Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej osób nie płaci na dzieci. Zobacz, ilu alimenciarzy mieszka w twoim mieście. W gdzie w Łódzkiem jest ich najwięcej?

Dariusz Gabryelski
Dariusz Gabryelski
W powiecie bełchatowskim mieszka 447 osób, które nie płacą na swoje dzieci. W sumie mają do oddania ponad 22,1 mln zł. zaległych alimentów. Średnie zadłużenie dłużnika wynosi prawie 49,5 tys. zł.
W powiecie bełchatowskim mieszka 447 osób, które nie płacą na swoje dzieci. W sumie mają do oddania ponad 22,1 mln zł. zaległych alimentów. Średnie zadłużenie dłużnika wynosi prawie 49,5 tys. zł. Pixabay
W województwie łódzkim mieszka obecnie 18 992 dłużników alimentacyjnych, którzy mają do oddania swoim dzieciom 920,5 miliona złotych. Średnie zadłużenie dłużnika alimentacyjnego w naszym województwie wynosi 48,5 tys. zł. Sprawdź ile jest dłużników w Łodzi i poszczególnych powiatach województwa oraz ile pieniędzy mają do oddania swoim dzieciom

Według danych z Krajowego Rejestru Długów w województwie łódzkim rekordzistą jest 49-letni mieszkaniec powiatu radomszczańskiego, który ma do zapłaty 664,6 tys zł z zaległych alimentów na swoje dzieci. W Łodzi największy dług należy do 46-letniego mężczyzny i wynosi 452,5 tys. zł. Najwięcej, bo aż 7 128 dłużników alimentacyjnych mieszka w Łodzi, powiecie zgierskim - 1 198 i pabianickim - 1 028. Najmniej w Skierniewicach - 103, powiecie brzezińskim - 123 i skierniewickim - 136.

Coraz więcej osób nie płaci alimentów

W całej Polsce długi alimentacyjne to wielki problem. W całym kraju aż 292 tys. osób, głównie mężczyzn, nie płaci na swoje dzieci. Na koniec sierpnia 2023 r. według danych Krajowego Rejestru Długów ich zobowiązania wynosiły 14,5 mld zł i w ciągu roku urosły o 3,2 mld zł. Znacząco, bo o ok. 16 proc., podniosła się też kwota średniego zadłużenia i obecnie wynosi prawie 49,8 tys. zł. O 28,7 tys. wzrosła natomiast liczba osób uchylających się od obowiązku płacenia na dzieci. Nadal w tej grupie dominują mężczyźni, którzy stanowią aż 94 proc. alimenciarzy.

Dłużnicy alimentacyjni to grupa szczególnie skora do niepłacenia także za inne swoje zobowiązania. 60 proc. tych osób, widnieje w KRD z powodu innych zaległości. Rekordziści potrafią być pozadłużani nawet w 20 firmach – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Przybywa najmłodszych alimenciarzy
Wśród dłużników alimentacyjnych dominują osoby w wieku 36-55 lat. Łącznie to 67 proc. wszystkich alimenciarzy, na których przypada prawie 74 proc. całego długu alimentacyjnego (10,7 mld zł). Ci najmłodsi, w wieku 18-25 lat mają do spłaty odpowiednio 15 mln zł, a nieco starsi mający między 26 a 35 lat 943,6 mln zł.

Jeśli chodzi o wysokość długów za alimenty w KRD przoduje 5 województw. Na pierwszym miejscu jest Mazowsze, gdzie sięgają one ponad 1,94 mld zł. Na drugim województwo śląskie, gdzie kwota zaległości za alimenty przekracza 1,68 mld zł, a trzecie jest województwo dolnośląskie z 1,37 mld zł. Łódzkie jest na 7. miejscu z długiem wynoszącym ponad 920,5 mln zł. Najniższy poziom długów alimentacyjnych notuje województwo opolskie, lubuskie i podlaskie, gdzie nie przekraczają one 400 mln zł.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto