Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi piotrkowianie budują symulator sondy kosmicznej. Zobaczcie VIDEO, ZDJĘCIA

dag
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Będzie niewielki, ale nowoczesny i co ważne - będzie miał wiele możliwości. W Mediatece powstaje symulator sondy kosmicznej. Niecodziennego wyzwania podjęło się pięciu uczniów z piotrkowskich szkół ponadpodstawowych, podopiecznych Klubu Młodego Odkrywcy "Kot w okularach".

Piotrkowianie budują symulator sondy kosmicznej

W niewielkiej pracowni w piotrkowskiej Mediatece powstaje symulator sondy kosmicznej. Wyzwania podjęło się pięciu piotrkowskich uczniów, podopiecznych Klubu Młodego Odkrywcy. Uczniowie znaleźli się wśród 32 drużyn w kraju, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu wyzwania Europejskiej Agencji Kosmicznej. Chodzi o CanSat, czyli międzynarodowy konkurs, który polega na samodzielnym skonstruowaniu symulatora sondy kosmicznej i prowadzeniu za jego pomocą badań naukowych.

Nad projektem pracują uczniowie piotrkowskich szkół ponadpodstawowych - Fabian Banaszczyk, Dawid Kukulski, Alan Leśniewski, Marcel Baur i Stanislaw Sudowy - entuzjaści nauki i nowoczesnych technologii. A zaczęło się w szkole podstawowej, gdzie ich nauczycielką fizyki, była Blanka Cecota, obecnie koordynatorka projektu i opiekunka klubu odkrywców.

- Chłopcy spotkali się w Szkole Podstawowej nr 10, gdzie uczyłam fizyki i tam zaczęli wspólnie działać. Razem wystartowaliśmy w konkursie „Nauka dla Ciebie”, które zorganizowało Centrum Nauki Kopernik. Wówczas zostaliśmy finalistami, ale chcieliśmy dalej iść w tym kierunku. Pojawiło się wyzwanie CanSat. Podjęliśmy się i udało się – mówi opiekunka grupy Blanka Cecota, specjalista ds. edukacji Miejskiej Biblioteki Publicznej, ambasador edukacji kosmicznej Esero Polska.

Prace nad oprogramowaniem już się rozpoczęły i trwają w piotrkowskiej Mediatece. CanSat będzie miał wielkość puszki od napoju, ale jej moc będzie wielka. W środku sondy znajdzie się kilka części, a złożą się na nie m.in. komputer pokładowy, moduł zasilania czy elementy potrzebne do zbierania oraz analizy danych. Sonda będzie wyniesiona w górę na ok. 2,5 tys. kilometrów, a za jej pomocą będzie można zmierzyć choćby temperaturę powietrza. Konkurs obejmuje także m.in. promocję projektu. Finał konkursu odbędzie się w przyszłym roku.

Zobaczcie video i zdjęcia!

Młodzi piotrkowianie budują symulator sondy kosmicznej. Zoba...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto