Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukiwania miejsca pochówku Hubala. Spotkanie z konserwatorem zabytków w Inowłodzu [ZDJĘCIA]

bead
Stowarzyszenie Wizna 1939
Stowarzyszenia "Wizna 1939" nie ustaje w poszukiwaniach miejsca pochówku majora Hubala. Po tym, jak stowarzyszenie przedstawiło kontrowersyjną tezę, że Hubal spoczywa w kościele w Inowłodzu, udało się spotkać na inowłodzkim wzgórzu z przedstawicielem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Stowarzyszenia "Wizna 1939" nie ustaje w poszukiwaniach miejsca pochówku majora Hubala. Po tym, jak stowarzyszenie przedstawiło kontrowersyjną tezę, że Hubal spoczywa w kościele w Inowłodzu, udało się spotkać na inowłodzkim wzgórzu z przedstawicielem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Wizja lokalna na cmentarzu i w kościółku św. Idziego w Inowłodzu odbyła się w czwartek, 2 czerwca. Oprócz przedstawicieli stowarzyszenia wzięli w nim udział Aleksandra Stępień - Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków, wspierający badania Marcin Baranowski, starosta opoczyński, a także ks. Artur Szczepanik, proboszcz parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Inowłodzu. Długo rozmawiano o postawionej przez badaczy hipotezie, to od konserwatora zabytków, a także inowłodzkiego proboszcza zależy bowiem, czy uda się przeprowadzić badania w inowłodzkim kościółku, które wstępnie wykluczą lub potwierdzą hipotezę.

Płytki z Opoczna

Podczas wizji lokalnej badacze natknęli się na płytki ceramiczne, z których ułożona jest podłoga w kościele. Kościół św. Idziego przechodził między 1936 rokiem, a 1938 rokiem gruntowną przebudowę, wówczas ułożono na nowo posadzkę. Płytki posiadają stempel produkcyjny „Stępień w Opocznie No 14”. Z informacji jakie otrzymaliśmy z Muzeum Regionalnego w Opocznie Muzeum Regionalne w Opocznie wynika, że w książce meldunkowej z 1932 r. pod adresem Piotrkowska 14 zameldowany jest Stępień.

- Tutaj należy zadać pytanie, dlaczego na odwrocie jest właśnie taka sygnatura? W Opocznie w tym czasie największym i być może jedynym zakładem produkującym płytki był Zakłady Płytek Ceramicznych. Jakość i sposób wykonania wskazują na produkcję typowo przemysłową. Czy niejaki Stępień był zleceniodawcą dla zakładów wykonania takich płytek z odwzorowaniem pierwotnych motywów? Nasuwa się dużo pytań. Jedno jest pewne, to odkrycie jest niezmiernie ważne dla historii przemysłu ceramicznego na Ziemi opoczyńskiej i warto zabezpieczyć odnalezione artefakty - mówią członkowie Stowarzyszenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poszukiwania miejsca pochówku Hubala. Spotkanie z konserwatorem zabytków w Inowłodzu [ZDJĘCIA] - Opoczno Nasze Miasto

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto