Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na oszustów sprzedających bilety w Internecie

Aleksandra Tyczyńska
Młoda mieszkanka powiatu została oszukana na 470 złotych, bo uwierzyła oszustce. Na portalu społecznościowym kwitnie handel biletami na najważniejsze imprezy muzyczne.

Młoda mieszkanka powiatu piotrkowskiego została oszukana na 470 zł. Tyle kosztowały trzy bilety na długo wyczekiwany przez fanów koncert HIM w Polsce. Bilety, jak się okazało, były wirtualne, a profil oszustki na Facebook’u zniknął.
- Straciłam czujność tylko dlatego, że bardzo zależało mi na tym koncercie - przyznaje dziś pani Katarzyna (nazwisko do wiadomości redakcji), która sprawę zgłosiła na policję.

Bilety na listopadowy koncert HIM dystrybutorzy sprzedali w ciągu kilku dni. Pani Joanna nie zdążyła i zaczęła szukać ofert na portalu społecznościowym.
- Zdarza się, że ktoś kupi bilet, a potem zmieniają mu się plany i ma bilety do odsprzedania. Na Facebook’u trafiłam na jedno z wydarzeń związanych z tym koncertem i napisałam, że szukam 2-3 biletów. Odpisała do mnie jedna pani, że ma do sprzedania cztery w wersji elektronicznej. Wzięłam trzy bilety za łączną kwotę prawie 470 złotych i jeszcze tego samego dnia przelałam pieniądze na konto firmy, którego numer mi podała - opowiada pani Katarzyna.

Następnego dnia z mieszkanką powiatu skontaktowała się inna internautka, której ta sama osoba oferowała cztery bilety. To już zaniepokoiło panią Katarzynę. - Zaczęłam pisać do niej wiadomości, ale nie odpowiadała już na nie - mówi pani Katarzyna, która jeszcze raz sprawdziła profil kobiety oferującej bilety i zwróciła uwagę, że został założony w marcu, a większość postów zostało dodanych w ciągu jednego dnia. Sam profil zresztą w ciągu kilku dni zniknął.

- Stało się dla mnie oczywiste, że to fałszywy profil - mówi kobieta, która jeszcze później skontaktowała się z innymi internautami, którzy natrafili na podobne oferty z innego, fałszywego profilu. Pani Katarzyna nabrała przekonania, że fałszywe profile należą do jednego oszusta lub oszustki, bo sposób działania był praktycznie identyczny, a płatność również z góry na konto tej samej firmy pośredniczącej w przelewach. Przedstawiciel tej firmy zresztą przyznał, że ktoś podający fałszywe dane korzystał z ich usług i ma być zablokowany, a firma może jedynie udostępnić numer konta, na które przekazała płatności.

- Jedną osobę udało mi się ostrzec. Zrobiłam też screeny wymiany wiadomości i profilu oszusta, co - mam nadzieję - pomoże policji ustalić IP jego komputera - mówi mieszkanka powiatu, która oszustwo zgłosiła w piotrkowskiej komendzie policji, choć zdaje sobie sprawę, że ma niewielkie szanse na odzyskanie pieniędzy.
Policja w województwie łódzkim w ub. roku zarejestrowała 2.971 przypadków oszustw, ale system nie rozdziela ich na te popełnione tradycyjnie i te w sieci. Z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi nie otrzymaliśmy nawet odpowiedzi na pytanie, ile spraw prowadził wydział do walki z cyberprzestęczością, ani jaka jest skuteczność tej walki...
„Wydział (...) nie prowadzi również statystyk dotyczących ilości ustalonych sprawców i odzyskanego mienia” - brzmi odpowiedź policji.

W Internecie aż roi się od „koników”
Czasy, kiedy bilety można było kupić od „koników” ukradkiem wystających przed salami koncertowymi, można zaliczyć do minionych. Handel biletami z „przebitką” o jakiej nie śniło się tradycyjnym „konikom” w najlepsze kwitnie w internecie, głównie na najpopularniejszym portalu Facebook. Mimo, że art. 133. § 1 Kodeksu Wykroczeń mówi: „Kto nabywa w celu odprzedaży z zyskiem bilety wstępu na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe albo kto bilety takie sprzedaje z zyskiem, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Jednak ci, którzy bilety warte 120 - 150 złotych sprzedają nawet po 1,5 tys. zł nic sobie z tego nie robią.
- Kiedy zobaczyłam, ile biletów i po jakich cenach jest w sprzedaży na Facebook’u to stało się jasne, dlaczego już po kilku dniach od rozpoczęcia sprzedaży nie ma biletów na koncert, który będzie dopiero w listopadzie - mówi pani Katarzyna, którą internetowi handlarze zaczęli straszyć sądem, kiedy przypomniała im, co o ich działalności mówi Kodeks wykroczeń...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto