złotych za sztukę lub kolekcjonerskie odmiany i ciekawe formy roślin po kilkaset lub kilka tysięcy zł - dodaje.

Okazuje się, że skalniaki w Piotrkowie i powiecie są dosyć popularne, ale w naszym regionie mieszkańcy chętniej na własną rękę wolą tworzyć skalne ogrody niż skorzystać z oferty fachowców.

Jakie rośliny na skalniak?
W ogrodach skalnych dominują przede wszystkim byliny, trawy, krzewy i drzewa rosnące na trudnym podłożu skalistym, zwykle w formach karłowych. Poza roślinami musimy także zapewnić odpowiednią bazę na podłoże składające się z elementów skalnych i gleby, nie koniecznie zawsze żyznej. Poza tym dekoracyjnie można wykorzystać elementy martwej natury w postaci karpy, czyli pnia drążonego przez owady.

Wybierając rośliny na skalniak należy także kierować się warunkami, które stworzymy do wzrostu i ich rozwoju. Chodził głównie o ilość światła, wilgotność podłoża, żyzność, oraz ilość czasu, jaki możemy poświęcić pielęgnowaniu ogrodu. Wśród kamieni szczególnie ładnie wyglądają rośliny tworzące kobierce, np. floksy, macierzanki, rozchodniki, ale również rośliny o ciekawej formie, np. paprocie i trawy. W naturalnych, trudnych warunkach podłoża skalnego zwykle występują jałowce i sosny. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama ciekawych i wartościowych odmian.

Fachowcy odradzają sadzenie roślin, które będą zbyt ekspansywne, szybko rosnące lub wielkich rozmiarów. Zawsze należy poznać docelową wielkość rośliny, którą zamierzamy sadzić.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto