Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radny Oskar Kuliński apeluje do wojewody łódzkiego ws. patrona szkoły w Ręcznie

kw
Radny Oskar Kuliński apeluje do wojewody łódzkiego ws. wykreślenia patrona szkoły w Ręcznie
Radny Oskar Kuliński apeluje do wojewody łódzkiego ws. wykreślenia patrona szkoły w Ręcznie mat. SP w Ręcznie
Radny Oskar Kuliński zaapelował do wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau o zmianę decyzji ws. skreślenia - w ramach dekomunizacji - patrona szkoły w Ręcznie.

Radny Oskar Kuliński apeluje do wojewody łódzkiego ws. patrona Szkoły Podstawowej w Ręcznie

"Z wielkim zdziwieniem, a wręcz szokiem odebrałem z mieszkańcami odebrałem wiadomość o Pana decyzji odebrania patrona Szkole Podstawowej w Ręcznie (...) Każdy region ma swoją historię i bohaterów. Jednym z nich jest niewątpliwie osoba Piotra Szymanka, którego zasługi dla społeczeństwa Gminy Ręczno i Ziemi Piotrkowskiej są bezcenne (...) Jako radny powiatu reprezentujący także mieszkańców gminy Ręczno czuję się zobowiązany zaapelować do Pana o cofnięcie tej kuriozalnej decyzji i stanięcie po stronie ludzi i prawdy historycznej, gdyż Wojewoda powinien łączyć a nie dzielić" - to fragmenty stanowiska i jednocześnie pisma radnego Oskara Kulińskiego do wojewody łódzkiego, Zbigniewa Rau ws. skreślenia patrona SP w Ręcznie.

Chodzi o zarządzenie zastępcze wojewody, które pozbawia tę placówkę, a także kilka innych w Łodzi i województwie, dotychczasowych patronów, bez wskazywania nowych. Wojewoda uznał, że podlegają one pod ustawę dekomunizacyjną, bo upamiętniają osoby lub formacje wojskowe, które propagowały komunizm.

W Ręcznie decyzja wojewody wywołała duże zdziwienie, a teraz w obronie patrona, którego imię szkole nadano w 1980 roku, stanął radny Kuliński. W galerii przedstawiamy jego pismo do wojewody oraz zdjęcia z uroczystości nadania szkole imienia Piotra Szymanka.

O patronie SP w Ręcznie:

Piotr Szymanek urodził się 06 lutego 1895r. w Bąkowej Górze, pochodził z chłopskiej rodziny. Szkołę powszechną ukonczył w Bakowej Górze, następnie rozpoczął pracę w warsztacie ślusarsko – mechanicznym w Częstochowie, jednocześnie dokształcając się na kursach wieczorowych. W 1912r. wyjechał do Warszawy, gdzie podjął pracę w handlu. W 1916r. zostaje aresztowany i wywieziony do Nadrenii jako więzień. Rok później ucieka z więzienia i podejmuje pracę jako monter w Hanowerze.

W 1918r. powraca do rodzinnej wsi. Od tego okresu rozpoczyna się działalność polityczna Piotra Szymanka. Wstępuje do Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie", organizuje w Bąkowej Górze Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Ludowej. W 1920r. organizuje w Bąkowej Górze Związek Młodzieży Wiejskiej.

W 1926r. przeprowadza się wraz z rodziną do Ręczna, zostaje sekretarzem Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radomsku a następnie w Piotrkowie Trybunalskim. W czasie II wojny światowej działał w Ruchu Oporu, w Batalionach Chłopskich.

W 1944r. zostaje prezesem Zarządu Powiatowego Stronnictwa Ludowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz członkiem Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi. W 1944r. zostaje przewodniczącym konspiracyjnej Powiatowej Rady Narodowej w Piotrkowie Tryb. Po zakończeniu II Wojny Światowej zostaje wiceprezesem a następnie prezesem Zarządu Wojewódzkiego Stronnictwa Ludowego w Łodzi, wiceprezesem Naczelnego Komitetu Stronnictwa Ludowego oraz posłem Krajowej Rady Narodowej.

W 1947r. zostaje wybrany posłem na sejm i wojewodą łódzkim.

0d 1951r. z powodu szykan politycznych zostaje usunięty z życia publicznego i politycznego. Do 1956r. przebywa w Ręcznie, prowadzi gospodarstwo rolne. W 1956r. ponownie zostaje wybrany prezesem Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Łodzi, a w 1957 posłem na Sejm i przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi.

Zmarł tragicznie 18 sierpnia 1975r.

Piotr Szymanek za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim, oraz innymi odznaczeniami.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto