Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbierz kolekcję map wojskowych, które dodajemy do "Dziennika Łódzkiego"

Katarzyna Renkiel
Fragment jednej z map powiatu bełchatowskiego

Fragment jednej z map powiatu bełchatowskiego
 Mat. Dziennik Łódzki
Ważne wydarzenia historyczne na mapach wojskowych ,,Dziennika Łódzkiego".

Miejsca historyczne ważne, a czasem zapomniane, ciekawe, skrywające niejednokrotnie wiele tajemnic znajdziecie w ,,Atlasie wojskowym województwa łódzkiego", który od 9 listopada cztery razy w tygodniu dołączamy do,,Dziennika Łódzkiego".


W najbliższy wtorek z dziennikiem ukaże się mapa, pokazująca kilka gmin powiatu bełchatowskiego, m.in. Kluki, Zelów i Szczerców oraz historyczne miejsca znajdujące się na ich terenie.

To m.in. grób nieznanego żołnierza wojska polskiego z II wojny światowej w Kociszewie (gm. Zelów), grób powstańca listopadowego Grzegorza Karpowicza oraz dwie mogiły powstańców z 1830 r. w Zelowie, mogiła zbiorowa powstańców styczniowych w Wygiełzowie (gm. Zelów) oraz żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku w Parznie (gm. Kluki), Szczercowie i Ruścu. 


Warto sprawdzić, gdzie znajdowały się umocnienia w pasie działania Armii ,,Łódź" oraz lekkie schrony bojowe, a także odwiedzić mogiłę lotników polskich poległych w 1939 roku pod Walewicami. Na mapie znajdziemy również cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich poległych w 1914 roku.


Mapa, która pojawi się w czwartek, obejmie wschodnią i środkową część powiatu bełchatowskiego oraz północną i środkową powiatu piotrkowskiego. Dzięki niej dowiemy się m.in., gdzie znajdowały się kwatery żołnierzy podczas I wojny światowej i kampanii wrześniowej z 1939 roku oraz legionistów z II wojny światowej, gdzie pochowano ofiary terroru niemieckiego z lat 1939-45. Znajdziemy też wskazówki, jak trafić na grób żołnierza Armii Krajowej, Adama Migacza.

Szczególnie Piotrków pełen jest pomników ku czci ofiar terroru niemieckiego zarówno ludności polskiej, jak i żydowskiej.


Wiele historyczny, wartych zapamiętania miejsc, znajduje się w Wolborzu, gdzie funkcjonowała kwatera wojenna żołnierzy WP, armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. 
Nie mniej ważny pod tym względem jest Sulejów, gdzie w 1939 roku zamordowano ok. 400 osób.

Warto też zajrzeć do ,,piotrkowskich Termopili" oraz odwiedzić pomnik samolot i mogiłę załogi eskadry bombowej, a także grób sanitariuszki PCK Anieli Nawrockiej w Dłutowie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbierz kolekcję map wojskowych, które dodajemy do "Dziennika Łódzkiego" - Piotrków Trybunalski Nasze Miasto

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto