Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski protest rolników także w Piotrkowie. Ponad sto traktorów wyjechało na ulice miasta FILM, ZDJĘCIA

Dagmara Kubczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środę, 24 stycznia, rolnicy protestowali w całej Polsce. Protest rolników z naszego regionu - którzy nie zgadzają się z polityką Unii Europejskiej także wobec polskiego rolnictwa - odbył się w Piotrkowie Trybunalskim. Na ulice wyjechało ponad sto traktorów, co na kilka godzin spowolniło ruch m.in. w centrum miasta.

Ogólnopolski protest rolników w Piotrkowie Trybunalskim, 24 stycznia 2024 r.

W całej Polsce w środę, 24 stycznia, odbyły się protesty rolników, którzy nie zgadzają się z wprowadzeniem tzw. Zielonego Ładu i napływem towaru z Ukrainy. Protest kilkuset rolników z regionu odbył się także w Piotrkowie Trybunalskim. Rozpoczął się na ul. Kasztelańskiej, a akcję zorganizowała NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" przy wsparciu izby rolniczej województwa łódzkiego.

- Protestujemy przeciwko polityce rolnej prowadzonej przez Unię Europejską - przeciwko Zielonemu Ładowi, przeciwko ograniczeniu żywności w Polsce i Europie - mówił podczas protestu Janusz Terka, przewodniczący przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych w Piotrkowie. - Nasz protest jest skierowany do Brukseli, komisarza, do przedstawicieli ds. rolnictwa w UE, ale kierujemy też jasny sygnał do naszego ministerstwa, że w Polsce jest źle, domagamy się zmian. W pewnym sensie te dzisiejsze protesty dają naszemu ministrowi silną pozycję do tego, by walczył w naszych sprawach w Unii Europejskiej - dodał.

Około 150 maszyn rolniczych z wielu miejsc w naszym regionie zjechało na godzinę 11 pod siedzibę ODR w Piotrkowie. Wiele z nich miało umocowane biało-czerwone flagi oraz białe z napisem "Solidarność". Około południa rolnicy wyjechali na ulice Piotrkowa. Kolumna ciągników i samochodów przejechała przez ulice Łódzką, Armii Krajowej do ul. Wojska Polskiego i dalej przez ul. Jerozolimską, Al. Kopernika i dalej Piłsudskiego do Kasztelańskiej. Przejazd w wielu miejscach spowalniał ruch, co spowodowało m.in. opóźnienia miejskich autobusów.

Biorących w proteście rolników oraz ich maszyny można też było zobaczyć na drogach pod Piotrkowem, m.in. DK 12 i 74 czy DK 91 w kierunku Rozprzy. W proteście, który trwał kilka godzin i zakończył się o godzinie 16 udział wzięli rolnicy nie tylko z powiatu piotrkowskiego, ale też tomaszowskiego, radomszczańskiego czy opoczyńskiego.

Sprzeciwiali się ograniczeniu produkcji i hodowli rolniczej w Polsce, ale i w całej Unii. - Zapotrzebowanie na żywność rośnie, a my mamy ograniczać - komentował Janusz Terka. - Równe warunki dla producentów żywności w Unii, ale i dla tej, która jest spoza Unii i tutaj też chodzi o Ukrainę. Tanie zboże w dłuższej perspektywie doprowadzi do załamania rynku, producenci zbóż ograniczą produkcję i my nie będziemy mieć bazy paszowej. I nie chodzi tylko o zboże, ale wszelkiego rodzaju produkty - dodaje.

- Warunki, które proponuje nam Unia na dalsze gospodarowanie nie są do spełnienia dla polskich rolników - mówił z kolei Czesław Nieśmiałek, rolnik z gmin Grabica. - Oczekujemy zmian w rolnictwie - zero odłogowania, bo jeżeli rolnik ma odłożyć część ziemi na odłogowanie, to będzie dążył do tego, by to gospodarstwo zamykać i sprzedawać.

- Jeżeli kupujemy gospodarstwo warte 50-100 tys. zł za hektar to 4 procent z tego musimy ugorować (o ziemi: leżeć odłogiem - przyp. red.) - tłumaczy rolnik z gminy Sulejów. - Kupujemy ziemię i nie możemy jej co roku uprawiać - musimy zostawić hektary, które leżą ugorem. Kto więc wyda, powiedzmy 400 tys. w gospodarstwie, żeby później to leżało i nie przynosiło dochodu? To jedna ze spraw, która też nas bardzo boli - dodaje.

- Piotrków upomina się także o 19 zatrzymanych rolników z Piotrkowa sprzed dwóch lat - przypominał też podczas protestu Janusz Terka. - Sprawa ciągle jest nie wyjaśniona. Ja nigdy nie wątpiłem i nie będę wątpił, że którykolwiek z rolników popełnił jakiekolwiek przestępstwo. To też jest przykład tego, w jaki sposób politycy, ale i niektórzy urzędnicy traktują rolników. My się domagamy sprawiedliwości dla naszych koleżanek i kolegów.

Zobaczcie wideo z protestu!

Ogólnopolski protest rolników także w Piotrkowie. Ponad sto ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto