Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi przyjaciele Ziemi

baj
O tym, że Piotrków leży na terenach, na których znajdują się najcenniejsze źródła geotermalne, wie niewielu dorosłych mieszkańców miasta. Wśród nich są pierwszoklasiści gimnazjalnego koła ekologicznego.

O tym, że Piotrków leży na terenach, na których znajdują się najcenniejsze źródła geotermalne, wie niewielu dorosłych mieszkańców miasta. Wśród nich są pierwszoklasiści gimnazjalnego koła ekologicznego.

Jednym z niewątpliwych pożytków płynących z reformy szkolnictwa, w tym reformy programowej, jest fakt, że tradycyjne metody nauki odchodzą do lamusa. Dzieci i młodzież mają możliwość wszechstronniejszego poznawania otaczającego świata. Oczywiście wtedy, gdy pracują pod okiem dobrze przygotowanych, aktywnych nauczycieli i mają stworzone odpowiednie warunki do nauki.

Takim przykładem jest działalność szkolnego koła ekologicznego, które działa w Gimnazjum nr 5 w Piotrkowie i skupia uczniów pierwszej klasy.

Młodzi ekolodzy wzięli udział w piątej edycji ogólnopolskiego konkursu „Dla Ziemi, dla siebie – zostań przyjacielem Ziemi” zorganizowanego w ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi pod hasłem „Raport o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w gospodarce energetycznej gminy”. Konkurs zorganizował Ośrodek Kultury Ochoty – Ośrodek Edukacji Ekologicznej Eko-Oko we współpracy z Europejskim Centrum Energii Odnawialnej i Polskim Sieciami Elektroenergetycznymi.

Zadanie nie było łatwe. Gimnazjaliści w swoim raporcie musieli przedstawić dokładną charakterystykę obszaru, który był przedmiotem ich badań, w tym m.in. informacje o źródłach energii na terenie gminy oraz jej wyposażeniu w sieć gazową, elektroenergetyczną i ciepłowniczą. Ponadto raport musiał zawierać dane o programie energetycznym gminy oraz jej potrzebach w tej dziedzinie. Młodzież musiała przygotować także charakterystykę zasobów energii odnawialnej (wodnej, wiatrowej, słonecznej, biomasy i biogazu) oraz odnieść się do problemu wykorzystania odnawialnych źródeł energii w szkole.

–Raport wykonywaliśmy metodą projektu – mówi Irena Burnant, opiekunka koła ekologicznego, nauczycielka biologii.

– Grupy dzieci opracowywały przydzielone zadania. Temat zmuszał do myślenia i choć początkowo wydawał się trudny i nieatrakcyjny, to wciągnął wszystkich. Przedstawione wymagania zmusiły uczniów do wyjścia w teren. Dzięki temu moi podopieczni uczyli się między innymi komunikowania się i zdobywania informacji z różnych źródeł. Uczniowie zdobywali informacje w Urzędzie Gminy, w zakładzie energetycznym, w elektrociepłowni i w inspektoracie ochrony środowiska. Wszędzie spotykali się z życzliwością i zrozumieniem.

Zbierane informacje gromadzono na dyskietkach. Poźniej, po opracowaniu, dokonano ostatecznej redakcji raportu. Dzięki temu młodzież nie tylko poszerzała swoją wiedzę z zakresu ekologii, ale także doskonaliła umiejętność pracy na komputerze.

– Oprócz tego uczniowie lepiej poznali miejsce, w którym żyją, a przede wszystkim dowiedzieli się, że Piotrków leży na terenach, na których znajdują się najcenniejsze źródła geotermalne – mówi opiekunka koła. – A o tym ich rówieśnicy nie wiedzą wcale, a i dorośli chyba niewiele.

Młodzi ekolodzy, autorzy raportu: Karolina Artowicz, Kamil Biela, Paulina Cieślik, Michał Grelowski, Anna Marcinkiewicz i Ewelina Suszyńska oraz ich opiekunka Irena Burnant po odbiór nagród pojechali do Warszawy. Wraz z innymi laureatami spotkali się 18 kwietnia w parlatorium Biblioteki Narodowej.

Warto podkreślić, że w konkursie wzięły udział 53 szkoły z całej Polski – 410 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. W tym roku ekolodzy z Piotrkowa zajęli drugie miejsce i choć jest to przecież duży sukces, to, jak sami zapewniają, a potwierdza ich opiekunka, w przyszłym roku postarają się wypaść jeszcze lepiej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto