Archiwum Państwowe w Piotrkowie przenosi się do synagogi. Miasto użyczyło dawną siedzibę MBP na 5 lat

kw
 Archiwum Państwowe w Piotrkowie przenosi się do synagogi. Miasto użyczyło dawną siedzibę  MBP na 5 lat
Archiwum Państwowe w Piotrkowie przenosi się do synagogi. Miasto użyczyło dawną siedzibę MBP na 5 lat Dariusz Śmigielski
Udostępnij:
Archiwum Państwowe w Piotrkowie od przyszłego roku będzie się mieściło w budynku synagogi przy ul. Jerozolimskiej. Miasto, właściciel obiektu po Miejskiej Bibliotece Publicznej, użycza go na 5 lat - do czasu, aż AP zaadaptuje na swoje potrzeby budynek przy ul. Batorego 10.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie przenosi się do synagogi. Miasto użyczyło dawną siedzibę MBP na 5 lat

W środę, 6 listopada, prezydent Krzysztof Chojniak przekazał klucze do budynku synagogi Tomaszowi Matuszakowi, dyrektorowi AP w Piotrkowie. Zgodnie z umową użyczenia, podpisaną na 5 lat - do 2024 roku, archiwum przejmie zarówno budynek główny biblioteki, jak i dawnej czytelni dla dzieci.

- Przekazujemy ten budynek do czasu zakończenia inwestycji przy ulicy Batorego - podkreślił prezydent Chojniak i przypomniał, że później, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, do obiektu przy ul. Jerozolimskiej przeniosą się miejskie instytucje związane z kulturą i administracją.

Archiwum do miasta zwróciło się w tym roku, po tym jak sąd wypowiedział umowę na pomieszczenia przy ul. Toruńskiej, które obecnie zajmują archiwiści.

- Archiwum boryka się z problemami lokalowymi, jest to niestety niezbyt chlubna tradycja - przyznaje Tomasz Matuszak.

Wydawało się, że te problemy rozwiąże przekazanie AP kompleksu przy ul. Batorego, gdzie archiwum miało nadzieję przeprowadzić się w tym roku, w związku z 100-leciem istnienia. Tak się jednak nie stało, bo adaptacja budynku jest na etapie projektu, a archwium czeka na dotacje na ten cel. Urządzenie budynku i wyposażenie go zgodnie z potrzebami AP będzie kosztować ok. 18 mln zł.

Przy Batorego AP planuje wybudować nowy kompleks magazynowy przewidziany na 15 kilometrów akt, będzie też nowoczesna czytelnia, sala konferencyjna, zagospodarowany teren zielony i parkingi. Archwiści liczą, że cały proces inwestycyjny zakończy się w 2022 roku.

Do tego czasu AP będzie się mieściło przy ul. Jerozolimskiej.

- Pozyskanie tego obiektu w formie użyczenia pozwoli nam na szerszą realizację wszelkich zadań wynikających z ustawy, jak i ze statutu naszego archiwum, a także pozwoli na dokończenie inwestycji realizowanej przy Batorego - mówił Tomasz Matuszak.

Archwiliści do synagogi przeprowadzą się w pierwszej połowie przyszłego roku. Na razie muszą zaadaptować obiekt pod kątem swoich potrzeb.

- Udało nam się pozyskać 400 tys. zł na wyposażenie. Same regały kompaktowe jezdne to wydatek 240 tys. zł - dodaje Tomasz Matuszak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czukwe Bukwe

Ja mam teczki na wiele osób i jakoś mieszczą się w jednej szufladzie.

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie