18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

WORD W Piotrkowie Trybunalskim – działamy na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym!

Artykuł sponsorowany
Rozmowa z Bronisławem Brylskim, zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim

Jakie działania z zakresu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym podejmuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim?

B. Brylski: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim od lat podejmuje szereg działań skierowanych na popularyzację bezpiecznych zachowań na drogach wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Stawiamy na współpracę z Policją, instytucjami pozarządowymi i samorządowymi. Po kilku latach takiej współpracy możemy śmiało powiedzieć, że był to dobry kierunek, bowiem widzimy owocne efekty naszych działań, chociażby skierowanych do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Piotrkowski WORD nie tylko uczestniczy w akcjach, które realizowane są w całym kraju, jesteśmy także inicjatorami wielu akcji, m.in. podczas Dni Otwartych WORD organizujemy przy współpracy z Fundacją VOTUM S.A. zbiórkę krwi. Uczymy dzięki pedagogom i uczniom z zaprzyjaźnionej szkoły medycznej, jak udzielać pierwszej pomocy, ale także uczestniczymy w akcjach Miejskiego Ośrodka Kultury „Wyciągamy dzieci z bramy”, gdzie w okresie wypoczynku letniego promujemy w mobilnym miasteczku ruchu drogowego bezpieczną i zgodną z przepisami jazdę rowerem. Współpracujemy i pomagamy w organizacji Rodzinnych Rajdów Rowerowych na terenie Piotrkowa Trybunalskiego i pięciu powiatów, jakie są w zasięgu działania piotrkowskiego WORD, staramy się być obecni podczas festynów i pikników, gdzie promujemy działalność BRD. Stale współpracujemy z takimi instytucjami, jak PTTK, Związek Nauczycielstwa Polskiego i przede wszystkim wszystkimi mediami od lokalnych po ogólnopolskie, dzięki temu, możemy na szeroką skalę docierać do różnych środowisk i podnosić świadomość przyszłych i obecnych kierowców.

Trudno wymienić wszystkie akcje w jakich uczestniczymy, ale jest kilka, które na stałe zapisane są w naszym kalendarzu i sprawdzają się doskonale w popularyzowaniu brd, są to, m.in.: Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny,

Rejonowy Turniej BRD, Mikołaj na Drodze, Odblaskowe pierwszaki, Bezpieczna droga do szkoły, Akcja KWP „ Niechronieni”, Bezpieczne wakacje, Wyciągamy dzieci z bramy, Rowerem bezpiecznie do celu, Bądź widoczny, bądź bezpieczny, Rodzinny Rajd Rowerowy - Piotrków Tryb., Razem bezpieczniej, Światowy Tydzień BRD, Bezpieczny przedszkolak, Przedszkolaki znają znaki, Cytryna – jabłko, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Konferencje wojewódzkie, rejonowe o tematyce BRD,

Jakie działania spotykają się z najbardziej pozytywną reakcją?

B. Brylski: Wszystkie akcje, w których uczestniczymy są dla nas ważne i jednocześnie jako WORD chcemy zaangażować w nie jak najwięcej instytucji – partnerów. Daje to daje gwarancję dotarcia do dużej ilości odbiorców. Naszymi głównymi beneficjentami są dzieci i młodzież, uczymy od przedszkolaków, po młodzież ponadgimnazjalną bezpiecznego poruszania się po drogach. Jest to szczególnie widoczne podczas akcji. „Cytryna – jabłko, gdzie zaangażowanie dzieci wcielających się w rolę policjantów i pouczanie niesfornych kierowców daje podwójne efekty. Uczniowie nabierają praktycznej wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego, a kierowcy łamiący przepisy są uświadamiani przez tych najmłodszych, jakie zagrożenie stwarzają przy ich szkołach. Wysoko cenimy sobie współpracę z wydziałami ruchu drogowego komend miejskich i powiatowych, a także wojewódzkiej z którymi współpracujemy systematycznie działając na rzecz uczestników ruchu drogowego. W tych przypadkach kierowcy chociaż mają świadomość, że złamali przepisy i nie jest to dla nich nic miłego tłumaczyć się nie tylko policji, ale również dzieciom, podkreślają, że takie akcje są potrzebne i docierają do nich bardziej, niż sam mandat karny. Do takich akcji oprócz najmłodszych angażujemy również znane, ciszące się autorytetem osoby zarówno o zasięgu krajowym, jak i lokalnym, w Piotrkowie często w akcjach skierowanych na niechronionych uczestników ruchu drogowego pomaga nam siatkarz Michał Bąkiewicz - wicemistrz świata i mistrz Europy, mamy również kilku zaprzyjaźnionych księży z Piotrkowa Trybunalskiego czy Tomaszowa Mazowieckiego, którzy rozdając z nami elementy odblaskowe mówią dlaczego należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego i jak ważne jest nasze i innych życie.

Czy mają Państwo już zaplanowane działania BRD, które będą się odbywały w przyszłości?

B. Brylski: Jesteśmy otwarci na każdą inicjatywę, która pojawia się w danej chwili i ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, wielokrotnie współorganizowaliśmy lub wspieraliśmy inicjatywy poszczególnych instytucji, fundacji czy osób „pozytywnie zakręconych”, których celem było uświadamianie dzieci, młodzieży czy dorosłych często już kierowców na temat zagrożeń, jakie są na drogach. W ostatnim czasie właśnie media szeroko informowały o licznych tragediach na drogach, które spowodowali pijani kierowcy, tak było chociażby w pierwszych dniach stycznia tego roku, gdzie zginęło kilka niewinnych osób. Natychmiast wspólnie z policją, Inspekcją Transportu Drogowego i lokalnym samorządem przystąpiliśmy do akcji o roboczej nazwie: „Nietrzeźwy - daleko od szosy”. W ciągu kilku dni pracownik WORD wspólnie z wymienionymi przedstawicielami instytucji zajmujących się brd przeprowadził prelekcje we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych powiatu radomszczańskiego, tam bowiem było szczególnie wiele zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierowców. Po kilku dniach mieliśmy już 1700 uczniów, w wieku 16-18 lat, którzy uczestniczyli w zajęciach profilaktyczno – edukacyjnych, podczas których m.in. prezentowano filmy i zdjęcia związane z tragediami na drogach, które były efektem brawury i nietrzeźwych kierujących. Prowadzimy wiele zajęć, gdzie m.in. wykorzystujemy alkogogle, uświadamiając kierowców i młodzież, jak ograniczona jest psychomotoryka kierującego, kiedy ma w organizmie alkohol. Podobne zajęcia odbywały się także w Piotrkowie i powiecie, m.in. w Czarnocinie.

Wiosną 2014 roku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim przeprowadził edycje dwudniowych szkoleń specjalistycznych z zakresu przepisów ruchu drogowego dla nauczycieli wychowania komunikacyjnego. Szkoleniem objęto prawie stu pedagogów z byłego województwa piotrkowskiego. Cieszyły się one takim zainteresowaniem, ze we wrześniu planujemy kolejne dwa szkolenia skierowane do tej grupy zawodowej i jesteśmy przekonani, że wiedza, jaką szczególnie po zmianach z 2013 roku w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, nabywają nauczyciele od naszych wykładowców również zaowocuje wśród uczniów i jednocześnie kandydatów na kartę rowerową.

Warto podkreślić również, że tylko w pierwszym półroczu 2014 roku przeprowadziliśmy około 25 prelekcji i pogadanek w szkołach i przedszkolach z udziałem specjalisty BRD piotrkowskiego WORD i funkcjonariuszy ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie nt. znajomości i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Podczas tego typu spotkań przeprowadzono zabawy i konkursy o tematyce BRD i rozdysponowano materiały edukacyjne i odblaskowe, a w zajęciach uczestniczyło łącznie ok. 1500 dzieci. Muszę jednocześnie wspomnieć o tym, że jako jedyni posiadamy w niespełna 80 – cio tysięcznym mieście Piotrkowie Trybunalskim profesjonalne stacjonarne miasteczko ruchu drogowego. Zapraszamy tu nieodpłatnie wszystkie placówki oświatowe z całego byłego woj. Piotrkowskiego. Rocznie szkolimy w miasteczku ruchu drogowego kilka tysięcy dzieci ze szkół podstawowych całego regionu, uczniowie zdają tu również egzaminy na pierwsze w swoim życiu „prawo jazdy”, tj. kartę rowerową. Jest to odzwierciedlenie tylko małej części naszej działalności, ale naszym celem jest zaszczepienie nie tylko w tych najmłodszych prawidłowych zachowań na drogach, ale także dotarcie do przedstawicieli samorządów i przekonanie ich, że warto inwestować w edukację z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, że warto wyposażać uczniów w elementy odblaskowe, bo przecież nam wszystkim zależy na zdrowiu i życiu naszych pociech.

Podsumowując WORD w Piotrkowie Trybunalskim stawia na edukację…

B. Brylski: I jesteśmy przekonani, że to musi zaprocentować i mieć odzwierciedlenie w przyszłości na naszych drogach, jest to proces długofalowy, ale tak istotny, że nie można z niego zrezygnować. Ważne, aby dotrzeć do świadomości nas wszystkich, instytucja taka, jak WORD, gdzie rocznie procesowi egzaminowania poddawanych jest kilkadziesiąt tysięcy przyszłych kierowców, widzi potrzebę edukowania zarówno tych najmłodszych, którzy będą w przyszłości kierowcami, jak i tych, którzy już prowadzą pojazdy i tych, którzy odpowiadają za szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie wychowania komunikacyjnego. Naszym zdaniem to najlepsza inwestycja w poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto