Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki questingowe w powiecie piotrkowskim

Kasia Renkiel
Ewa Maciaszczyk jest opiekunką questu we wsi Dziewuliny w gminie Grabica. Jak mówi, pierwsze pisane wzmianki z tego terenu odnotowano w 1273 roku. Czas przejścia szlaku wynosi dwie godziny
Ewa Maciaszczyk jest opiekunką questu we wsi Dziewuliny w gminie Grabica. Jak mówi, pierwsze pisane wzmianki z tego terenu odnotowano w 1273 roku. Czas przejścia szlaku wynosi dwie godziny Dariusz Śmigielski
Ścieżki questingowe w powiecie piotrkowskim. Osiem ścieżek turystyczno-edukacyjnych ma zachęcić do zwiedzania regionu. Sześć gmin z powiatu piotrkowskiego bierze udział w projekcie.

Jakie tajemnice skrywa "cudne jezioro" w Gorzkowicach, gdzie znajduje się cmentarz żydowski w Rozprzy i dlaczego warto wybrać się na spacer z przyrodą w Dziewulinach? Tych i wielu innych ciekawych rzeczy dowiecie się dzięki ścieżkom questingowym, które powstały na terenie sześciu gmin powiatu piotrkowskiego.

Do projektu przyłączyły się: Gorzkowice, Rozprza, Grabica, Czarnocin, Moszczenica i Wola Krzysztoporska. Questy to pewnego rodzaju gra terenowa, podczas której przy użyciu aplikacji na smartphonie lub papierowej ulotki (dostaniemy ją w gminie) szukamy skarbu, rozwiązując zagadki i jednocześnie zwiedzając ciekawe miejsca. Mają one także na celu promocję walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych tych regionów.

Szlak doprowadza nas do Księgi Wpisów, gdzie dostajemy pieczątkę jako dowód przejścia trasy. Pracą nad tekstami do questów zajmowali się przede wszystkim miłośnicy lokalnej historii. Każdy quest pisany jest w formie wiersza, nie brakuje map z licznymi wskazówkami. Na koniec mamy podany czas przejścia w minutach.

- W każdej gminie powstała jedna taka ścieżka - mówi Marcin Strumiłło, koordynator projektu. - Korzystają z nich już całe szkoły.

Pomysł spodobał się w gminach. - To coś zupełnie nowego i ciekawa forma promocji - mówi Anna Toma z Urzędu Gminy w Rozprzy, która zajmowała się tworzeniem questu w tej miejscowości. - Nie miałam pojęcia, że miejsca, które mijam codziennie od tylu lat, naznaczone są krwią poległych żołnierzy. Bardzo wciągnęły mnie też historie, związane z Żydami - dodaje. Rozprza postawiła na szlak śladami drugiej wojny światowej.

Walorami przyrodniczymi chwali się natomiast gmina Grabica.- Podczas spaceru trafimy na gniazda bociana czarnego, żurawie, a nawet łasicie - mówi Ewa Maciaszczyk, sołtys wsi Dziewuliny, która szlak przeszła już niejeden raz. - Można nie tylko odpocząć wśród przyrody, ale także poznać mnóstwo ciekawostek historycznych.

Czym chwalą się inne gminy? Gorzkowice stawiają na szlak śladami przeszłości, Czarnocin pokazuje park przy Zespole Szkół Rolniczych, Moszczenica zespół pałacowo--parkowy, wybudowany w XIX wieku, a Wola Krzysztoporska nęci Borowską "Redutą".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto