Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gra Szyfrów w Piotrkowie. Mobilny showroom stanął przed filią UJK, 10.10.2022 - ZDJĘCIA

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Gra Szyfrów w Piotrkowie. Mobilny showroom stanął przed filią UJK, 10.10.2022
Gra Szyfrów w Piotrkowie. Mobilny showroom stanął przed filią UJK, 10.10.2022 Marek Obszarny
"Gra Szyfrów", przygotowana przez IPN gra komputerowa przybliżająca realia wojny polsko-bolszewickiej, pracę i dokonania polskich kryptologów, prezentowana jest w poniedziałek (10.10.2022) w Piotrkowie. Mobilny showroom stanął przed filią UJK przy ul. Słowackiego. Można tu zagrać zarówno w wersji na gogle VR, jak i PC z tradycyjnym padem i ekranem TV.

Gra Szyfrów w Piotrkowie. Mobilny showroom stanął przed filią UJK, 10.10.2022 - ZDJĘCIA

Z mobilnego showroomu promującego gamingowy projekt edukacyjny ,,Gra Szyfrów” pierwsi skorzystali uczniowie piotrkowskich szkół średnich, bo gra poprzez rozrywkę służy edukacji historycznej. Od godz. 13:00 do 16:00 zapoznać się z nią i zagrać mogą już wszyscy zainteresowani (osoby powyżej 13. roku życia).

Wystawę w Piotrkowie, przed budynkiem filii kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, otworzył Karol Nawrocki, prezes IPN.

- Możemy wykoleić pociąg, który ma być wsparciem dla Armii Czerwonej , możemy także złamać szyfry, a więc jest głębokie nawiązanie do pułkownika Jana Kowalewskiego. Gra z jednej strony dostarcza rozrywki, z drugiej przynosi twardą wiedzę edukacyjną - mówi Karol Nawrocki, prezes IPN.

Akcja gry toczy się w październiku 1920 roku, gdy decydują się losy konfliktu zbrojnego z bolszewikami i przyszłość wolnej Polski. Fabuła „Gry Szyfrów” przybliża realia historyczne oraz pokazuje mało znane dokonania polskich kryptologów, którzy odegrali kluczową rolę w konflikcie polsko-bolszewickimi, wpłynęli na losy wojny.

Misje, które muszą wykonać gracze, polegają na złamaniu bolszewickiego szyfru i unieszkodliwieniu pancernych pociągów wroga. To udokumentowane wydarzenia historyczne, których przedstawienie było dokładnie konsultowane z historykami IPN.

Pod okiem historyków ożywione zostały główne postacie gry oraz odwzorowane zostały wszystkie detale (jak pojazdy, wnętrza, meble, urządzenia czy stroje). Całość dopełnia pieczołowicie skonstruowana oprawa dźwiękowa. To wszystko sprawia, że „Gra Szyfrów” jest bardzo realistyczna i pozwala graczom poczuć prawdziwą atmosferę konfliktu i tamtych czasów.

„Gra Szyfrów” jest projektem crossplatformowym na gogle VR, urządzenia mobilne oraz komputery dostępnym bezpłatnie na Steam, App Store i w Google Play. (https://bnt.ipn.gov.pl/projekty/gry/gra-szyfrow/). Łącznie wystawa odwiedzi 20 miast w całej Polsce, gdzie mieszkańcy, w szczególności młodzież, będą mogli za darmo się z nią zapoznać.

Celem organizatorów Wystawy Mobilnej jest umożliwienie jak największej liczbie osób zainteresowanych, bezpośredniego zapoznania się i doświadczenia możliwości edukacyjno-rozrywkowych, oferowanych przez współczesne nowe technologie. ,,Gra Szyfrów" jest częścią projektu MEiN pt. ,,Gry w edukacji" i została wpisana do programu nauczania jako treści rekomendowane.

Gra Szyfrów w Piotrkowie. Mobilny showroom stanął przed filią UJK, 10.10.2022

Gra Szyfrów w Piotrkowie. Mobilny showroom stanął przed fili...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto