Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie autorskie z Andrzejem Kobalczykiem w Piotrkowie i promocja najnowszej książki ZDJĘCIA

Dagmara Kubczak
Andrzej Kobalczyk, znany regionalista, pasjonat historii i dziennikarz był gościem Mediateki w Piotrkowie. Spotkanie autorskie połączone z promocją nowej książki - „Od Sulejowa po Smardzewice. Opowieść o Zalewie Sulejowskim” odbyło się w piątkowy wieczór, 23 lutego.

Andrzej Kobalczyk gościem Mediateki w Piotrkowie. Promocja książki "Od Sulejowa po Smardzewice. Opowieść o Zalewie Sulejowskim”

Andrzej Kobalczyk - tomaszowski dziennikarz i popularyzator lokalnej historii, przez lata związany z naszym miastem, był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie. Na spotkanie z autorem przybyło wielu pasjonatów historii i przyjaciół dziennikarza.

Okazją była promocja jego najnowszej, już siódmej książki pt. "Od Sulejowa po Smardzewice. Opowieść o Zalewie Sulejowskim", która upamiętnia 50. rocznicę oficjalnego przekazania do użytku Zbiornika Wodnego Sulejów, czyli Zalewu Sulejowskiego, oraz Wodociągu Sulejów-Łódź. Rocznica minęła 21 grudnia 2023 roku.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wielu ciekawostek dotyczących nie tylko żeglarstwa i Zalewu Sulejowskiego, ale przede wszystkim Pilicy - ukochanej rzeki Andrzeja Kobalczyka. Opowieściom nie było końca.

- Pilica jest osią moich książek - w dalszy lub bliższy sposób dotyczą Pilicy, ponieważ Pilica przepływa też właściwie przez moje życie i przeze mnie, powiedziałbym nawet - mówił Andrzej Kobalczyk. - To jest moja rzeka domowa - 50 metrów od niej się urodziłem, obok niej wychowałem - jestem w bliskiej więzi z tą rzeką, i aby ta moja miłość do Pilicy nie była platoniczna - tak to mogę określić, staram się coś dla niej zrobić. 20 lat poświęciłem na tworzenie Skansenu Rzeki Pilicy, a w tej chwili skupiłem się na książkach, które cały czas wokół tej rzeki się obracają - dodał.

Co ciekawe, narodziny Skansenu Rzeki Pilicy i twórczość pisarska Andrzeja Kobalczyka swoje początki mają właśnie w Piotrkowie, a dokładnie przy Wojewódzkim Domu Kultury, gdzie założył Piotrkowski Informator Kulturalny - PIK. Po latach dziennikarz wrócił do Piotrkowa promować swoją nową książkę.

Autor opisuje w niej kulisy powstawania Zalewu Sulejowskiego, w tym wiele nieznanych wcześniej faktów związanych z jego budową. Chętni mogli kupić książkę z dedykacją, a kolejka zainteresowanych ustawiała się jeszcze przed rozpoczęciem spotkania.

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania autorskiego z Andrzejem Kobalczykiem w Mediatece!

Spotkanie autorskie z Andrzejem Kobalczykiem w Piotrkowie i ...

Fragment opisu książki Andrzeja Kobalczyka „Od Sulejowa po Smardzewice. Opowieść o Zalewie Sulejowskim”

Równo 50 lat temu, 21 grudnia 1973 roku, oficjalne przekazano do użytku nowo zbudowany Zalew Sulejowski. Ta okrągła rocznica zainspirowała Andrzeja Kobalczyka - tomaszowskiego dziennikarza i popularyzatora lokalnej historii, do napisania książki. Opowiedział w niej o dziejach zalewu na Pilicy, nazwanego nieformalnie "sulejowskim morzem" i pociągniętego z niego do Łodzi wodociągu, okrzykniętego "wodociągiem życia".

Autor najpierw ujawnia niezwykle bogatą i pełną nieznanych dotąd faktów historię tego odcinka rzeki. A sięga ona ponad tysiąca lat przed naszą erą! Opowiada o zagadkowym czekanie z wczesnośredniowiecznego grodu w Barkowicach, o spławianiu Pilicą królewskiego posągu i bezcennych ksiąg, o niemieckim czołgu "pantera" ponoć tkwiącym pod dnem zalewu koło Zarzęcina, o pilickich flisakach – orylach i o... zmarłej kobiecie przewożonej w trumnie na chłopskiej krypie podczas powodzi.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto