77. rocznica wyzwolenia Piotrkowa spod okupacji niemieckiej, 18 stycznia 2022 ZDJĘCIA

Tyka, Oby, AP w Piotrkowie
77. rocznica wyzwolenia Piotrkowa spod okupacji niemieckiej, 18 stycznia 2022
77. rocznica wyzwolenia Piotrkowa spod okupacji niemieckiej, 18 stycznia 2022 Dariusz Śmigielski
Udostępnij:
We wtorek, 18 stycznia 2022 roku, przypada 77. rocznica wyzwolenia Piotrkowa Trybunalskiego spod okupacji niemieckiej przez Armię Czerwoną. Z tej okazji przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Piotrkowie oraz Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych z siedzibą w Piotrkowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza w Piotrkowie, delegacja piotrkowskiej Lewicy z byłym posłem SLD Arturem Ostrowskim na czele, złożyli kwiaty pod pomnikiem „Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945” przy skrzyżowaniu Al. Kopernika z al. 3 Maja.

77. rocznica wyzwolenia Piotrkowa spod okupacji niemieckiej, 18 stycznia 2022

Okupacja niemiecka Piotrkowa Trybunalskiego trwała od września 1939 roku do 18 stycznia 1945 roku, kiedy nacierająca od strony Sulejowa i Rozprzy Armia Czerwona zajęła miasto. Jednocześnie rozpoczęło się kolejne zniewolenie, bo miasto znalazło się pod sowieckim panowaniem.

Jak czytamy w publikacji Archiwum Państwowego w Piotrkowie pt. "75. rocznica zakończenia II wojny światowej", w obliczu radzieckiej ofensywy Piotrków Trybunalski pełnił ważną rolę w niemieckim systemie obronnym, osłaniając od południowego wschodu Łódź. Załoga niemiecka miasta składała się z pododdziałów niemieckich 97 Dywizji Piechoty, Dywizji Grenadierów Pancernych „Brandenburg”, pułku piechoty SS „Ostland”, 19 Dywizji Pancernej, 10 Dywizji Grenadierów Pancernych oraz 174 Dywizji Piechoty.

W nocy z 16 na 17 stycznia 1945 r., oddziały Armii Czerwonej ruszyły w kierunku Piotrkowa. W południe 17 stycznia rozpoczęły się walki o Kamieńsk, który był ważnym węzłem komunikacji drogowej. Wieczorem tego dnia oddziały radzieckie przypuściły pierwszy szturm na Piotrków, na terenie którego również dokonano uprzednio licznych prac fortyfikacyjnych. Do drugiego szturmu doszło po północy. Atak prowadzony z trzech stron stopniowo przełamywał kolejne punkty oporu. Nad ranem 18 stycznia 1945 r. miasto było już niemal w całości w rękach Czerwonoarmistów. Ostatnie niemieckie punkty oporu padły we wczesnych godzinach popołudniowych. W tym samym dniu zdobyto Tomaszów Mazowiecki, w którym na nic się Niemcom zdały wielomiesięczne prace fortyfikacyjne.

Ogólną wartość strat materialnych w granicach z 1945 r. szacowano na 258 mld zł, przy czym wskaźnik ten w przeliczeniu na jednego mieszkańca był najwyższy na świecie. Do tych wartości zaliczyć należy również zniszczenia i grabieże dokonane przez przemierzającą ziemie polskie Armię Czerwoną.

77. rocznica wyzwolenia Piotrkowa spod okupacji niemieckiej, 18 stycznia 2022

77. rocznica wyzwolenia Piotrkowa spod okupacji niemieckiej,...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie