MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2017 w Piotrkowie. Czas na głosowanie

Aleksandra Tyczyńska
Budżet obywatelski 2017 Piotrków
Budżet obywatelski 2017 Piotrków Dariusz Śmigielski
Mieszkańcy Piotrkowa zgłosili kilkadziesiąt pomysłów do budżetu obywatelskiego na 2017 rok. Te projekty, które przeszły ocenę formalną komisji przechodzą teraz pod głosowanie.

Budżet obywatelski 2017 w Piotrkowie
Głosowanie na wybrane projekty do budżetu obywatelskiego na 2017 rok, zbliża się wielkimi krokami. Teraz piotrkowianie wybiorą, które projekty zostaną zrealizowane.
Specjalnie powołany zespół opiniujący ocenił zgłoszone projekty pod względem formalnym i stworzył ostateczną listę tych projektów, które trafią pod głosowanie. Spośród 36 propozycji pozytywną weryfikację przeszły 22.
- Propozycje, które odpadły były albo niezgodne z zapisami uchwały rady miasta, albo przewyższały koszty przeznaczone na rejon, albo też ich lokalizacja nie dotyczyła terenów należących do miasta - wyjaśniają członkowie zespołu.

Boisko z mocnym wsparciem
To już trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Piotrkowie Trybunalskim i mieszkańcy przyzwyczaili się, że pomysł warto nie tylko zgłosić, ale też wypromować. I jednym z takich projektów, które cieszą się dużym wsparciem jest na pewno budowa boiska wielofunkcyjnego z siłownią zewnętrzną przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie. Projekt „Pioma 2017” ma nie tylko duże wsparcie ze strony dyrekcji i nauczycieli szkoły, ale też członków Rady Osiedla Południe.

- Wspieramy ten projekt, bo nowe boisko będzie przecież służyło nie tylko uczniom szkoły, ale wraz z siłownią będzie dostępne dla wszystkich - mówi Beata Ryżewska, nauczycielka z ZSP nr 2 dodając, że w tym rejonie nie ma ogólnodostępnego boiska dla młodzieży, a stare przyszkolne boisko jest już mocno wysłużone. - Takie miejsce to jedyny sposób na oderwanie młodzieży od komputerów - podkreśla.

Sebastian Szustak z RO Południe dodaje, że z boiska przy ZSP nr 2 chętnie też korzystają dorośli. - Po pracy można się tam spotkać i pograć np. w koszykówkę, ale stan urządzeń jest taki, że już nawet młodzież woli chodzić na „piątkę”, czy orlika przy SP nr 12 - mówi.

Społeczność szkolna i członkowie rady osiedla mają plakaty i ulotki promujące projekt, i zachęcają wszystkich do poparcia.
A konkurencja jest spora, ponieważ wśród projektów przeważają te dotyczące budowy, rozbudowy, czy modernizacji właśnie boisk. I tak, oprócz boiska z siłownią przy „Piomie” są jeszcze: modernizacja boisk przy Gimnazjum nr 5, rozbudowa boiska przy ZSP nr 1, boisko wielofunkcyjne z bieżnią i skocznią przy Szkole Podstawowej nr 5 i przebudowa bocznego boiska treningowego PKS Polonia Piotrków.

Zapotrzebowanie na rekreację i bezpieczeństwo
Po ocenie formalnej pozostało sporo projektów dotyczących placów zabaw, miejsc rekreacji i wypoczynków oraz siłowni zewnętrznych.

Jednym z ciekawszych projektów, który może zainteresować wszystkich piotrkowian jest budowa siłowni plenerowej i doposażenie placu zabaw w parku miejskim im. ks. Poniatowskiego. - Na tym placu od dawna nic nie było odnawiane. A gdyby jeszcze tak do tego powstała siłownia plenerowa, gdzie rodzice obok bawiących się dzieci, mogli by zadbać o swoją kondycję, byłoby super - mówi Anita Bułacińska z Piotrkowa, autorka projektu.

Głosować też będzie można na: budowę placu zabaw przy ul. Czarnej, plac zabaw i rozbudowa kącika rekreacyjno - zabawowego dla dużych i małych przy ul. Ceramicznej (osiedle Sulejowskie), teren rekreacyjno - wypoczynkowy z siłownią na powietrzu przy ZSP i PO-W nr 3, projekt „Zielone płuca blokowisk” (czyli ścieżka oraz obsadzenie drzewami i krzewami terenu w rejonie Belzacka - Kostromska - Prusa), kontynuacja projektu „Park sportowy Wyzwolenie”, zagospodarowanie nawierzchni przy świetlicy „Bartek” i siłownia plenerowa z modernizacją placu zabaw na osiedlu Wierzeje.

Ostatnia grupa projektów to w zasadzie inwestycje w bezpieczeństwo: chodnik przy ul. Cisowej, droga wjazdowa z ul. Łódzkiej na osiedle Łódzka - Sadowa, chodnik i ścieżka rowerowa przy ul. Ludowej, chodnik przy ul. Zawodzie, parking przy ul. Działkowej i Garbarskiej, remont chodnika przy ul. Poprzecznej, ciąg pieszo - rowerowy przy ul. Słowackiego, chodnik wzdłuż ul. Leśnej i naprawa chodnika po wschodniej stronie ul. Iwaszkiewicza.

Kiedy i jak głosować?
Głosowanie rozpocznie się 5 września i potrwa do 18 września. Prowadzone będzie wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej piotrkowianiedecyduja.pl.
Również na tej stronie można znaleźć więcej informacji na temat projektów.
Oddać swój głos będzie można także w siedzibach magistratu przy Pasażu Rudo-wskiego 10 i ul. Szkolnej 28.
W ostatnim dniu głosowania dodatkowo na terenie miasta otworzone zostaną cztery lokale do głosowania, po jednym w każdym z rejonów (rejon I - Przedszkole nr 11 - ul. Mickiewicza; rejon II - II LO - Żeromskiego; rejon III - Przedszkole nr 20 - ul. Paderewskiego; rejon IV - Przedszkole nr 24 - ul. Topolowa).
Głos na wybrany projekt może oddać każdy mieszkaniec Piotrkowa, który ma ukończone 16 lat.
W każdym z czterech rejonów mieszkańcy mają w budżecie obywatelskim do dyspozycji po 300 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto