Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa przed Mediateką. Najstarsze materiały archiwalne w Piotrkowie! ZDJĘCIA, VIDEO

Dagmara Kubczak
Wideo
od 16 lat
Wyjątkową wystawę otwarto w środę (18 października) przed Mediateką w Piotrkowie. Pasjonaci historii mają niecodzienną okazję odkryć historię nie tylko Polski, ale i naszego regionu, ukrytą w najstarszych zapiskach, które przechowują archiwa państwowe.

Przed Mediateką w Piotrkowie otwarto ogólnopolską wystawę pt. „Historia dokumentem pisana”

Wystawa powstała w minionym roku i uświetniła wówczas 23. Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w Poznaniu. Przede wszystkim ma zachęcać do kontaktu ze świadectwami bogatej historii, ukrytymi w skarbnicach przeszłości, jakimi są archiwa.

- Cała sieć archiwów, a jest ich 33 wraz z oddziałami, prezentują na tej wystawie najstarsze i najciekawsze, najcenniejsze dokumenty ze swojego zasobu - mówi dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb. - Najstarszym dokumentem na tej wystawie jest dokument z 1153 roku, tzw. Zbylut, znajdujący się w zasobach archiwum w Poznaniu. W przypadku Piotrkowa Trybunalskiego prezentujemy Kopiarz Sulejowski, w którym zachowała się najstarsza wzmianka pisemna o Piotrkowie z 1217 roku.

Piotrków Trybunalski jest jednym z dziesięciu miast w kraju, które udostępniły unikatową wystawę. Ekspozycja prezentuje głównie historię państwa polskiego zapisaną w dokumentach - i nie bez przyczyny przybrała kontury granic Polski. Innowacyjny, podświetlany system wystawienniczy prezentuje najciekawsze przykłady dokumentów z zasobów ponad 30 Archiwów Państwowych z kraju. Wystawę warto więc zobaczyć wieczorem, do czego zachęcali mieszkańcy, którzy mieli już okazję widzieć ją podświetloną.

Tym bardziej, że możliwość obejrzenia najstarszych dokumentów to rzadkość, a na potrzeby wystawy, piotrkowskie Archiwum Państwowe udostępniło „Kopiarz Sulejowski” - to siedemnastowieczny kodeks opactwa cysterskiego z Sulejowa, w którym znajdziemy najstarszą wzmiankę historyczną o Piotrkowie (XIII w.).

W otwarciu wystawy, którą jeszcze do 9 listopada można oglądać przed siedzibą Mediateki 800-lecia, wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym również Andrzej Kacperek, wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego. Wystawa ma formułę otwartą. Ostatnim miastem, które ją zaprezentuje, będzie Częstochowa.

Nowa wystawa przed Mediateką. Najstarsze materiały archiwaln...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto