Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięć komitetów wyborczych będzie walczyć o głosy piotrkowian w nadchodzących wyborach samorządowych

dag
Komisarz wyborczy w Piotrkowie opublikował wykaz zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego przed wyborami samorządowymi, które odbędą się za niespełna dwa miesiąca, 7 kwietnia 2024 roku. W samym Piotrkowie Trybunalskim zarejestrowano pięć komitetów wyborczych.

Pięć komitetów wyborczych będzie walczyć o głosy piotrkowian w nadchodzących wyborach samorządowych

Wciąż nie wiadomo, kto ostatecznie będzie się ubiegał o fotel prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego. "Rozmowy nadal trwają" - słyszymy w kuluarach... Zgodnie z rozporządzeniem czas na zgłoszenie kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów upłynie 14 marca. Kandydatów do rad gmin i miast, a także powiatu piotrkowskiego czy do Sejmiku Województwa Łódzkiego mamy poznać do 4 marca.

Wiadomo jednak, że w Piotrkowie w wyborach do rady oraz na urząd prezydenta powalczy pięć komitetów wyborczych. Listę zgłoszonych komitetów z Piotrkowa opublikowała delegatura w Piotrkowie Tryb. Oto one:

KWW Trybunalska Alternatywa,
KWW Krzysztofa Chojniaka Razem dla Piotrkowa - zarejestrowane 5 lutego,
KWW Łukasza Janika Bo liczy się człowiek,
KWW Z sercem dla Piotrkowa
KWW Agnieszki Chojnackiej Łączy nas Piotrków - zarejestrowane 9 lutego.

W sumie, lista zarejestrowanych komitetów w powiatach podlegających komisarzowi wyborczemu w Piotrkowie liczy 169 pozycji. Wybory samorządowe 2024 odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Natomiast 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów.

Przypomnijmy, że decyzją komisarza wyborczego w Piotrkowie zmieniły się granice okręgów wyborczych. Do tej pory granice okręgów wyborczych w naszym mieście ustalała Rada Miasta. Zgodnie z nowymi przepisami te kompetencje przejął Komisarz Wyborczy. I tak, 28 grudnia 2023 roku, Justyna Tomasik-Lasota wydała postanowienie nr 200/2023 w sprawie podziału Miasta Piotrkowa Trybunalskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic, numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu.

Zgodnie z nowymi przepisami, przy ustaleniu granic okręgów wyborczych, brane są pod uwagę granice jednostek pomocniczych gminy, czyli Rad Osiedli. W Piotrkowie nadal pozostają 4 okręgi wyborcze, w których wybierać będziemy 23 radnych.

Szczegółowy podział miasta na okręgi dostępny: TUTAJ

Kalendarz wyborczy:
- 12 lutego upłynął termin na zawiadomienie odpowiednio PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.
- do 4 marca do godz. 16.00 będzie można zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy.
- do 8 marca będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych; komisje te zostaną powołane do 18 marca.
- do 14 marca do godz. 16.00 będzie można zgłaszać gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto