MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozwój kolei w Łódzkiem. Jest zielone światło dla połączenia Bełchatowa z linią 131. Docelowo pociągi pojadą z Piotrkowa do Wielunia

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zarząd woj. łódzkiego postawił kolejny krok w stronę budowy szlaku kolejowego Piotrków-Bełchatów-Wieluń
Zarząd woj. łódzkiego postawił kolejny krok w stronę budowy szlaku kolejowego Piotrków-Bełchatów-Wieluń Z. Rybczyński
Jest zielone światło dla opracowania dokumentacji połączenia kolejowego między Bełchatowem a linią 131 – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. W połączeniu z inwestycjami ujętymi w programie Kolej plus powstanie docelowo szlak żelazny łączący Piotrków Trybunalski z Wieluniem i Wieruszowem

Kolejny krok w stronę budowy szlaku kolejowego Piotrków-Bełchatów-Wieluń

Bełchatów zostanie połączony linią kolejową z jednym z ważniejszych szlaków transportowych w kraju, czyli tzw. magistralą węglową (linia nr 131), biegnącą ze Śląska do Bałtyku. Zarząd Województwa Łódzkiego wyraził zgodę na opracowanie dokumentacji dla przedsięwzięcia. Planowana budowa połączenia z Bełchatowa do linii 131 - w połączeniu z innymi inwestycjami - docelowo stworzy szlak komunikacyjny łączący Piotrków Tryb. z Wieluniem i Wieruszowem.

- Będzie to historyczny moment dla województwa łódzkiego, bowiem miasta te zyskają dostęp do międzynarodowego kolejowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk, a południowa część województwa Łódzkiego zostanie włączona do obsługi koleją ze stolicą regionu – zapowiada marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Połączenie z Bełchatowa do linii 131 ujęte w planach strategicznych

Finansowanie opracowania dokumentacji dla szlaku Bełchatów-linia 131 przewidziano w programie Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Projekt jest już na etapie oceny merytorycznej. Budowa nowej linii jest wpisana do Kontraktu programowego województwa łódzkiego, zawartego pomiędzy województwem a rządem RP, jako przedsięwzięcie priorytetowe dla regionu.

Ponadto PKP Polskie Linie Kolejowe zapisały budowę linii łączącej Bełchatów z linią nr 131 wśród priorytetów rozwoju sieci kolejowej na obszarze województwa łódzkiego w spisie zamierzeń inwestycyjnych na lata 2021 – 2030 z perspektywą do 2040 roku.

Kolej plus. Dwa duże projekty w Łódzkiem w realizacji

W ramach państwowego programu Kolej plus samorząd woj. łódzkiego realizuje dwa duże przedsięwzięcia. Jedno to elektryfikacja i modernizacja połączenia między Piotrkowem a Bełchatowem z wydłużeniem do Bogumiłowa, drugie obejmuje budowę linii, która połączy Wieluń z linią 131 w Chorzewie Siemkowicach. Dzięki tej drugiej inwestycji mieszkańcy Wielunia i okolic zyskają codzienne połączenia kolejowe z Łodzią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozwój kolei w Łódzkiem. Jest zielone światło dla połączenia Bełchatowa z linią 131. Docelowo pociągi pojadą z Piotrkowa do Wielunia - Działoszyn Nasze Miasto

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto