Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile Piotrków i gminy powiatu wydają na drogi?

Aleksandra Tyczyńska, Karolina Wojna
Remonty piotrkowskich ulic rozpoczęły się od Wierzejskiej. Tym razem na tej i kilku innych ulicach zamiast łatania dziur,  będą zrywane nawierzchnie i kładzione nowe
Remonty piotrkowskich ulic rozpoczęły się od Wierzejskiej. Tym razem na tej i kilku innych ulicach zamiast łatania dziur, będą zrywane nawierzchnie i kładzione nowe Dariusz Śmigielski
Miliony idą z gminnych budżetów na drogi. Tylko... czy dzięki temu jeździ nam się coraz lepiej?

Szare szlaki przecinające miasta i wsie są dla mieszkańców czymś więcej, niż tylko kreskami na mapie. To, od tego w jakiej kondycji są drogi i jak dobry dojazd zapewniają do sklepów, zakładów pracy, czy do pól, zależy wygoda mieszkańców, opinia turystów, a nawet przychylność przedsiębiorców. Ile nasze samorządy inwestują w drogi?

Piotrków w tym roku zamierza wydać na drogi prawie 24 mln zł. To znacznie więcej, niż w ubiegłym roku, kiedy w piotrkowskie szklaki komunikacyjne samorząd "włożył" 10,2 mln zł.

W puli prawie 24 mln zł, niemal 15,5 mln zł to pieniądze, które pójdą na inwestycje, reszta zostanie przeznaczona na remonty. W tym roku drogowcy będą pracować w każdym praktycznie rejonie Piotrkowa. Stan wielu ulic po zimie okazał się na tyle fatalny, że zapadła decyzja o tym, by dziur już nie łatać, a wymieniać nawierzchnie na całych odcinkach.

Tak też nowej nawierzchni doczekają się ulice i ich odcinki, m.in. Wierzejska, Hutnicza, Sikorskiego, Kostromska, Wojska Polskiego, Poprzeczna, Toruńska. Miasto stara się też o dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł na remont części Al. Armii Krajowej i Al. Piłsudskiego. Przebudowywane będą ponadto kolejne ulice na Trakcie Wielu Kultur, czyli Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Rwańska i Rycerska.

Przy tym budżet Zarządu Dróg Powiatowych w Piotrkowie wygląda skromnie W ub. roku wynosił 6,6 mln zł. Na bieżące utrzymanie dróg powiatowych poszło 1,7 mln zł. Inwestycje pochłonęły ponad 4,8 mln zł, które obok funduszy powiatu stanowiły pieniądze od poszczególnych gmin (1,6 mln zł) i dotacje (1,2 mln zł). Tegoroczny budżet ZDP to 8,4 mln zł. Ponad 2 mln zł zaplanowane jest na bieżące utrzymanie dróg, a 6,2 mln zł na inwestycje. Na liście prac jest kontynuacja budowy drogi Jeżów - Bilska Wola i remont drogi Bukowa - Parzniewice Duże.

W Sulejowie na drogi w tym roku samorząd zaplanował przeznaczyć łącznie ponad 3,6 mln zł. To o ponad połowę więcej niż w ub. roku, kiedy gmina dokładała powiatowi do budowy drogi w Bilskiej Woli. Z ogólnej, tegorocznej puli, ponad 3,1 mln zł pójdzie na inwestycje, m.in. na przebudowę ulic Studziennickiej i Żwirowej w Su-lejowie, Romańskiej i Zamkowej na Podklasztorzu, kard. Wyszyńskiego we Włodzimierzowie, Orzechowej w Poniatowie i drogi Witów - Kłudzice.

Podpiotrkowska Moszczenica w ub. roku wydała na drogi blisko 2,5 mln zł, w tym na konieczny remont trzech dróg dojazdowych uszkodzonych przez wzmożony ruch po katastrofie pociągu w Babach (była dotacja ŁUW) i dokumentację projektową budowy ponad 8 km dróg. W tym roku plan na bieżące utrzymanie i drobniejsze remonty jest podobny, bo na ponad 600 tys. zł, ale już na inwestycje będzie znacznie więcej - ponad 5,6 mln zł. W tym jest m.in. przebudowa drogi w Kosowie z 50-proc. dofinansowaniem z tzw. schetynówek i odcinki ulic w Srocku, Babach i Kiełczówce.

Drogowy budżet Wolborza w 2012 r. zamknął się w 2,27 mln zł. Gmina wystarała się o dofinansowanie - ze schetynówek dostała 451,8 tys. zł, a na drogi dojazdowe do pól prawie 83 tys. zł W tym roku drogowy budżet się trochę skurczył i ma wynieść ponad 1,57 mln zł. Z tego bieżące utrzymanie dróg to 516,3 tys. zł, a inwestycje 541,3 tys. zł, w tym jest ul. Różana w Wolborzu.

W tym roku na drogi Rozprza ma 2,7 mln zł. Bieżące naprawy, oznakowanie i odśnieżanie mają kosztować 400 tys. zł. Wydatki inwestycyjne to m.in. wykonanie dokumentacji dróg w Nie-chcicach i Milejowie oraz przekazanie 1,5 mln zł dla powiatu na kolejny etap budowy drogi Jeżów - Bilska Wola.

Rozprza w ub. roku na drogi wydała 2,4 mln zł. Ponad pół mln pochłonęło odśnieżanie i bieżące utrzymanie. Inwestycje to 1,9 mln zł. 890 tys. zł przekazano powiatowi na drogę Bilska Wola - Lubień i budowę chodnika Rozprza - Nowa Wieś. Tu gmina może pochwalić się dotacjami - 192 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a 155 tys. zł na drogi dojazdowe.

W Woli Krzysztoporskiej w ub. roku na drogi wydano 958 tys. zł. Z tego 695 tys. zł stanowiły wydatki na bieżące utrzymanie dróg. Inwestycje drogowe kosztowały samorząd 263 tys. zł. Jak jednak przyznaje skarbnik Wiesław Jagiełło, pieniądze wydatkowano na kilka mniejszych projektów, m.in. budowę przepustu. W tym roku w Woli na drogi mają ponad 1 ,8 mln zł. Na bieżące utrzymanie zabezpieczono 12 mln zł, na inwestycje m.in. poprawę stanu 20 odcinków gminnych dróg - 615 tys. zł. Wola stara się też o 337 tys. zł dofinansowania na drogę w Poraju z WFOGR.

Gorzkowice na razie zaplanowały wydać na inwestycje drogowe pół mln zł i ok. 100 tys. zł na bieżące utrzymanie. Ale, jak mówi wójt Alojzy Włodarczyk, ogólna pula może znacznie się zwiększyć, bo gmina rozstrzyga kilka przetargów, na których może sporo zaoszczędzić. Te oszczędności włoży w drogi.

Rozpoczął się remont drogi w Gościnnej, która po zimie się "rozsypała", potrzeba chodników przy drogach powiatowych w Plucicach i Szczepanowicach, remontu wymaga ul. Częstochowska w Gorzkowicach. Gmina liczy na udział powiatu.

W Grabicy w tym roku jest więcej pieniędzy na drogi, bo 2,6 mln zł. Na inwestycje pójdzie 800 tys. zł, w tym będzie 300 tys. zł dofinansowania na przebudowę drogi powiatowej. W ub. na drogi gmina wydała nieco ponad 1,7 mln zł.
W Aleksandrowie samorząd ma na drogi ok. 300 tys. zł. Z tego 115 tys. zł przeznaczono na łatanie i bieżące utrzymanie szlaków, a 180 tys. zł na inwestycje. Te to droga przez Ostrów i droga Aleksandrów - Stefanówka.

Łęki Szlacheckie na drogi mają 500 tys. zł, w tym 380 tys. zł to wydatki inwestycyjne. Na liście zadań są droga dojazdowa do pól w Piwakach i chodnik na odcinku Tomawa - Tomawa Kolonia. Obie inwestycje mają być dofinansowane.

Czarnocin z kolei w tym roku w drogi zamierza "włożyć" prawie 700 tys. zł. Pół mln zł pochłonie remont drogi dojazdowej do gruntów rolnych we wsi Rzepki, pozostałe pieniądze pójdą na bieżące utrzymanie. W ub. roku gmina miała dotację ze starostwa na przebudowę mostu na drodze Bukowiec - Biskupia Wola.

Drogowy budżet Ręczna w tym roku wynosi 235 tys. zł. 150 tys. zł planowane jest na drogę Ręczno - Łęki Królewskie. Większość ubiegłorocznego pochłonęła droga w Łęgu Ręczyńskim.

Plebiscytowi patronują: marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto