Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2017 - ostatnie dni głosowania

Aleksandra Tyczyńska
Budżet obywatelski 2017 w Piotrkowie
Budżet obywatelski 2017 w Piotrkowie
Na półmetku głosowania budżetu obywatelskiego 2017 w Piotrkowie prowadzą projekty dotyczące boisk, placu zabaw i drogi. Piotrkowianie biją rekord - do tej pory głos oddało dwa razy więcej osób, niż przed rokiem.

Na półmetku głosowania na projekty do budżetu obywatelskiego na 2017 rok wyłaniają się pierwsi liderzy. Co ciekawie, do tej pory piotrkowianie oddali już ponad 4 tysiące głosów i tym samym pobili rekord dwóch poprzednich edycji, kiedy liczba głosów oscylowała między 2,5 a 2,7 tysiąca na zakończenie.

Spośród 36 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców, pozytywną weryfikację przeszły w sumie 22 projekty i to spośród nich piotrkowianie teraz wybierają. W połowie tego tygodnia na prowadzenie w poszczególnych rejonach miasta liderami byli: boisko wielofunkcyjne wraz z bieżnią i skocznią do skoku w dal przy Szkole Podstawowej nr 5 (rejon I), plac zabaw przy ul. Czarnej (rejon II), boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2„Pioma 2017” (rejon III) i droga wjazdowa z ulicy Łódzkiej na teren osiedla Łódzka-Sadowa (r. IV).

Autorzy większości projektów, na które głosują mieszkańcy postarała się o ulotki, plakaty. Prowadzą także kampanię promocyjną na swoich osiedlach, wśród znajomych i rodziny.

Mocne wsparcie ze strony rady osiedla i środowiska szkolnego ma projekt dotyczący budowy boiska wielofunkcyjnego z siłownią zewnętrzną „Pioma 2017”. - Nowe boisko będzie przecież służyło nie tylko uczniom, ale wraz z siłownią będzie dostępne dla wszystkich - mówi Beata Ryże-wska, nauczycielka z ZSP nr 2.
Sebastian Szustak z RO Południe dodaje, że z boiska przy ZSP nr 2 chętnie też korzystają dorośli: - Po pracy można się tam spotkać i pograć np. w koszykówkę, ale stan urządzeń jest taki, że już nawet młodzież woli chodzić na „piątkę”, czy orlika przy SP nr 12.

A konkurencja, jeśli chodzi o pomysły na nowe boiska bądź modernizację już istniejących jest spora. Oprócz boiska przy „Piomie” są jeszcze: modernizacja boisk przy Gimnazjum nr 5, rozbudowa boiska przy ZSP nr 1, boisko wielofunkcyjne z bieżnią i skocznią przy SPnr 5 i przebudowa bocznego boiska treningowego PKS Polonia Piotrków.

Nie mniejszy wybór jest wśród projektów dotyczących placów zabaw i miejsc rekreacji. Jednym z nich jest budowa siłowni plenerowej i doposażenie placu zabaw w parku im. ks. Poniatowskiego. - Na tym placu od dawna nic nie było odnawiane. A gdyby do tego powstała siłownia, gdzie rodzice obok bawiących się dzieci, mogliby zadbać o swoją kondycję, byłoby super - mówi Anita Bułacińska, autorka projektu.

Na placu zabaw bardzo też zależy mieszkańcom rejonu ul. Czarnej, gdzie na kilkanaście bloków nie ma przybytku, gdzie dzieci mogłyby się bawić. - Pod projektem wymagane było 15 podpisów, a mi podpisało się 220 osób - mówi autor projektu Michał Sobkowski. Sam nie ma jeszcze dzieci, ale „są w planach”. - Rozmawiam z rodzicami i wiem, że zapotrzebowanie na plac zabaw jest bardzo duże, a teren jest taki, że później można plac uzupełnić o siłownię.

Kontynuację projektu z wcześniejszej edycji zaproponowała Bożena Kopacz. Chodzi o rozbudowę kącika rekreacyjno - wypoczynkowego przy ul. Ceramicznej o plac zabaw z m.in. wiatą dla harcerzy i stołem do ping - ponga. - Promujemy projekt na osiedlu, może uda się też ogłosić w ko-ściele, ale trochę obawiamy się konkurencji ze strony „szkolnych projektów”, które mają większe wsparcie - mówi pani Bożena.

Głosować też można na: teren rekreacyjno - wypoczynkowy z siłownią na powietrzu przy ZSP i PO-W nr 3, „Zielone płuca blokowisk” (czyli ścieżka i obsadzenie zielenią terenu w rejonie Belzacka - Kostromska - Prusa), kontynuacja projektu „Park sportowy Wyzwolenie”, zagospodarowanie nawierzchni przy świetlicy „Bartek” i siłownia plenerowa z modernizacją placu zabaw na os. Wierzeje.

Ostatnia grupa projektów to inwestycje w infrastrukturę: chodnik przy ul. Cisowej, droga wjazdowa z ul. Łódzkiej na os. Łódzka - Sadowa, chodnik i ścieżka rowerowa przy ul. Ludowej, chodnik przy ul. Zawodzie, parking przy ul. Działkowej i Garbarskiej, remont chodnika przy ul. Poprzecznej, naprawa chodnika po wschodniej stronie ul. Iwaszkiewicza, chodnik wzdłuż ul. Leśnej i ciąg pieszo - rowerowy przy ul. Słowackiego (od ul. Dworskiej do trasy).
- Bardzo tego brakuje, bo ulica jest wąska, a ruch samochodów duży. Zarówno rowerzyści, jak i dzieci idące do szkoły, czy wracające, nie są bezpieczni - mówi Martyka Rękorajska, autorka projektu.

**Jak głosować?**
Głosowanie potrwa do 18 września. Prowadzone jest za pośrednictwem strony internetowej piotrkowianiedecyduja.pl.
Również na tej stronie można znaleźć więcej informacji na temat projektów.
Oddać swój głos można także w siedzibach magistratu przy Pasażu Rudowskiego 10 i ul. Szkolnej 28.
W ostatnim dniu głosowania dodatkowo na terenie miasta otworzone zostaną cztery lokale do głosowania, po jednym w każdym z rejonów (rejon I - Przedszkole nr 11 - ul. Mickiewicza; rejon II - II LO - Żeromskiego; rejon III - Przedszkole nr 20 - ul. Paderewskiego; rejon IV - Przedszkole nr 24 - ul. Topolowa).
Głos na wybrany projekt może oddać każdy mieszkaniec Piotrkowa, który ma ukończone 16 lat.
W każdym z czterech rejonów mieszkańcy mają w budżecie obywatelskim do dyspozycji po 300 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto