Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Połączenie szpitala wojewódzkiego i powiatowego w Piotrkowie

Katarzyna Renkiel
Połączenie szpitala wojewódzkiego i powiatowego w Piotrkowie, konferencja prasowa w starostwie
Połączenie szpitala wojewódzkiego i powiatowego w Piotrkowie, konferencja prasowa w starostwie Katarzyna Renkiel
Połączenie szpitala wojewódzkiego i powiatowego w Piotrkowie staje się faktem. Jest zgoda Zarządu Województwa Łódzkiego. W dzisiejszej (18 lutego) konferencji prasowej w starostwie wzięli udział m.in. wicemarszałek woj. łódzkiego Dariusz Klimczak, starosta piotrkowski Stanisław Cubała, wicestarosta Piotr Wojtysiak, dyrektor SSW Marek Konieczko, dyrektor PZOZ Janusz Tamilla oraz przedstawiciele rady powiatu piotrkowskiego. Nowym pomysłem jest powstanie Powiatowego Centrum Matki i Dziecka.

Za projektem opowiedzieli się jednogłośnie przedstawiciele rad społecznych obu szpitali. Projekt uzyskał także pozytywne opinie konsultantów wojewódzkich oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nad koncepcją adaptacji pomieszczeń pracuje zespół roboczy, w skład którego wchodzą przedstawiciele samorządów województwa i powiatu oraz dyrekcje obu szpitali.

Kolejne etapy realizacji projektu będą nadzorowane przez zespół monitorujący złożony z radnych powiatowych - Grażyny Lasek, Leona Fortaka, Zbigniewa Sarleja i Jerzego Łysonia oraz przedstawicielki rady społecznej PZOZ Agaty Bartkowskiej.

Czytaj także Przyszłe mamy protestują przeciwko przeniesieniu oddziału położniczo-ginekologicznego do szpitala powiatowego w Piotrkowie

Z uwagi na to, że wzdrożenie projektu potrwa dużej niż zakładano uchwała wejdzie w życie do końca kwietnia.

- Każda dobra współpraca przynosi korzyści, jej przykładem jest współpraca między samorządem województwa łódzkiego i samorządem powiatowym - mówił starosta Stanisław Cubała. Jego zdaniem projekt ten jest ważny nie tylko dla pacjentów, ale i pracowników PZOZ. - Pół tysiąca z nich będzie miało pracę - zapewnia starosta.

Powstanie też Powiatowe Centrum Matki i Dziecka, które ma zapewniać całodobową opiekę dla mam i ich pociech oraz podstawowową opiekę zdrowotną (w tym szkolną). W jego ramach będą też funkcjonować poradnie specjalistyczne.

- Próbujemy razem z samorządami gminnymi odtworzyć ośrodki zdrowia, w których nie tylko leczono by pacjentów, ale i zajęto się profilaktyką zdrowia - mówi Stanisław Cubała.

We wtorek (16 lutego) podjęto uchwałę Zarządu Województwa Łódzkiego dotyczącą zmian w statucie szpitala wojewódzkiego w Piotrkowie.

Roszady w szpitalach: jaki oddział i w którym szpitalu - powiatowym czy wojewódzkim- będzie działać po zmianach?

- Niebawem przystąpimy do właściwych prac, które w dwóch etapach zakończą się pod koniec tego roku. Efektem będzie uporządkowanie systemu ochrony zdrowia, nie tylko systemu lecznictwa stacjonarnego, ale także poradni, a co za tym idzie zwiększenie szans na kolejne kontrakty z NFZ. Najważniejsze jest to, że tworzymy dwie placówki, które nie dublują swoich swiadczeń i wspierają się nawzajem - mowi Dariusz Klimczak, wicemarszałek woj. łódzkiego. - Chcemy, żeby pacjenci, którzy decydują się na leczenie w naszych placówkach byli w pełni przekonani, że są one dobrze wyposażone. Ponadto dysponują dobrym zespołem, który ma wsparcie w organie założycielskim, a ten z kolei ma pienieniądze na to, aby móc iść z duchem rozwoju medycyny i lecznictwa - dodaje.

Jego zdaniem alternatywą dla osób chorych i potrzebujących pomocy ma być nie szpital w Łodzi, ale ten na miejscu w Piotrkowie.

Gdy uchwała dotycząca połączenia obu szpitali zostanie formalnie zaakceptowana przez urząd wojewódzki nastąpią prace adaptacyjne. Po nich konieczna będzie jeszcze ocena sanepidu.

Koszty adaptacji szpitala powiatowego szacuje się na ok. 1 mln złotych (pieniądze pochodzić będą z kasy powiatu), a szpitala wojewódzkiego ok. 100 tys. złotych.

Największe emocje w związku z planowanym połączeniem towarzyszyły m.in. samym lekarzom. Czy udało ich się przekonać do koncepcji reorganizacji?

- W porozumieniu, które zawieraliśmy zagwarantowana jest praca dla wszystkich lekarzy oraz pielęgniarek na warunkach nie gorszych niż dotychczas - zapewnia Marek Konieczko, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Piotrkowie.

57 osób ze szpitala powiatowego ma możliwość przejścia do szpitala wojewódzkiego. Równocześnie 67 osób z SSW może przejść do PZOZ.

Wicemarszałek Dariusz Klimczak zapytany o to według jakich kryteriów dokonywano podziału oddziałów na szpital wojewódzki i powiatowy odpowiedział, że brano pod uwagę kryteria zabiegowe i niezabiegowe. - Oddziały, które są najtrudniejsze do dostosowania i najkosztowniejsze postanowiliśmy zlokalizować w tym szpitalu, który jest najbardziej do tego przystosowany - dodaje.

Przeniesienie oddziału ginekologiczno-położniczego do szpitala powiatowego uważa za bardzo trafną decyzję, która przyczyni się do stworzenia jednego, mocnego ośrodka opieki nad matką i dzieckiem. - Oddział ten będzie działał co najmniej na takich warunkach jak do tej pory w szpitalu wojewódzkim - zapewnia wicemarszałek.

Zdaniem dyrektora Konieczki reorganizacja obu szpitali przyniesie także korzyści pod kątem uzyskania akredytacji dla oddziału ginekologiczno-położniczego. O ich zwiększenie z dwóch do czterech występował w ub. r. szpital wojewódzki, jednak zgody nie uzyskał ze względu na niewystarczającą liczbę porodów (poniżej tysiąca). Władze chcą także, aby oddziały wykorzystywane były bardziej efektywnie i oszczędnie. Adaptacje pomieszczeń i przenoszenie oddziałów ma odbywać się bez szkody dla pacjentów. Najpierw przeniesiony zostanie oddział ginekologiczno-położniczy i urologiczny, a następnie pediatryczny.

Przypomnijmy, że oddział urologiczny w PZOZ zawiesił działalność, ale jak zapewnia Janusz Tamilla, dyrektor szpitala powiatowego, od najbliższego poniedziałku (22 lutego) zostanie ona wznowiona w PZOZ do czasu, gdy pojawią się odpowiednie warunki do jego przeniesienia do SSW.

Powiat chce ponadto, aby to sami pacjenci zgłaszali swoje uwagi i pomysły odnośnie funkcjonowania PZOZ. W proces ten mają się włączyć samorządowcy i radni.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Połączenie szpitala wojewódzkiego i powiatowego w Piotrkowie - Piotrków Trybunalski Nasze Miasto

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto