Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto powiatu piotrkowskiego: koncerty, konkursy KGW i świetna zabawa NOWE ZDJĘCIA, FILM

Dagmara Kubczak
Wideo
od 16 lat
W sobotę (29 lipca) w Wolborzu odbył się Międzynarodowy Koncert Letni "Powiat folklorem malowany", który odbył się z okazji 25-lecia istnienia powiatu piotrkowskiego. Świętowali mieszkańcy powiatu, piotrkowskich gmin, samorządowcy, Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły ludowe oraz przedsiębiorcy.

Jubileusz powiatu piotrkowskiego i letni koncert w zespole parkowo-pałacowym w Wolborzu

Powiat piotrkowski świętuje 25-lecie istnienia, co było okazją do wspólnej zabawy mieszkańców piotrkowskich gmin, nagrodzenia osób zasłużonych dla powiatu, a także śpiewu i tańców, nie tylko przy rodzimej muzyce ludowej. Gospodarzami imprezy byli powiat piotrkowski.

- Kiedy w 1998 roku, czyli 25 lat temu, powstawały powiaty, dostały bardzo dużo zadań w zakresie zniszczonej infrastruktury drogowej, zadłużonych szpitali czy też wysokiego bezrobocia - podsumowywał początki istnienia powiatu starosta piotrkowski, Piotr Wojtysiak. - Dzisiaj, po 25 latach wyzwania są zupełnie inne. To transformacja energetyczna, kwestia zabezpieczenia przedsiębiorców w odpowiednie zasoby, ich pracowników, a także te wyzwania związane z organizowaniem pomocy społecznej czy też służby zdrowia. Te zadania są realizowane nie tylko przy wsparciu powiatu, samorządów gmin powiatu, ale też województwa czy kraju. Myślę, że w perspektywie tych 25 lat największym bogactwem dla ziemi piotrkowskiej byli i są mieszkańcy, to dzięki nim możemy tak świetnie się rozwijać. Dzięki pracy i mieszkańców, i samorządowców mamy pierwsze miejsce w województwie, a 7. w kraju w rankingu Związku Powiatów Polskich - dodał starosta.

Międzynarodowy Koncert Letni "Powiat folklorem malowany" odbył się w parku przy Pałacu Biskupów Kujawskich w Wolborzu, gdzie mieści się Centrum Kształcenia Ustawicznego. To właśnie tutaj Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu kusiły smakowitymi potrawami i regionalnymi smakołykami, mierzyły siły w konkursach kulinarnych. Można było kupić regionalne wyroby i produkty.

Wystąpiły zespoły lokalne oraz międzynarodowe, m.in. z Armenii, Serbii czy Mołdawii. Starosta Piotr Wojtysiak wręczył statuetki i certyfikaty Znaku Marki Lokalnej „Prosto z Serca - Produkt Ziemi Piotrkowskiej” za jedyne w swoim rodzaju produkty regionalne. Nagrody odebrali także przyjaciele i zasłużeni mieszkańcy dla powiatu piotrkowskiego. Na finał zaplanowano wspólną potańcówkę z Kapelą "Z Golesz Orkiestra". Zobaczcie zdjęcia z jubileuszu powiatu w Wolborzu!

Święto powiatu piotrkowskiego: koncerty, konkursy KGW i świe...

Znakiem Certyfikatu Marki Lokalnej wyróżniono

1. Domowy syrop z borówki amerykańskiej z Gospodarstwa Rolno - Sadowniczego Rafała i Edyty Fogiel
2. Karpia złocistego - wędzonego Krzysztofa Adamusa
3. Konfitury z borówki amerykańskiej - tradycyjnej: Gospodarstwo Rolno - Sadownicze Rafała i Edyty Fogiel
4. Owoce kandyzowane z Kandy Dariusza Socika
5. Produkty rękodzielnicze Janiny Chołubek
6. Salceson Żarnowicki z „Masarni” Bogusława Kołodziejczyka.

Brązowy Medal Pamiątkowy Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej: Brązowy Medal Pamiątkowy Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej odebrały:
1. Kamila Kaczorowska
2. Jolanta Kaleta
3. Ewa Kowalczyk
4. Bożena Piątkowska
5. Elżbieta Piątek
6. Aniela Leśniewska
7. Robert Kabziński
8. Andrzej Łaski

Srebrny Medal Pamiątkowy Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej:
1. Joanna Albin
2. Kamila Dubilas
3. Mileny Dzięcielewska
4. Małgorzata Gadecka
5. Barbara Kulczycka
6. Izabela Kwaśniak
7. Anna Piekarz
8. Magdalena Wnukiewicz
9. Małgorzata Woźnica
10. Tomasz Kempa
11. Roman Miksa
12. Paweł Płachta
13. Sławomir Rybak
14. Józef Stępień
15. Zespół Ludowy „Grabiczanie”

Złoty Medal Pamiątkowy Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej:
1. Elżbieta Bąk
2. Renata Wojtczak
3. Jerzy Korytkowski
4. Marian Kuśmierski
5. Tadeusz Kujawski
6. Jan Łaski
7. Jan Życiński
8. Stanisław Ślusarczyk

W Ogólnopolskim Turnieju Nalewek Domowych Złotego Gąsiora przyznano Edwardowi Derkaczowi za nalewkę pigwowcową, Srebrnego Gąsiora - Łukaszowi Mielczarkowi za nalewkę z pigwowca japońskiego, a Brązowy Gąsior trafił do rąk Mateusza Górczaka za nalewkę Ałycza. Wyróżniono Andrzeja Kurkę i Marcina Marca. W kategorii Najlepsza Nalewka Miodowa wyniki były następujące:

I miejsce - Andrzej Kwiatkowski
II miejsce - Piotr Kazberuk
III miejsce - Wiktor Kląskała-Mroczek
Wyróżnienia przyznano: Andrzejowi Nowocieniowi i Pawłowi Kowalewskiemu.

Tytuł najlepszego Koła Gospodyń Wiejskich wywalczyło KGW Cekanów. II miejsce zajęło KGW Paskrzyn i KGW Wolbórz. W 6 konkurencjach sprawnościowych wzięło udział aż 14 kół.

Konkurs kulinarny "Miodowe Smaki Ziemi Piotrkowskiej" polegał na przygotowaniu np. przekąski, zupy, deseru z wykorzystaniem pszczelego produktu. Komisja miała do spróbowania 17 różnorodnych przysmaków. Wybór był bardzo trudny, dlatego I miejsce przyznano KGW z Daniszewic, II miejsce zjęło KGW Tychów, III miejsce - KGW Lubiatów, a wyróżniono KGW z Ręczna, KGW "Kogiel-Mogiel" z Rajska Małego, KGW z Wolborza, KGW "Cekinianki" Cekanów, KGW Sołectwa Kafar, KGW Kałek, KGW Paskrzyn, KGW Golesze Duże, KGW Rzepki, KGW Szczukocice, Gminny Związek Kół Gospodyń Wiejskich z Moszczenicy, Blankę Strzelczyk, Monikę Cejnuk i Stanisława Jastrzębskiego.

Na scenie zaprezentowały się Husher Dance Ensemble z Armenii, Folklorni Ansambl ''Crna Gora'' - Montenegro z Czarnogóry, Hora Moldovei z Mołdawii, KUD "Branko Radičević" z Serbii, Folklore Ensamble "Magura" ze Słowacji, a Polskę reprezentował Zespół Regionalny "Rożnowska Dolina".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto