Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy przypominają o czyszczeniu kominów. Rozmowa z rzecznikiem PSP Piotrków

Katarzyna Renkiel
St. kpt. Piotr  Kaźmierczak, rzecznik prasowy KM Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Tryb.
St. kpt. Piotr Kaźmierczak, rzecznik prasowy KM Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Tryb. Dariusz Śmigielski
Strażacy przypominają o czyszczeniu kominów. Rozmowa ze st. kpt. Piotrem Kaźmierczakiem, rzecznikiem prasowym KM Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Tryb.

W ostatnich dniach strażacy coraz częściej przypominają o regularnym czyszczeniu kominów. Czym jest to spowodowane? Czy w naszym regionie jest z tym duży problem?

W sezonie grzewczym od 1 września 2017 do 5 lutego bieżącego roku na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego odnotowano 7, a na terenie powiatu piotrkowskiego 15 pożarów sadzy w kominie. Najczęściej przyczyną tych zdarzeń był brak terminowego i regularnego czyszczenia przewodów kominowych. W naszej opinii to dużo, tym bardziej, że dotyczy to budynków mieszkalnych, gdzie jest bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców. Dlatego ruszamy z kampanią informacyjną, żeby ratować ludzi nie wtedy, gdy już płonie dom, ale zanim się on zapali.

Jak wygląda akcja gaśnicza podczas pożaru sadzy?

Standardowe postępowanie strażaków po przyjeździe na miejsce zdarzenia polega na wygaszeniu w piecu, a następnie ugaszeniu pożaru z wykorzystaniem sita kominowego i piasku lub wyciorów - o ile jednostka ma je na wyposażeniu. Później strażacy sprawdzają występowanie w pomieszczeniach dymu i wietrzą je. Mierzą także stężenie tlenku węgla. Mieszkańcy takiego domu mają zakaz rozpalania w piecu do czasu wykonania przeglądu i czyszczenia przewodu kominowego.

Jakie mogą być skutki takiego pożaru?

Pożar sadzy w kominie może doprowadzić do pęknięcia i przedostania się dymu do pomieszczeń, w konsekwencji zatrucia dymem co równe jest z zagrożeniem dla zdrowia i życia. Oczywiście występują straty materialne, takie jak pęknięcia ścian, zniszczenie ścian na skutek oddziaływania dymu (okopcenie), zniszczenie boazerii itp.

Czytaj także Pożar sadzy przy ul. Hutniczej w Piotrkowie

Jak często zatem powinniśmy czyścić komin?

Przegląd kominiarski wymagany jest przepisami prawa i powinien być dokonywany co najmniej raz w roku. Potwierdzeniem przeprowadzonej kontroli jest sporządzony przez kominiarza „Protokół z okresowej kontroli przewodów kominowych”. Ponadto, przewody kominowe muszą być poddawane okresowemu czyszczeniu - nie rzadziej niż raz na kwartał. Czyszczenia może dokonać właściciel posesji.

Tarnów: Uważajmy na niebezpieczne pożary sadzy w kominie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto