MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Bujnach będzie kształcić uczniów razem z firmą Häring. Starosta i Jürgen Häring podpisali list intencyjny

kw
Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski i  Jürgen Häring, prezes zarządu firmy Häring Polska podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie kształcenia młodzieży.
Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski i Jürgen Häring, prezes zarządu firmy Häring Polska podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie kształcenia młodzieży. Karolina Wojna
Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski i Jürgen Häring, prezes zarządu firmy Häring Polska podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie kształcenia młodzieży. Od września w Bujnach ma ruszyć klasa branżowa pod patronatem firmy, która będzie uczniom wypłacać też stypendia.

Szkoła w Bujnach będzie kształcić uczniów razem z firmą Häring. Starosta i Jürgen Häring podpisali list intencyjny

Trzyletnia klasa branżowa ma ruszyć w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach, powiat jednak liczy na to, że od razu uruchomi dwie takie klasy. Młodzież będzie się uczyć w systemie dualnym - czyli trzy dni nauki teoretycznej, a dwa praktycznej zawodu. Proponowany kierunek będzie związany z mechaniką, czyli branżą, w której działa patron klasy - firma Häring.

W podpisaniu umowy wzięli udział członkowie zarządu powiatu, a ze strony przedsiębiorstwa, także Miriam Häring i Jacek Gałek, dyrektor piotrkowskiego zakładu.

- Powiat piotrkowski jest organem prowadzącym dla pięciu zespołów szkół, które kształcą w zawodach technicznych. Bardzo nam zależy, żeby to kształcenie zawodowe odpowiadało lokalnemu rynkowi pracy i zapotrzebowaniu przedsiębiorców, którzy działają na ziemi piotrkowskiej - mówił Piotr Wojtysiak.

- Samo z siebie nic nie przyjdzie - podkreślił Jürgen Häring, który liczy, że za przykładem jego firmy pójdą inne przedsiębiorstwa. Jak mówił, liczy w tej kwestii na zaangażowanie władz i pracowników starostwa. - Może na początku to nie będzie łatwe, ale na pewno wszystkim się opłaci. Firma Häring ma doświadczenie, jeżeli chodzi o edukację w systemie dualnym, ponieważ wszędzie tam, gdzie funkcjonują nasze firmy, wprowadzamy taki system i zdaje to egzamin.

Współpraca ma się opierać na dualnym systemie kształcenia, łączącym naukę z praktyką.

- Chcielibyśmy w tym systemie poprowadzić klasy branżowe, aby później nasi uczniowie mogli pracować i godnie zarabiać - dodał wicestarosta Dariusz Magacz, który liczy, że do podobnej współpracy uda się zachęcić także inne firmy działające na terenie powiatu.

Przykładem dualnego kształcenia jest Akademia Haeringa, w której uczą się osoby dorosłe otrzymujące jednocześnie wynagrodzenie. W tym momencie na trzech rocznikach to 160 osób, ale tendencja jest spadkowa. W szkołach prowadzonych przez powiat będzie uczyć się młodzież po szkole podstawowej.

- Ludzie po maturze ukierunkowani są na pracę i nie bardzo chcą się dalej uczyć, tylko wolą rozpocząć swoją karierę zawodową, więc coraz trudniej nam ich pozyskać do naszej akademii. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyjdziemy z taką propozycją do młodzieży, która skończyła podstawówkę. Myślę, że wspólnie przygotujemy na tyle atrakcyjny program, że kandydatów nie zabraknie - mówi Jacek Gałek, dyrektor Haering Polska w Piotrkowie.

Współpraca między powiatem a firmą zakłada otworzenie na początek jednej lub dwóch klas branżowych, w których uczyliby się młodzi ludzie z Piotrkowa i powiatu. Oprócz praktyk w siedzibie patrona, w planach są także wyjazdy np. do zakładu czy szkoły w Niemczech.

Nauka w klasach będzie się kończyć egzaminem zawodowym, ale powiat myśli już o szkole branżowej drugiego stopnia kończącej się egzaminem maturalnym i tytułem technika.

Uczniowie uczyli by się na kierunkach mechanicznych.

- Chcemy uczyć zawodów mechanicznych, które będą w pierwszej kolejności przydatne do pracy na produkcji w firmie Häring - podkreśla Dariusz Magacz.

Na razie i powiat, i firma, chcą się skupić na przygotowaniu programu oraz wypromowaniu swojego pomysłu kształcenia dualnego.

- Pierwszy etap jest taki, że musimy zrobić dobrą promocję, zeby pozyskać uczniów - zaznacza Dariusz Magacz.

Jednym z magnesów na pewno będą stypendia, które oferuje Häring.

- Oni sie uczą, a my, firma Häring, placimy - zdradza Jacek Gałek. - Myślę, że to będzie atrakcyjna propozycja dla młodego człowieka po podstawówce, on się będzie tylko uczyć, a my płacić wcale nie małe pieniądze.

Uczyć się będą też nauczyciele powiatowych szkół.

- Myślimy o zrealizowaniu edukacji na najnowocześniejszą modłę, jaka w tej chwili funkcjonuje we współczesnej Europie, dlatego również kadra nauczycielska musi podlegać nieustannemu rozwojowi. Bez tego nie damy rady. W szkole będziemy chcieli uczyć najnowocześniejszych procesów, takich, które wykorzystujemy obecnie w naszej firmie, dlatego kadra musi podążąć za rozwojem naszej firmy - tłumaczy Jacek Gałek.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto