Podwyżka cen śmieci w Piotrkowie 2022: Wniosek o dopłaty do wyższej ceny wywozu śmieci złożyli radni z klubu PiS Rady Miasta Piotrkowa

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Podwyżka cen śmieci w Piotrkowie 2022: Wniosek o dopłaty do wyższej ceny wywozu śmieci złożyli radni z klubu PiS Rady Miasta Piotrkowa
Podwyżka cen śmieci w Piotrkowie 2022: Wniosek o dopłaty do wyższej ceny wywozu śmieci złożyli radni z klubu PiS Rady Miasta Piotrkowa Dariusz Śmigielski
Udostępnij:
Podwyżka cen śmieci w Piotrkowie 2022: Wniosek o dopłaty do wyższej ceny wywozu śmieci złożyli radni z klubu PiS Rady Miasta Piotrkowa. Chodzi o to, by piotrkowianie nie musieli płacić po planowanej podwyżce kwoty 35 zł od osoby miesięcznie (od 1 marca 2022), ale by pozostali przy obecnej stawce 29 zł/osobę, zaś 6 zł dopłacałoby miasto.

Podwyżka cen śmieci w Piotrkowie 2022: Wniosek o dopłaty do wyższej ceny wywozu śmieci złożyli radni z klubu PiS Rady Miasta Piotrkowa

Nowa, wyższa stawka za wywóz śmieci w wysokości 35 zł jest oficjalnie wpisana do projektu uchwały Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, a - zważywszy na rozkład sił politycznych w radzie - jej przegłosowanie jest czystą formalnością. Uchwała wejdzie w życie od 1 marca 2022.

Aby mieszkańcy nie musieli płacić więcej, Klub Radnych PiS złożył we wtorek, 18 stycznia, wniosek formalny o wprowadzenie do porządku obrad XLVII Sesji Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego (26 stycznia 2022) punktu o następującej treści:

1. „Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zobowiązuje Prezydenta Krzysztofa Chojniaka do wprowadzenia dopłat przez Gminę Miasto Piotrków Trybunalski za wywóz odpadów komunalnych. Radni Rady Miasta obligują zachować obecną stawkę 29,00 zł za osobę miesięcznie, a pozostały koszt sfinansować z budżetu miasta w kwocie 3 434 400 PLN.”

Radny Łukasz Janik przekonuje, że 3,4 mln zł to ok. 0,6% budżetu Piotrkowa, który dotuje Elektrociepłownię kwotą ok. 6 mln zł, a MZK ok. 15 mln zł. Kolejnym proponowanym przez radnych PiS krokiem jest przejęcie odbioru odpadów przez miejską spółkę lub utworzenie spółki miejsko-gminno-powiatowej (z ościennymi gminami, miastami, powiatami), która przejmie gospodarkę śmieciową na terenie powiatu piotrkowskiego, a możliwe że i gmin i powiatów ościennych.

- Pan Prezydent jako Przewodniczący Rady Nadzorczej Chełmskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, powinien dobre praktyki z miasta Chełma przełożyć na standardy Piotrkowa Trybunalskiego, aby mieszkańcy wzorem miasta np. Chełma płacili 10,90 zł /os za wywóz odpadów komunalnych - wskazuje radny Janik.

Radni PiS wystosowali ponadto kolejny apel o wprowadzenie sesji Rady Miasta w trybie zdalnym (poprzez łącze internetowe), od stycznia 2022 r.

- Przypominamy, że miasto dysponuje laptopami przystosowanymi do organizacji tego typu spotkań, które zostały ukryte na 1,5 roku, tracąc w tym czasie gwarancję producenta - dodaje radny Janik.

Znając realia piotrkowskiego samorządu, trudno uwierzyć, by wniosek radnych PiS w ogóle został wprowadzony do porządku sesji i głosowany, a jeżeli nawet, to by mógł zyskać poparcie grupy głosującej zgodnie z wolą prezydenta Krzysztofa Chojniaka.

- Oczywiście zawsze można dopłacić. Trzeba sobie jednak zadać pytanie: komu zabrać? Budżet nie jest z gumy, musiałby się to odbyć kosztem innego zadania - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta Piotrkowa i komentuje: - Szkoda, że radni nie są tak aktywni pod spółkami Skarbu Państwa czy instytucjami państwowymi, które bezpośrednio wpływają na koszty życia Polaków. Odczuwają to również przedsiębiorstwa, które zgłaszają swoje oferty na wywóz śmieci. Te koszty odbijają się potem na stawkach, które są zaproponowane w przetargu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie