Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak będzie wyglądać nowa bliblioteka, czyli Centrum Multimedialne w Piotrkowie?

kw
Prezentacja projektu nowej biblioteki miejskiej w Piotrkowie
Prezentacja projektu nowej biblioteki miejskiej w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
Projekt Centrum Multimedialnego, czyli gmachu nowej miejskiej biblioteki w Piotrkowie został dziś przedstawiony publicznie. W prezentacji wzięli udział przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedsiębiorcy czy przedstawiciele instytucji kultury współpracujących z biblioteką.

Projekt prezentowali jego autorzy Daniel Frąc, Mikołaj Gomółka i Michał Ptak z warszawskiej firmy Budopol.
Zgodnie z założeniami, nowa siedziba książnicy ma pełnić funkcje centrum multimedialnego i naukowego wzorowanego m.in. na stołecznym Centrum Nauki Kopernik.

- Chcemy aby ten obiekt był szczególnym, wyjątkowym, oryginalnym i żeby spełniał funkcję biblioteki jako centra kulturotwórczego, związanego z nauką, techniką i funkcję swoistego centrum społecznego - podkreślił prezydent Krzysztof Chojniak.

Nowy projekt oparty jest na koncepcji opracowanej przez to samo biuro w 2008 roku, w której nowa biblioteka przypomina ułożone na półce książki, a główna oś komunikacyjna i widokowa budynku została usytuowana na linii łączącej książnicę z zamkiem królewskim.

Miejsce, które zostało wybrane na budowę bibliotek jest niezwykle atrakcyjne i znaczące - mówi Daniel Frąc. - Staraliśmy się wczuć w historię tego miasta i powiązać ją z zadaniem, które przed nami stało. Biblioteka to swojego rodzaju kronikarstwo, dokumentowanie współczestności, a przez tak długi okres czasu możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z pisaniem historii, a historia była pisana na stronach książek. Tak też pomyśleliśmy o budynku w Piotrkowie, który swoją formą mógłby nawiązywać do książek.

Cały gmach ma formę kilku książek ułożonych grzbietami, a główne wejście do biblioteki od strony ul. Skłodowiskiej - Curie znajduje się na przeszklonej ścianie, która wygląda jak otwarta książka. - Strefa wejściowa stanowi otwarcie tej książki, zaproszenie do czytania, do zapoznania się z jej treścią - podkreśla Daniel Frąc.

Nowa biblioteka będzie dwukondygnacyjna i częściowo przeszklona, przy czym wnętrze zostało tak zaaranżowane, aby od strony głównego wejścia nic nie przesłoniło widoku zamku królewskiego.

Podziemną kondygnację zajmie ok. 80 miejsc parkingowych i pomieszczenia na księgozbiór, do którego dostęp będą mieli wyłącznie pracownicy biblioteki. Na parterze - od strony głównego wejścia - architekci zaplanowali przestronne foyer, w którym będzie można organizować wystawy. Po przeciwnej stronie, od strony ul. Zamkowej znajdzie się miejsce na kawiarnię z zapleczem na parterze a stolikami dla gości na antresoli. Pozostałą część partneru zajmie sala wielofunkcyjna (z możliwością wykorzystania na projekcje filmowe, recitale) oraz księgozbiór oraz rozmieszczone przy ścianach zewnętrznych pomieszczenia administracyjne a także pracownie np. plastyczną. Te architekci umieścili przy przeszkolnych ścianach, tak aby każdy mógł zobaczyć co się dzieje wewnątrz budynku.

Na piętrze znajdzie się część wystawowa inspirowana warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Budowa obiektu ma kosztować ok. 26 mln zł plus koszt organizacji wystaw. Miasto całą kwotę na ten cel chce wyłożyć z własnego budżetu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto