Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla kogo darmowe posiłki w szkole? Z bezpłatnych obiadów korzysta tylko 19 proc. dzieci żyjących w ubóstwie. Dlaczego?

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Komu przysługuje prawo do refundowanego obiadu w szkole?
Komu przysługuje prawo do refundowanego obiadu w szkole? Fot. Katrina_S / Pixabay
Zgodnie z przepisami, w polskiej szkole każde chętne dziecko ma prawo zjeść ciepły posiłek. O ile dostępność do posiłków regulują przepisy – odpłatność za szkolne obiady leży już po stronie rodziców lub opiekunów dziecka. Bezpłatne, dofinansowane z opieki społecznej posiłki należą się dzieciom z rodzin o niskich dochodach. Według danych GUS w ubóstwie żyje obecnie 13 proc. polskich dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Czy wszystkie dostają darmowe obiady?

Spis treści

Kto dostaje refundowane obiady w szkole?

Bezpłatny posiłek w szkole mogą otrzymać te dzieci, których rodziny mają niskie dochody. Według obecnych wskaźników kwota na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 1200 złotych. Wcześniej granicą było 900 złotych dochodu na osobę w rodzinie. Bezpłatny posiłek przysługuje również osobom, które gospodarują samotnie, a ich dochód nie przekracza 1552 złote (wcześniej – 1164 złote).

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w roku szkolnym 2021/2022 35 proc. dzieci korzystało z posiłków w szkołach podstawowych. 30 proc. jadło obiady odpłatne, a z refundowanych korzystało zaledwie 3 proc. Tymczasem statystyki wskazują, że aż 13 proc. dzieci w Polsce wychowuje się w rodzinach o skrajnie niskich dochodach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szkole podstawowej każde chętne dziecko ma prawo zjeść ciepły posiłek. Zapewnienie dostępności obiadów powiązane jest z opiekuńczą funkcją szkoły. Placówki radzą sobie z tym zadaniem na dwa sposoby – albo prowadząc szkolną kuchnię i stołówkę, albo zamawiając posiłki w ramach cateringu.

Ile kosztuje obiad w szkole?

Zgodnie z prawem, stawki za szkolne obiady ustala dyrektor szkoły, w porozumieniu z organem prowadzącym placówkę. Co ważne – opłaty za obiad w szkole nie mogą być wyższe, niż koszty zakupu produktów potrzebnych do przygotowania posiłku. Średnio za talerz zupy uczeń musi zapłacić około 5 złotych. Drugie danie w szkolnej stołówce kosztuje zwykle niewiele ponad 10 złotych. Cena dwudaniowego obiadu to kilkanaście złotych.

Do korzystania z bezpłatnych posiłków w szkole uprawnione są dzieci z rodzin o niskich dochodach. Co ważne – na dofinansowanie mają również szansę uczniowie, którzy znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji, związanej z przypadkiem losowym.

„Dzieci korzystających z posiłków w szkołach podstawowych w roku szkolnym 21/22 było ogółem 35%, dzieci korzystających z posiłków w pełni odpłatnych było 30%, a refundowanych 3%, przy czym stopa ubóstwa relatywnego dzieci w wieku 6-15 lat wynosiła około 13%. W ubóstwie relatywnym było w Polsce około 536 tys. dzieci 6-15 lat, a dzieci korzystających z w pełni refundowanych obiadów w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2021/22 było 99,5 tys., z tego wynika hipoteza, że tylko 19% dzieci ubogich ma w pełni refundowane obiady szkolne” – wnioskuje na podstawie oficjalnych danych dr hab. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dla kogo bezpłatny obiad w szkole?

Z końcem minionego roku zmienione zostały kryteria dochodowe (ze 150 proc. do 200 proc.) i podniesione zostały stawki, uprawniające do korzystania z refundowanych posiłków w szkołach. Rada Ministrów 28 grudnia 2022 roku zmieniła uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023.

Zgodnie z nowymi zapisami, refundowany posiłek w szkole mogą otrzymać osoby, których dochód nie przekracza 1552 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1200 zł na członka rodziny.

Jak przekonuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, zmiany mają zapewnić szerszy dostęp i wsparcie większej grupy osób wymagających pomocy właśnie w formie bezpłatnego posiłku w szkole, ale również – zgodnie z zapisami programu „Posiłek w szkole i w domu” - produktów żywnościowych czy świadczenia pieniężnego na zakup posiłków lub żywności.
Program „Posiłek w szkole i w domu” to nie tylko refundowane obiady w podstawówce, ale również dowóz posiłków osobom niewychodzącym z domu ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność, które mają problem z samodzielnym przygotowaniem jedzenia.

Jak skorzystać z darmowego obiadu w szkole?

Wnioski o refundowany posiłek w szkole przyjmują ośrodki pomocy społecznej – miejskie lub gminne, w zależności od miejsca zamieszkania dziecka.
Podanie o dofinansowanie obiadów w szkole musi zawierać:

  • dane osobowe osoby składającej wniosek,
  • dane osobowe dziecka, którego wniosek dotyczy,
  • dane szkoły, do której uczęszcza dziecko i wskazanie klasy, w której się uczy,
  • umotywowaną prośbę o przyznanie pomocy w formie gorącego posiłku lub świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dla kogo darmowe posiłki w szkole? Z bezpłatnych obiadów korzysta tylko 19 proc. dzieci żyjących w ubóstwie. Dlaczego? - Strefa Edukacji

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto