Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa dla Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego

kw
W czwartek policja w Piotrkowie zorganizowała konfencję, podczas której zaprezentowano krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa
W czwartek policja w Piotrkowie zorganizowała konfencję, podczas której zaprezentowano krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa Dariusz Śmigielski
Ruszyła policyjna mapa zagrożeń bezpieczeństwa dla Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Jakie zagrożenia wskazują mieszkańcy?

Wczoraj na policyjnej mapie zagrożeń bezpieczeństwa Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego były zgłoszone cztery przypadki naruszeń prawa. Dziś takich zgłoszeń jest już 12. Dotyczą spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych np. przy ul. Górnej czy w al. 3 Maja, przekroczenia prędkości (ul. Bawełniana, Stodolniana) czy nieprawidłowego parkowania. To dopiero początek działania mapy, która ma pomóc policji w szybszej i precyzyjnej reakcji na łamanie prawa.

Dostępna na stronie policji mapa dzieli się na dwie części - jedna zawiera dane z policyjnych statystyk, druga to narzędzie dla mieszkańców, którzy mogą wskazywać miejsca, gdzie - ich zdaniem - jest niebezpiecznie lub gdzie dochodzi do wykroczeń, przestępstw.

- Cała idea mapy opiera się na tym, że o tym, gdzie dochodzi do zdarzeń i gdzie występują zagrożenia, wiemy nie tylko od naszej, policyjnej strony, ale chcemy też wiedzieć, co o tym myślą ludzie, mieszkańcy miast i wsi, gdzie oni czują się zagrożeni - mówi mł. insp. Jacek Rzepkowski, I zastępca komendanta miejskiego policji w Piotrkowie.

Mapa ma też służyć wspólnemu rozwiązywaniu problemów, które będą zgłaszać mieszkańcy. - Chcemy dowiedzieć się o zagrożeniach, potwierdzić je, a zgłaszane problemy rozwiązywać we współpracy z instytuacjami np. władzami samorządowymi, inspekcją transportu ruchu drogowego, zarządcami dróg - dodaje komendant Rzepkowski.

Jak działa mapa? Każde zagrożenie zgłoszone policji najpierw pojawia się na niej w kolorze zielonym. Policja po jego odebraniu zaczyna taki sygnał weryfikować (wtedy zgłoszenie jest żółte) choć nie w trybie pilnym, bo do zgłaszania takich zdarzeń służą numery alarmowe. Gdy sygnał się potwierdzi, ikonka na mapie zmienia kolor na czerwony. Kto może zgłaszać zagrożenia? - Każdy, kto stwierdzi zagrożenie, chce poinformać o tym, co mu przeszkadza, ma prawo zgłosić to za pośrednictwem strony, a my takie zgłoszenie będziemy weryfikować - podkreśla komendant Rzepkowski, dodając, że osobom, które nie mają dostępu do internetu pomocą będą służyć dzielnicowi. Wszyscy mieszkańcy mogą także skorzystać z kiosku multimedialnego, który znajduje się w holu komendy przy ul. Szkolnej.

W czwartek piotrkowska policja oficjalnie zainaugurowała uruchomienie mapy dla Piotrkowa. Specjalna konferencja połączona z pokazem obsługi mapy odbyła się w UM w Piotrkowie. W spotkaniu uczestniczyli komendanci piotrkowskiej policji, dzielnicowi, a także radni rady miasta w Piotrkowie.

Po konferencji przed magistratem przez dwie godziny działało policyjne mobilne centrum informacyjne, gdzie każdy piotrkowianin mógł sprawdzić jak w rzeczywistości wygląda zgłaszanie na platformę informacji o potencjalnym zagrożeniu.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto