Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawosławna Wielkanoc 2023. Wierni z całego regionu świętują Wielkanoc w Cerkwi Prawosławnej w Piotrkowie ZDJĘCIA

ds
Wielkanoc w cerkwi prawosławnej w Piotrkowie
Wielkanoc w cerkwi prawosławnej w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
Wielkanoc w Cerkwi Prawosławnej w Piotrkowie. Najważniejsze święta w kościele prawosławnym świętują w piotrkowskiej cerkwi wierni z Piotrkowa, Bełchatowa, Tomaszowa i innych miast. Są wśród nich także obcokrajowcy zza wschodniej granicy, którzy zamieszkali w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Wielkanoc w Cerkwi Prawosławnej w Piotrkowie

W piątek 14 kwietnia 2023 w Cerkwi Prawosławnej pw. Wszystkich Świętych w Piotrkowie rozpoczęły się uroczystości Wielkanocne. Symbolicznie złożono ciało Chrystusa w grobie podczas wieczerni oraz wyniesiono Płaszczenicę.
W sobotę 15 kwietnia 2023 kilka razy dziennie święcono koszyczki. Parafia prawosławna w Piotrkowie swoim terem obejmuje także inne miasta w Łódzkiem m. in. Sieradz, Wieluń, Bełchatów, Tomaszów i Opoczno. Święcenie koszyczków przez księży prawosławnych z Piotrkowa odbyło się w sobotę także w Bełchatowie i Tomaszowie. Prawosławne koszyczki wielkanocne różnią się od tych, które święcą katolicy. W prawosławnych koszyczkach jest zapalona świeca, pascha, ale są w nich też owoce: banany, ananasy i jabłka. Niektórzy wkładają do koszyczków wino, gdyż Jezus w Kanie Galilejskiej także je świecił.

- Wielkanoc, czyli święto Paschy są to najważniejsze święta w kościele prawosławnym - mówi Jan Jakimiuk proboszcz parafii prawosławnej w Piotrkowie. Po liturgii wielkanocnej poświęcamy koszyczki, pokarmy oraz artos czyli chleb symbolizujący Chrystusa wypiekany przez naszych parafian. W tym roku w naszej parafii jest tak dużo ludzi, że koszyczki wielkanocne poświęcamy już w sobotę po porannej liturgii oraz w ciągu dnia.

Obecnie w uroczystościach wielkanocnych w cerkwi prawosławnej w Piotrkowie bierze udział znacznie więcej wiernych niż jeszcze kilka lat temu. Wśród nowych parafina dominują uchodźcy z Ukrainy, którzy uciekli przez wojną. Jest też wielu wyznawców prawosławia zza wschodniej granicy. Najczęściej zamieszkali w Polsce, przyjeżdżając w poszukiwaniu pracy i znaleźli zatrudnienie w podpiotrkowskich centrach magazynowo-logistycznych i budownictwie.
Wielkanoc prawosławna wypada tydzień później niż w kościele katolickim. Wynika to z tego, że katolicy stosują kalendarz gregoriański, zaś prawosławni. Wielkanoc w Kościele Prawosławnym jest świętem pełnym radości i nadziei, ale jednocześnie czasem refleksji nad własnym życiem i duchowym rozwojem.

Wielkanoc w cerkwi prawosławnej w Piotrkowie

Prawosławna Wielkanoc 2023. Wierni z całego regionu świętują...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto