Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Grabicy przypominają dawne tradycje ludowe.

Artykuł sponsorowany
Koniec karnawału w tradycji ludowej od wieków obfitował w huczne, głośne zabawy i obrzędy połączone z korowodami przebierańców.

Do ostatkowych zwyczajów należało między innymi przywoływanie wiosny. Po wsi chodziły tzw. maszkary zapustne, czyli hałasujący przebierańcy, którzy próbowali pobudzić przyrodę, a może bardziej odwiedzanych domowników, do życia. Często taką maszkarą, utożsamianą z demonem zimy był niedźwiedź, którego prowadził mężczyzna w przebraniu parobka. W takim orszaku podążali też diabeł, baba i dziad oraz Cyganka i Żyd. Przebierańcy chodzili po domach, a każdy z nich odgrywał swoje role. Dziad obcałowywał młode panny, baba kradła, a Cyganka wróżyła. Na koniec urządzano zabawę dla wszystkich mieszkańców.

W Gminie Grabica tradycję tą pielęgnuje młodzież ze wsi Boryszów, która corocznie w trzynastoosobowym składzie już od wczesnych godzin rannych w barwnych strojach, z turoniem i diabłem na czele odwiedza lokalne domostwa i instytucje.

Wędrując ze swoim spektaklem przyśpiewek i tańców ludowych nie zapominają także o przedstawicielach miejscowego samorządu. Wizyta w Urzędzie Gminy w Grabicy, malowanie twarzy i krótka wspólna zabawa z wójtem gminy i pracownikami administracji stała się już lokalna tradycją. Zespół przebierańców w podziękowaniu za odwiedziny i występy obdarowywany jest w każdym domu drobnymi datkami oraz jajkami, będącymi symbolem zbliżającej się Wielkanocy. Zdobyte w ciągu całego dnia fanty przebierańcy wykorzystują wieczorem na balu ostatkowym organizowanym dla wszystkich mieszkańców Boryszowa.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto