Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek nad Wolbórką w Wolborzu, archeolodzy odkryli zabudowę zamkową o powierzchni 1500 metrów kwadratowych ZDJĘCIA

ds
Zamek nad Wolbórką w Wolborzu - archeolodzy odkryli zabudowę zamkową
Zamek nad Wolbórką w Wolborzu - archeolodzy odkryli zabudowę zamkową Dariusz Śmigielski
Zamek nad Wolbórką w Wolborzu. Badania archeologiczne i wykopaliska prowadzone od pół roku na terenie miasta ujawniły zabudowę zamkową o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Prace prowadzono na prywatnych działkach w centrum Wolborza.

Zamek nad Wolbórką w Wolborzu - archeolodzy odkryli zabudowę zamkową

Badania archeologiczne i wykopaliska prowadzone od pół roku na terenie miasta ujawniły zabudowę zamkową o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Prace prowadzono na prywatnych działkach w centrum Wolborza. W środę 12 kwietnia 2023 zaprezentowano fragmenty wykopalisk prowadzonych przy ul. Świętokrzyskiej 11 w Wolborzu.

Fundamenty zamku, które odkryto w Wolborzu pochodzą z początku XVI wieku. Zamek został wybudowany w stylu renesansowym przez Biskupów Włocławskich w miejscy starszego, średniowiecznego dworu tychże biskupów pochodzącym z XVI wieku.

- Na początku przeprowadziliśmy duże badanie georadarem, mówi Tomasz Olszacki z pracowni archeologicznej Trecento. Dzięki temu dokładnie poznaliśmy gdzie znajdują się fundamenty zamku i jak bardzo był on rozległy. Na badania georadarem nałożyliśmy informacje ze źródeł pisanych z poprzednich wieków, co pozwoliło nam wstępnie rozmierzyć zamek i go zrekonstruować. W oparciu o tę wiedzę rozpoczęliśmy wykopy archeologiczne. Za około miesiąc stworzymy dokładną wizualizację zamku, na jej podstawie zostanie zbudowany pomnik, który zostanie uroczyście odsłonięty w czerwcu 2023 roku.

W miejscu wykopalisk znaleziono m.in. fragmenty gotyckich kafli piecowych pochodzących z XV wieku oraz cegły podstawkowe. Jeden z najciekawszych kafli przedstawia tematykę religijną z typowym dla kanonu sztuki średniowiecznej obrazem wniebowstąpienia Jezusa Chrystusa. Kafel najprawdopodobniej był częścią pieca, który ilustrował sceny religijne.

- Od dawna wiedzieliśmy, gdzie był położony zamek, mieliśmy badana powojenne oraz z lat 90-tych, ale brakowało nam całościowego zbadania fundamentów, żeby na tej podstawie pokusić się o wizualizację - mówi Andrzej Jaros, burmistrz Wolborza. - Mamy bardzo bogatą literaturę dotyczącą opisu komnat i pomieszczeń zamkowych, natomiast nie mamy wizualizacji. Dzisiejsza technika na podstawie badań georadarowych pozwoli nam stworzyć pełną wizualizację całego zamku. Miniaturowy zamek pokażemy 2 czerwca 2023 podczas odsłonięcia postumenty, który będzie opisywał historię zamku. Obok niego ustawimy miniaturę zamku odlaną z metali szlachetnych

.

W roku 2023 przypada rocznica 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi. Na tę okazję zostaną przygotowane jubileuszowe gadźety wykorzystujące stworzoną na podstawie badań wizualizację zamku. Najważniejsze wydarzenia historycznej rocznicy odbędą się w pierwszy weekend czerwca w ramach Dni Wolborza.

Zamek nad Wolbórką w Wolborzu - archeolodzy odkryli zabudowę zamkową

Zamek nad Wolbórką w Wolborzu, archeolodzy odkryli zabudowę ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto