Praca i edukacja. Jak łączyć studia z zatrudnieniem?

Materiał informacyjny GoWork.pl

W obecnych czasach sporą popularnością cieszy się łączenie studiów i pracy. Jest to szansa na rozwój zawodowy i osobisty, o ile uda się odnaleźć równowagę między obiema sferami. Umiejętne zarządzanie czasem i wybór odpowiedniego zajęcia z pewnością ułatwiają to zadanie i sprzyjają zdobywaniu cennego doświadczenia i podnoszeniu kwalifikacji. Jakie stanowiska polecane są osobom, które chcą pracować i studiować jednocześnie? Gdzie warto szukać zatrudnienia?

W jakich miejscach chętnie zatrudniają studentów?

Osoby uczące się poszukują zatrudnienia w miejscach, w których obowiązują elastyczne godziny pracy i nie wymaga się doświadczenia. Istnieje wiele obszarów zawodowych, gdzie studenci są chętnie przyjmowani ze względu na możliwość dostosowania harmonogramu do zajęć na uczelni i pracy w godzinach popołudniowych, wieczornych lub weekendowych.

Przykładem może być branża gastronomiczna – kawiarnie, restauracje, fast foody, puby i bary chętnie przyjmują młodych, uczących się ludzi. Tutaj studenci mogą znaleźć różnorodne stanowiska, takie jak kelnerzy, barmani, czy osoby odpowiedzialne za obsługę klienta. W wielu miejscach można być dodatkowo wynagradzanym napiwkami. W sektorze HoReCa elastyczny grafik jest często standardem, co pozwala pogodzić obowiązki akademickie z pracą.

Kolejną dobrą opcją zarobkową dla studentów jest handel. Studenci mogą szukać pracy w rozmaitych miejscach takich jak sieciówki, galerie i markety. Często są zatrudniani w sklepach spożywczych, odzieżowych, budowlanych, czy drogeriach jako kasjerzy, doradcy klienta, czy osoby do wykładania towaru.

Popularnością wśród młodych ludzi w większych miastach cieszy się możliwość dorabiania sobie jako kurier - dostawca jedzenia. Można dostarczać posiłki i zakupy, jeżdżąc na rowerze, skuterze lub samochodem. Zmiany układane są pod dyspozycyjność danej osoby.

Praca i studia – korzyści i wyzwania

Godzenie studiów z pracą pozwala podratować budżet rodzinny studenta. Jest to też szansa, by osiągnąć niezależność finansową. Rozpoczynając życie zawodowe od razu po liceum, można zdobyć cenne doświadczenie i wzmocnić kompetencje miękkie takie jak praca w grupie, komunikatywność, rozwiązywanie problemów, czy decyzyjność. Umiejętne łączenie nauki i pracy pozwala wyćwiczyć samodyscyplinę i nauczyć się zarządzania czasem.

Oczywiście mogą pojawić się także wyzwania takie jak nadmiar obowiązków, obciążenie, stres, problemy z wydajnością. Brak równowagi między życiem osobistym a pracą i nauką, brak czasu dla siebie prowadzi do wypalenia.

Szukanie pierwszej pracy może budzić pewne obawy, jednak w portalach, jak np. GoWork.pl
nie brakuje ofert dla studentów, a dodatkowo można tam poznać opinie o potencjalnych pracodawcach.

Zatrudnianie osób, które mają mniej niż 26 lat i się uczą, jest korzystne dla pracodawców. Nawiązując umowę zlecenie, nie muszą odprowadzać za nie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Popularna platforma poza ogłoszeniami umieszcza także opinie o potencjalnych pracodawcach, co może być pomocne w procesie podejmowania decyzji dotyczącej rekrutacji na dane stanowisko.

Przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu, warto zastanowić się nad swoimi możliwościami. Nie trzeba nawiązywać współpracy na pełen etat. Osoby, które chcą dorobić, a boją się, że nie pogodzą nauki z zajęciami zawodowymi, mogą pomyśleć o zatrudnieniu tymczasowym podczas wakacji lub z mniejszą ilością godzin. Dobrze jest też szukać pracy, która znajduje się w niewielkiej odległości od domu i uczelni, by dojazdy nie zabierały zbyt dużo czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto