Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożary traw w powiecie piotrkowskim. Policja: Wypalanie traw jest nielegalne! ZDJĘCIA

Tyka
Pożary traw w Poniatowie i Włodzimierzowie
Pożary traw w Poniatowie i Włodzimierzowie OSP KRSG Przygłów
W miniony weekend doszło do kilku pożarów suchych traw w powiecie piotrkowskim, m.in. w Poniatowie, gdzie strażacy walczyli o to, by ogień, którym objęte było ok. 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, nie przeniósł się na las oraz we Włodzimierzowie, gdzie przez pożar trawy spłonął budynek gospodarczy i zagrożone były pobliskie domy. Policja przypomina, ze wypalanie suchych traw jest nielegalne i grożą za to poważne konsekwencje.

Pożary traw w powiecie piotrkowskim. Policja: Wypalanie traw jest nielegalne!

Biuro Prewencji KGP podaje, że cyklicznie - na przełomie zimy i wiosny - na terenie kraju odnotowuje się liczne przypadki pożarów mających związek z nielegalnym procederem wypalania traw, trzcinowisk lub pozostałości po zeszłorocznych zbiorach, co prowadzi do zagrożenia życia i zdrowia człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego oraz niejednokrotnie stanowi poważne zagrożenie pożarowe, jeśli w pobliżu znajdują się lasy, budynki mieszkalne lub gospodarcze albo zakłady przemysłowe.

WYPALANIE TRAW JEST NIELEGALNE!

Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”, a zgodnie z art. 131 pkt 12 „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”. Ponadto, zgodnie z art. 30 ust. 3 pkt. 1 – 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  • rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
  • korzystania z otwartego płomienia;
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."

Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje.

Wyczerpanie znamion wykroczenia z art. 82 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2021 r. poz. 2008, z późn. zm.) zagrożone jest karą aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo nagany. Natomiast sprawca przestępstwa z art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2021 r. poz. 2345, z późn. zm.) sprowadzający „zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” – w przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Istotny jest również zapis art. 181 § 1 Kodeksu karnego sankcjonujący przypadki spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, których to sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Widzisz pożar? Alarmuj! Reaguj! Dzwoń pod numer alarmowy 112!

Pożary traw w Poniatowie i Włodzimierzowie

Pożary traw w powiecie piotrkowskim. Policja: Wypalanie traw...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto