18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy zwolnieni z miejskiej poradni w Piotrkowie wygrali przed sądem

Aleksandra Tyczyńska
Kłopoty miejskiej poradni zaczęły się gdy połowa pacjentów przeszła do poradni powiatowej
Kłopoty miejskiej poradni zaczęły się gdy połowa pacjentów przeszła do poradni powiatowej Dariusz Śmigielski
Zwolnieni pracownicy z miejskiej poradni wygrali w piotrkowskim sądzie.

Pracownicy zwolnieni z miejskiej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Piotrkowie, którzy zdecydowali się wystąpić do sądu o przywrócenie do pracy, wygrali w pierwszej instancji. Ich przyszłość jest jednak wciąż niepewna. Sąd wprawdzie przyznał im rację, ale dyrekcja poradni nie wyklucza apelacji.

Problemy pracowników miejskiej poradni zaczęły się pod koniec ub. roku, kiedy już przesądzone było, że starostwo w nowym roku otwiera własną poradnię. Razem z dziećmi z powiatu, stanowiącymi ok. połowę pacjentów, z miejskiej poradni ubyło milion zł. To wymusiło na władzach miasta i dyrekcji poradni zmniejszenie kadry.

Międzyzakładowa Organizacja Związku Zawodowego "Rada Poradnictwa" od początku nie zgadzała się z takim rozwiązaniem sprawy, zwracając uwagę, że zwalnianie pedagogów, psychologów i logopedów w środku roku szkolnego nie daje im praktycznie szans na znalezienie nowego zatrudnienia.

Jednak 14 osób zostało zwolnionych. Tylko sześciu specjalistów znalazło zatrudnienie w nowej powiatowej poradni, ale tylko dwie spośród nich na pełen etat na czas określony od 1 lutego do 31 sierpnia tego roku. Trzy osoby nie znalazły dotąd zatrudnienia, a kolejne trzy z konieczności, wybrały przejście na wcześniejszą emeryturę. Cztery osoby wystąpiły do sądu pracy. Jednej podczas rozprawy zaproponowano ugodę, która została przyjęta.

- W każdym przypadku sąd wydał indywidualne orzeczenie, ale w każdym z tych przypadków zwrócił uwagę, że nie było jasnych i obiektywnych kryteriów przy zwolnieniach.Sąd też podważył zasadność wyboru osób do zwolnienia, ponieważ nie zostało wzięte pod uwagę doświadczenie, czy stopień awansu zawodowego - mówi Helena Dratwa, przewodnicząca MO ZW "Rada Poradnictwa".

Przewodnicząca podkreśla, że trzy osoby wyrokiem sądu zostały przywrócone do pracy. Wyroki nie są jednak prawomocne. - Pracodawca skorzysta zapewne z możliwości odwołania się. Mamy nadzieję, że wyroki te zostaną utrzymane - dodaje Helena Dratwa.

Elżbieta Szarapa, dyrektor miejskiej poradni, nie wyklucza złożenia apelacji od trzech wyroków piotrkowskiego sądu.

- Konieczność przywrócenia tych pracowników do pracy rodziłaby poważne konsekwencje finansowe. A my nie mamy teraz pieniędzy na dodatkowe etaty - wyjaśnia dyrektor Szarapa.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto