Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WORD na nowych zasadach. Rozmowa z dyrektorem ośrodka, Bogusławem Kulawiakiem

Redakcja
Bogusław Kulawiak, dyrektor WORD w Piotrkowie
Bogusław Kulawiak, dyrektor WORD w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
Jak mówi Bogusław Kulawiak, dyrektor WORD w Piotrkowie, oo egzaminu teoretycznego należy się dobrze przygotować. Średnia zdawalność wynosi obecnie około 40 procent.

Czy, Pana zdaniem, egzamin praktyczny na prawo jazdy po zmianie przepisów będzie łatwiej zdać?

Już teraz mogę powiedzieć, że kursanci musieli przyzwyczaić się do programu komputerowego za pomocą, którego zdają egzamin teoretyczny. Obecnie teoria obejmuje 32 pytania: 20 pytań z zakresu wiedzy podstawowej i specjalistyczny - 12 pytań. Wcześniej było co prawda 18 pytań, ale można było zaznaczyć trzy odpowiedzi. Teraz właściwa jest tylko jedna. W zależności od stopnia trudności pytania są różnie punktowane. Od 1 do 3 punktów. Suma możliwych punktów do uzyskania wynosi 74. Żeby pozytywnie zaliczyć egzamin teoretyczny, należy uzyskać co najmniej 68 punktów. Początkowo zdawalność była na poziomie 10 proc., obecnie średnia wynosi ok. 40 proc., a w niektóre dni przekracza 60 proc. Wynika z tego, że do egzaminu teoretycznego należy się dobrze przygotować.

Jak teraz wygląda egzamin praktyczny? Gdzie zaszły największe zmiany?

Najwięcej zmian związanych z wejściem w życie nowych przepisów dotyczy kat. A, czyli motocykli. Przyszły motocyklista ma teraz do pokonania m.in. tzw. "ósemkę" w polu o kształcie prostokąta o wymiarach 14m na 7m, slalom wolny i szybki (średnia prędkość 30 km na godz.), ominięcie przeszkody z prędkością w wyznaczonym miejscu nie mniejszej niż 50 km na godz., hamowanie awaryjne, hamowanie we wskazanym miejscu, ruszanie na wzniesieniu. Osoba przystępująca do egzaminu kat. AM, A1, A2, A musi mieć własne wiązane obuwie na płaskiej podeszwie, spodnie z długimi nogawkami, kurtkę z długimi rękawami zapinanej na suwak, guziki lub zatrzaski, rękawice zakrywające całedłonie.

Ustawodawca przewidział również dodatkową kategorię motocyklową?

Tak. Dotychczas obowiązywały dwie podkategorie w kat. motocykli: prawo jazdy kat. A1 - motocykle o pojemności do 125 cm sześc. i pozostałe motocykle - kat. A. Do egzaminu kat. A1 mogły przystępować osoby w wieku 16 lat, a do kat. A od 18 lat. Nowa Ustawa określa 3 kat. motocyklowe: A1 - tu bez zmian, kandydat może mieć 16 lat, nie zmieniają się też parametry pojazdu. A2 - dla motocykli o mocy nie przekraczającej 35 kW pojemności co najmniej 400 cm3 i stosunku mocy do masy własnej motocykla nie przekraczającej 0,2 kW/kg oraz kategoria A - dla wszystkich pozostałych, ciężkich motocykli.

Nowe przepisy określają inne bariery wiekowe dla motocyklistów. Ja to teraz wygląda?

Do egzaminu na kat. A może przystąpić kandydat mający co najmniej 24 lata. Wiek można jednak obniżyć. Do egzaminu na kat. A można przystąpić wcześniej, jeżeli co najmniej oddwóch lat mamy prawo jazdy kat. A2, np. jeżeli mając 18 lat uzyskamy kategorię A2 i mamy prawo jazdy przez 2 lata, to do egzaminu na kat. A możemy przystąpić mając 20 lat.

Zmiany dotyczą też najmłodszych. Z czym się to wiąże?

Dotychczas uzyskanie karty motorowerowej dotyczyło osób, które ukończyły 13. rok życia, a egzamin i bezpłatne wydanie uprawnień spoczywało na szkole i dyrektorze szkoły gimnazjalnej lub ponadgimnazjalnej. W części praktycznej egzaminu szkole pomagały osoby uprawnione, tj. policja czy WORD. Obecnie nowa Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza w miejsce karty motorowerowej prawo jazdy kat. AM i podwyższa barierę wiekową kandydatów z 13 do 14 lat. Wiąże się to również z obowiązkowym odbyciem szkolenia i przedłożeniem zaświadczenia o zakończonym kursie, wówczas będzie można przystąpić do egzaminu państwowego w WORD. Egzamin będzie jednak płatny, tak jak wcześniejsze odbycie kursu.

A co ze zmianami dla kierujących samochodami ciężarowymi i autobusami?

No właśnie. Następnym novum jest podwyższenie wieku kierowców w kat. C i D, w tej pierwszej można się starać o uprawnienia mając ukończone 21 lat (dotychczas było to możliwe już od 18). W kategorii D, czyli uprawniającej do prowadzenia autobusu trzeba będzie mieć ukończone 24 lata, by starać się o uzyskanie uprawnień (było 21 lat). Możliwe jest obniżenie ograniczeń wiekowych, odbywając wcześniej kwalifikację wstępną na przewóz towarów i osób.

Czy nowe przepisy dotyczą zmiany infrastruktury WORD?

Nowa ustawa, to nie tylko zmiany w zasadach egzaminowania, oceniania, ale również zmiany infrastruktury WORD, w tym zupełnie nowy system komputerowy, place mane-wrowe kat. A, ale przede wszystkim nowe motocykle. W piotrkowskim WORD obecnie są następujące motocykle: Romet Ogar 900 R - dla kat. AM z manualną skrzynią biegów, Coliber RHON - dla kat. AM z automatyczną skrzynią biegów, Suzuki GN125 - dla kat. A1, Suzuki Gladius 35kW - dla kat. A2, Suzuki Gladius 53kW - dla Kat. A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto