Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w urzędzie nadal na wagę złota

Karolina Wojna
Piotrkowski magistrat pod wzlgędem zatrudnienia trzyma linię
Piotrkowski magistrat pod wzlgędem zatrudnienia trzyma linię Dariusz Śmigielski
Urzędy miast światełkiem dla szukających pracy. Do konkursów na urzędnicze stanowiska staje nawet kilkadziesiąt osób. Za to zwolnień jak na lekarstwo

Etat w urzędzie jest ciągle bardzo poszukiwaną ofertą na rynku pracy. Przykładem jest niedawny konkurs w Urzędzie Miejskim w Sulejowie, gdzie o fotel podinspektora walczyło ok. 30 osób. Jak narzekał zastępca burmistrza, duża liczba kandydatów nie szła jednak w parze z jakością ich przygotowania.

Chętnych do pracy nie brakuje i w innych urzędach. Załapać się jednak w publicznej instytucji łatwo nie jest, tym bardziej, że urzędy ostatnimi laty trzymają linię jeżeli chodzi o zatrudnienie. Tak jest w piotrkowskim magistracie, gdzie od kilku lat liczba etatów jest bliska 270.

Furtką, przez którą można się dostać na urzędową listę płac, są konkursy, ale i staże. Nabory na te pierwsze w tym roku były cztery. Jak przyznaje Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego UM w Piotrkowie, pod względem liczby kandydatów szału nie było.

- Na cztery nabory wpłynęło 17 ofert - mówi. - Nie było konkursu, w którym wybitnie duża ilość osób ubiega się o stanowisko.

Choć o pracy urzędnika rzadko kto mówi dobrze, o tym, jaki to cenny etat, świadczą emocje jakie towarzyszą konkursom. Przed ostatnim etapem wspomnianego już konkursu w Sulejowie, startujący w nim kandydaci m.in. "prześwietlali się" nawzajem, a głos wiceburmistrza mówiącego o wynikach był napięty jak postronek.

Urzędy jak wprost przyznają ich szeregowi pracownicy, to może praca mrówcza i mało kreatywna, ale stabilna i z pewną pensją.

Inna rzecz to pensje. Świeżo zatrudniony urzędnik magistratu w Piotrkowie średnio może liczyć na pensję w wysokości 1.680 zł brutto. Do tego dochodzi trzynastka.

Wraz ze wzrostem odpowiedzialności rośnie też kwota na pasku - kierownik referatu średnio zarabia ok. 5 tysięcy złotych brutto.

O ile w Urzędzie Miasta w Piotrkowie, urzędników nie przybywa, to w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie ich liczba w ciągu kilku lat znacznie skoczyła.

Jak wyjaśniają urzędnicy, 27 osób zatrudnionych obecnie ma umowy na czas określony lub na zastępstwo.
Dodatkowo starostwo w 2011 roku "wchłonęło" Powiatowy Zakład Geodezji i Kartografii i jego 20 pracowników.

Podobną liczbą urzędników pracuje od lat Urząd Miejski w Wolborzu. Na koniec 2011 roku w urzędzie - już miejskim - było zatrudnionych 46 osób, w tym roku - na koniec lipca, interesantów obsługuje 51 osób.

- Ten wzrost to są umowy na zastępstwo. Mamy pracownice w ciąży, które realizują zwolnienia lekarskie bądź urlopy macierzyńskie - tłumaczy Halina Łaska-Orman, sekretarz gminy.

Urząd zatrudnia rzadko, a większość konkursów cieszy się sporym zainteresowaniem. Do konkursu na stanowisko referenta ds.za gospodarowania odpadami stanęło 12 osób, z których pierwszy, formalny etap naboru przeszło 5 .

- Często o pracę starają się ludzie przypadkowi, nieprzygotowani - mówi i przywołuje konkurs sprzed kilku lat. Urząd wtedy poszukiwał specjalisty ds. księgowości.

Przesłuchania trwały cały dzień, ale część kandydatów, jak ocenia Halina Łaska-Orman, nie przygotowała się do spotkania z komisją konkursową.

Ilu zatrudnia urząd?

Urząd Miasta w Piotrkowie zatrudnia obecnie 272 osoby. Z końcem roku 2004 urzędników było 269, a na koniec roku 2007 -279 .

Choć samych konkursów jest mało, urząd zatrudnia poprzez i z pomocą Powiatowego Urzędu Pracy. Np. w tym roku na roboty publiczne skierowano 42 osób, na prace interwencyjne 2, a na staże przyjęto 32 osoby. W Starostwie Powiatowym w Piotrkowie w 2007 roku pracowało 124 osób (114 etatów). Dziś to 148 osób i 141 etatów.

Bez zmian wygląda zatrudnienie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piotrkowie: w 2007 pracowało tu 77 osób. Dziś tyle samo.

O jedną osobę skoczyło zatrudnienie w Zarządzie Dróg Powiatowych. W 2007 było to 26 osób, teraz jest 27.
W tym samym czasie spadła liczba pracowników Domu Pomocy Społecznej (z 124 w 2007 do 101 obecnie), ale nieco skoczyła w PCPR (w 2007 - 20 osób, dziś - 23).

Nowi "pracodawcy" - to wyłuskane ze struktur starostwa Powiatowe Centrum Zarządzania Oświatą (12 osób) i Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (18 osób).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto