Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły przygotowują się na reformę edukacji. W poniedziałek rozpoczęcie roku szkolnego

Aleksandra Tyczyńska
Reforma edukacji w piotrkowskich szkołach. największe zmiany w dawnym G5
Reforma edukacji w piotrkowskich szkołach. największe zmiany w dawnym G5 Dariusz Śmigielski
Istny młyn - tak mijający tydzień określają na ogół dyrektorzy szkół, którzy w praktyce wprowadzają zmiany, jakie wymusiła reforma edukacji. Podstawówki na ogół jednak zadowolone.

Reforma edukacji
Największy ruch związany z reformą edukacji, przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, panował w budynku dawnego Gimnazjum nr 5. Największe piotrkowskie gimnazjum i przeniesioną tutaj Szkołę Podstawową nr 2 dotknęły największe zmiany. Jedna z najmniejszych piotrkowskich podstawówek będzie jedną z większych, a do tego jeszcze przez najbliższe dwa lata musi dzielić się budynkiem i nauczycielami z kończącymi naukę gimnazjalistami.

- Mieliśmy maleńką szkołę, teraz mamy warunki na miarę XXI wieku, więc nie mamy powodów do narzekania - mówi Katarzyna Błażejewska, dyrektor SP nr 2 w Piotrkowie.

„Dwójka” zabrała ze sobą ze starego budynku, w którym obecnie mieścić się będzie Przedszkole Samorządowe nr 16 i z SP nr 12, której w związku ze zmianą rejonów ubyło uczniów, meble przystosowane dla najmłodszych uczniów i nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego (15 z SP nr 2 i 3 z SP nr 12). Większość zatem spośród 88 nauczycieli w dawnym G5, a obecnie SP nr 2, to nauczyciele gimnazjalni.

Dyrekcja zdecydowała, że uczniowie klas I - III zajmować będą wydzielone skrzydło, a starsi korzystać już będą z tych samych pracowni przedmiotowych, co gimnazjaliści kończący naukę (zostało 16 klas).
- Planujemy również wzmocnić nadzór nad uczniami, szczególnie podczas przerw. Zobaczymy też, czy świetlica okaże się wystarczająca, czy też nie. Wiadomo, że młodsze dzieci w większej liczbie będą korzystać ze świetlicy, niż korzystali z niej dotychczas gimnazjaliści - dodaje dyrektor Błażejewska.

W mijającym tygodniu wciąż jeszcze trwały prace nad układaniem planu lekcji, tak, by uczniowie kończyli zajęcia najpóźniej o godz. 15.30. Trudności nastręczało przede wszystkim zorganizowanie dla wszystkich (gimnazjalistów i uczniów podstawówki od 5. klasy) lekcji, które prowadzone są w grupach, jak choćby informatyka, czy języki obce.
Ewa Sipa, dyrektor byłego już G5 pozostaje w obecnej SP2 na stanowisku wicedyrektora. - Nam nauczycielom, jak i rodzicom gimnazjalistów zależy, by pomimo tych zmian, byli jak najlepiej przygotowani do końcowego egzaminu. Na pewno nie będziemy „odpuszczać” - mówi dyrektor Sipa.

W największej piotrkowskiej podstawówce - „dwunastce” obawiano się jeszcze kilka miesięcy temu, że w związku ze zmianą rejonów znacznie spadnie liczba uczniów, ale ostatecznie ubyły - na rzecz SP2 - tak naprawdę tylko cztery klasy. Pojawili się ponadto nowi nauczyciele dla starszych klas - biologii, fizyki i geografii.

- Jesteśmy zadowoleni ze zmian. Teraz dzieci będą uczyć się tylko na jedną zmianę - do godz. 15, co jest korzystne zarówno dla życia rodzinnego, jak i daje dzieciom możliwość rozwijania innych, pozaszkolnych pasji - mówi Anna Kulisa, dyrektor SP nr 12.

Większość dyrektorów przyznaje jednak, że na pewno wrzesień, a zapewne całe pierwsze półrocze to będzie ciężki czas. Nowe plany, nowa organizacja, a do tego dzieci „przemieszane” z różnych szkół.

Zgodnie z zapisami ustawy gimnazja są wygaszane, ale wszyscy uczniowie klas II i III w Piotrkowie kończyć naukę będą w tych szkołach, w których ją zaczynali. Najważniejsze zmiany to: SP2 w siedzibie wygaszanego G5, ZSP nr 1 będzie miał 2 siedziby - w obecnej i w dotychczasowym G1, SP 10 - w obecnej siedzibie i dotychczasowym G4, G2 zostanie wchłonięte przez IV LO (obecnie dzielą ten sam budynek przy ul. Broniewskiego), podobnie G3, które obecnie znajdowało się w zespole szkolno-gimnazjalnym nr 1,a po wygaśnięciu gimnazjów będzie to SP3.
Choć jeszcze w maju mówiło się o zwolnieniu ok. 30 nauczycieli, to obecnie magistrat zapewnia, że żaden nauczyciel nie zostanie zwolniony. - Na tę chwilę nie mamy wiedzy ilu nauczycieli odchodzi na emeryturę. Przypomnę, że nabycie praw emerytalnych jest przywilejem i nie wiąże się z obligatoryjnym odejściem z pracy - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego UM w Piotrkowie.

4 września rok szkolny rozpocznie 4.638 uczniów w szkołach podstawowych (w tym 625 w klasach pierwszych) oraz 1.328 w gimnazjach. W budynku dawnego G5 będą aż trzy rozpoczęcia roku szkolnego - dla klas I - III szkoły podstawowej, klas IV - VII i gimnazjalistów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto