Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

84. rocznica bombardowania Sulejowa - mieszkańcy uczcili rocznicę tragicznych wydarzeń ZDJĘCIA

dag, mat. UM
84 lata temu, 4 września, Niemcy rozpoczęli bombardowanie Sulejowa, które trwało przez kolejnych kilkadziesiąt godzin. Hitlerowcy zabili wówczas co najmniej kilkaset osób i właściwie zrównali miasto z ziemią. W poniedziałek, 4 września, mieszkańcy oddali hołd ofiarom tamtych wydarzeń i wszystkim tym, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15 na cmentarzu parafialnym w Sulejowie - mieszkańcy, przedstawiciele gminy oraz zaproszeni goście oddali hołd poległym, składając kwiaty i zapalając znicze przed pomnikiem poświęconym pomordowanym przez barbarzyńców XX w. Potem uczestnicy uroczystości wzięli udział w uroczystym przemarszu z placu Straży do Kościoła pod wezwaniem świętego Floriana, w którym odprawiono mszę świętą w intencji ofiar bombardowania Sulejowa.

O godzinie 17 zawyła syrena alarmowa, odśpiewano hymn państwowy, następnie głos zabrali Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa, Bartosz Borkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie, Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu RP, poseł Grzegorz Lorek, Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego oraz prof. dr hab. Dariusz Rogut, rektor Akademii Piotrkowskiej. Pomiędzy ich przemówieniami Borys Bartłomiejczyk czytał fragmenty dramatycznych wspomnień Kazimiery Musiałowicz oraz Marcjanny Leskiej.

- Dziękuję za przytoczenie wspomnień pani Kazimiery Musiałowicz, która była wówczas dzieckiem i o godzinie 17 zobaczyła bestialstwo człowieka, na które nie była przygotowana, bo w szkole nauczyciele jej na to nie przygotowali, ponieważ sami nie potrafili sobie tego wyobrazić. Co czuło to dziecko? Co czuł mężczyzna, który w ciągu kilku minut stracił całą swoją rodzinę, a prawo do ich pochowania i prawo do powieszenia nekrologu uzyskał dopiero po czterech miesiącach? Moja babcia miała szczęście, bo przeżyła, ja mam szczęście, bo dzięki temu żyję - mówił podczas uroczystości burmistrz Wojciech Ostrowski.

Żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego odczytali apel poległych i oddali salwę honorową. Zaproszeni goście złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem przy ul. Krakowskiej. Zgromadzeni obejrzeli też rekonstrukcję zestrzelenia niemieckiego samolotu.

Kolejna część uroczystości odbyła się w nowej auli multimedialnej. Burmistrz Wojciech Ostrowski wręczył pamiątkową tablicę sulejowiance, Halinie Migale, która jest jednym z ostatnich świadków tamtych tragicznych wydarzeń. Z kolei podczas koncertu patriotycznego wystąpili tenor Dariusz Stachura i sulejowscy "Piliczanie”. Ponadto można było porozmawiać z Tomaszem Millerem, autorem publikacji pod tytułem „Oni zginęli za ojczyznę” oraz obejrzeć wystawę plenerową "Sulejów historyczny w obiektywie” autorstwa Krzysztofa Bojarczuka.

Uroczystości były okazją do dyskusji z obecnymi na uroczystościach parlamentarzystami o przyszłości Sulejowa. Burmistrz apelował o budowę przedszkola samorządowego.

- Mam dzisiaj prawo prosić was, obecnych tutaj posłów Prawa i Sprawiedliwości o wsparcie, żebyście przekonali premiera, że dotacja na budowę przedszkola, o którą ubiegamy się w ramach „Polskiego Ładu”, też nam się należy - mówił burmistrz. Petycję w tej sprawie na ręce posła Antoniego Macierewicza złożyli również rodzice z dziećmi.

84. rocznica bombardowania Sulejowa - mieszkańcy uczcili roc...

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto