Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez ściemniania. Szerokiej drogi, kostnica czeka!

Paweł Larecki
Paweł Larecki
Paweł Larecki Archiwum prywatne
Gadanie przez telefon komórkowy trzymany w ręce lub przyciskany ramieniem do ucha, czytanie na nim esemesa i nawet odpisywanie na esemesa, przeglądanie stron internetowych na smartfonie, palenie papierosa, jedzenie hot-doga, pogryzanie batona, lizanie loda, popijanie wody z butelki, połykanie lekarstwa, wycieranie chusteczką nosa, ziewanie, sięganie po rzeczy z tylnej kanapy, a w lusterku wstecznym lub tym umieszczonym w daszku przeciwsłonecznym – poprawianie fryzury, szminkowanie ust, mruganie powiekami dla pozbycia się niechcianej rzęsy.

Puszczanie kierownicy na czas gestykulacji oburącz przy ożywionej rozmowie. Nastawianie radia, wkładanie słuchawek do uszu, czytanie gazety, ulotki i wreszcie – dłubanie w nosie!

Wszystko to w ciągu zaledwie kwadransa zaobserwowałem (na własne oczy) z pozycji stojącego pieszego przy rondzie Pecolda, w środowych godzinach szczytu komunikacyjnego. Przy czym, czynności te wykonywali nie pasażerowie przejeżdżających samochodów, lecz – tak, tak – kierujący nimi! Jazda z telefonem w łapie sześciokrotnie zwiększa ryzyko wypadku.

To w mieście, a co na drodze? Wybieranie numeru trwa ok. 12 sekund, zaś odbieranie połączenia mniej więcej 5 sekund. Jeśli przyjąć, że kierowca jedzie z prędkością 100 km/h, to przebywa wtedy odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m – bez żadnej kontroli. Do tego, wydłuża się droga hamowania.

Czas reakcji na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę niemal 28 metrów.

W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon, droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taka odległość równa się długości dwóch piłkarskich boisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto