Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła dla mechaników lotniczych w Bujnach

Katarzyna Renkiel
Michał Szymański (od lewej), Grzegorz Skomorowski (w środku) i Jarosław Cempel
Michał Szymański (od lewej), Grzegorz Skomorowski (w środku) i Jarosław Cempel Marek Obszarny
Szkoła dla mechaników lotniczych w Bujnach od najbliższego roku szkolnego. Nowe kierunki to: technik mechanik lotniczy, technik awionik i technik lotniskowych służb operacyjnych. Najlepsi będą mogli zrobić licencję pilota samolotowego za darmo.

To ma być elitarna szkoła kształcąca licencjonowanych mechaników lotniczych. Od najbliższego roku szkolnego Zespół Szkół Rolniczych CKP w Bujnach chce uruchomić trzy kierunki o specjalizacjach: technik mechanik lotniczy, technik awionik i technik lotniskowych służb operacyjnych.

- Przez pierwszy rok uczniowie będą się uczyć przedmiotów stanowiących podstawę do dalszej nauki zawodu, głównie matematyki i fizyki - mówi Grzegorz Skomorowski, prezes Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej im. Gen. Pilota Stanisława Karpińskiego. Od drugiego roku zacznie się praktyczna nauka zawodu - dodaje.

Uczniowie, którzy wybiorą szkołę w Bujnach będą mogli uczestniczyć w szkoleniu zgodnym z programem ministerialnym, który co prawda kończy się maturą i daje teoretycznie możliwość pracy w lotnictwie, ale tylko licencja mechanika lotniczego daje możliwość wykonywania cenionego fachu. Stąd starania szkoły o certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego dla szkoleń, które kończyłyby się egzaminem państwowym.

Na rynku pracy, nie tylko krajowym, brakuje takich specjalistów. Szkolenie mechanika lotniczego to kilkuletni proces przyswajania wiedzy teoretycznej i praktycznej, związany nie tylko z koniecznością poświęcenia ogromnej ilości czasu na naukę, ale również zainwestowania dużych funduszy. Tak uzyskana licencja jest ważna na terenie całej Unii Europejskiej.

- Staramy się o dotacje dla najlepszych uczniów, którzy nie będą musieli płacić za takie szkolenie. Pieniądze można pozyskać np. z urzędu marszałkowskiego na szkolenia zawodowe - mówi Michał Szymański, radny powiatowy. - Chcemy, by słuchacze szkoły w Bujnach mieli coś więcej niż tylko dyplom lub maturę, ale też licencję upoważniającą do podjęcia pracy mechanika lotniczego w firmach lotniczych krajowych i zagranicznych - dodaje.

Program w certyfikowanym Ośrodku Szkolenia Lotniczego do utworzenia, którego dążą organizatorzy, obejmuje ogółem 2,4 tys. godzin wykładów, ćwiczeń, laboratoriów i praktyk na lotniskach. Szkolenie do licencji mechanika lotniczego w ramach certyfikatu zajmie 3 lata. Zajęcia prowadzić będą wykładowcy z wieloletnim stażem zawodowym uznani przez państwowy nadzór lotniczy, który ma obowiązek audytować prowadzone szkolenie. Praktyki prowadzone będą na terenie lotniska w Piotrkowie i Łódź Lublinek.

Projekt jest bardzo ambitny, ale jak zapewnia prezes AZP oraz radny powiatowy, możliwy do realizacji. Podobna szkoła funkcjonuje już w Warszawie. Tam też zaczynano od zera. Piotrków ma już własne zaplecze m. in. hangary, pas startowy i stację paliw na terenie lotniska Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.

ZSR CKP w Bujnach zamierza wystąpić o certyfikat do Urzędu Lotnictwa Cywilnego na przeprowadzanie szkoleń licencjonowanych mechaników lotniczych. Jest to skomplikowana procedura wymagająca sporządzenia odpowiedniej dokumentacji oraz zapewnienia zaplecza techniczno-szkoleniowego. Wnioski o pieniądze na ten cel można składać do 16 czerwca do urzędu marszałkowskiego Ponadto dla 10 najlepszych uczniów i 3 nauczycieli AZP postanowił wyszkolić za darmo do licencji pilota samolotowego.”

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto