Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking Perspektyw 2017 Piotrków. "Chrobry" najlepszy, ale "Trójka" poszła mocno w górę

Katarzyna Renkiel
Technikum Mechaniczno-Elektryczne w SP nr 1 znalazło się na liście 300 najlepszych techników w kraju
Technikum Mechaniczno-Elektryczne w SP nr 1 znalazło się na liście 300 najlepszych techników w kraju Dariusz Śmigielski
Ranking Perspektyw 2017 Piotrków. Które licea i technika z Piotrkowa zanotowały spadek, a które poradziły sobie lepiej niż rok temu?

Zaskoczenia nie było, choć niektórzy liczyli na lepsze miejsca. Tegoroczny ranking miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy” ponownie pokazał, w których szkołach uczniowie najlepiej zdają maturę i egzamin zawodowy, gdzie jest najwięcej olimpijczyków oraz najwyższa jakość nauczania.

Jeśli chodzi o licea w pierwszej „pięćsetce” znalazły się jedynie dwie placówki - I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego oraz III LO im. Juliusza Słowackiego. Mimo, że najwyżej uplasował się „Chrobry” to jednak „Trójka” zanotowała największy wzrost, aż o 36 oczek w zestawieniu. 299 miejsce pozwoliło jej na zdobycie tytułu „Srebrnej Szkoły 2017”.

- Szczerze mówiąc spodziewaliśmy się lepszego wyniku, bo matura poszła naszym uczniom zdecydowanie lepiej niż średnia krajowa - mówi Joanna Księżopolska-Szulc, dyrektor III LO. - Srebrną tarczę mieliśmy już co prawda w 2014 roku, ale zdobyć to jedno, a utrzymać ją to drugie - dodaje.

Jej zdaniem, miejsce wśród 300 najlepszych liceów w Polsce to nie tylko dobrze zdana matura, ale wspólna praca uczniów i nauczycieli. - Dbamy o to, by jakość nauczania była jak najwyższa. Nie patrzymy jednak co roku jak duża odległość dzieli nas od I LO - zapewnia dyrektor „Trójki”, w której obecnie uczy się 590 uczniów.

Mimo sporego sukcesu III LO to nadal słynny „Chrobry” jest najwyżej w zestawieniu, bo na 168 miejscu. W porównaniu jednak z rokiem ubiegłym zanotował spadek o jedenaście pozycji.

- Rozczarowany byłem rok temu, bo wtedy liczyliśmy na pierwszą setkę. W tym roku matura z niektórych przedmiotów poszła trochę słabiej, dlatego ten wynik nie jest dla nas zaskoczeniem - mówi Henryk Michalski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotr-kowie. - Trzeba jednak zaznaczyć, że nie odzwierciedla on sukcesów uczniów - dodaje.

Jego zdaniem wątpliwości budzi liczenie wskaźników, które umiejscawiają szkołę na tym, a nie innym miejscu. Niby wszystko jest jasne, ale szkoły próbując przeliczać je na własną rękę otrzymują inne miejsca niż te, które przyznaje kapituła. Jako przykład Henryk Michalski przywołuje jedno z liceów, w których absolwentów było tylko 22, a nie ponad 100 jak w „Chrobrym”. - Licząc w ten sposób olimpijczyków my przy liczbie około 600 uczniów powinniśmy ich mieć rocznie 60 - dodaje.

Podobne zdanie ma tu Bogusław Łukaszewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie. To właśnie tamtejsze Technikum Mechaniczno-Elektryczne znalazło się na liście 300 najlepszych techników z kraju.

- Dla nas liczenie tych wskaźników też jest zagadką. Cieszymy się oczywiście z wyniku, choć w 2015 roku też znaleźliśmy się w zestawieniu. Wówczas zajęliśmy 234 miejsce, teraz 253 - dodaje.

Ta szkoła też spodziewała się być wyżej, bo wyniki z matury plasowały się na poziomie ponad 90% przy średniej krajowej o 10 procent niższej.

- Myślę, że do sukcesu przyczynił się także dobrze zdany egzamin zawodowy - mówi Bogusław Łukaszewski.

Jak zapewnia, szkoła będzie starała się w kolejnych latach co najmniej utrzymać w rankingu, a dodatkowo walczyć o jeszcze lepsze miejsce.

Z piotrkowskich szkół technicznych najlepiej wypadło jednak Technikum Ekonomiczno-Handlowe w ZSP nr 5, które ponownie „wskoczyło” do rankingu, tym razem na 198 miejsce.

Jak mówi Joanna Białaczewska, dyrektor „Ekonomika”, już w 2013 roku szkoła znalazła się w pierwszej setce. - Myślę, że w tym roku powrót do rankingu zapewnił nam udział naszych uczniów w dużej ilości konkursów i olimpiad. To także sukces nauczycieli, którzy przygotowywali do nich maturzystów poświęcając swój czas - dodaje dyrektor ZSP nr 5.

Dyrektor Białaczewska liczy także, że obecni uczniowie klas trzecich w gimnazjach będą kierować się rankingiem „Perspektyw”, który należy do najbardziej prestiżowych. Na razie jednak nie wiadomo do kiedy gimnazjaliści będą mogli podjąć decyzję o wyborze szkoły. O tym zadecyduje dopiero kuratorium oświaty. a

Ranking „Perspektyw” - jak jest tworzony?

Kapituła oceniając licea ogólnokształcące brała pod uwagę trzy kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników dodatkowo brano pod uwagę wyniki egzaminu zawodowego. Jak czytamy na stronie „Perspektyw” ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2016 r. zdawało minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej.

Nasze licea i technika w zestawieniu wojewódzkim

I LO - 15 miejsce
III LO - 25 miejsce
Technikum Ekonomiczno-Handlowe w ZSP nr 5 - 10 miejsce
Technikum Mechaniczno-Elektryczne w ZSP nr 1 - 13 miejsce
Technikum w ZS RCKU w Wolborzu - 33 miejsce
Technikum Menedżersko-Usługowe w ZSP nr 6 - 40 miejsce
Technikum Kształtowania Środowiska w ZSPiPO-W nr 3 - 48 miejsce

Czytaj także Ranking najlepszych liceów i techników 2016 w Piotrkowie oraz Ranking najlepszych liceów i techników 2015 w Piotrkowie

XIII LO w Szczecinie znowu najlepsze w Polsce

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto