Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja szpitala w Piotrkowie - NFZ odpowiada staroście ZDJĘCIA

ds
Protest przeciwko likwidacji PCMD w Piotrkowie
Protest przeciwko likwidacji PCMD w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
Likwidacja szpitala w Piotrkowie - NFZ odpowiada staroście Po proteście, który odbył się 11.10.2022 przed PCMD w Piotrkowie, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi Anna Leder przysłała nam stanowisko NFZ w związku z wypowiedziami starosty piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka

Likwidacja szpitala w Piotrkowie - NFZ odpowiada staroście

Po proteście, który odbył się 11.10.2022 przed PCMD w Piotrkowie, w związku z wypowiedzią starosty piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka skontaktowała się z naszą redakcją Anna Leder, rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i przysłała nam stanowisko NFZ w spornej sprawie finansowania szpitala.

Starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak rozmawiając z protestującymi wielokrotnie mówił o niedofinansowaniu szpitala przez NFZ.

- Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza miesięcznie 2 mln złotych na utrzymanie szpitala, a nas kosztuje ono 3,2 mln. Nie możemy dłużej finansować świadczeń medycznych - nie stać nas na to jako samorząd powiatu, mówił Piotr Wojtysiak starosta piotrkowski podczas protestu 11.10.2022

- Odnosząc się do wypowiedzi pana starosty piotrkowskiego, informuję, że wycena realizowanych świadczeń jest identyczna dla wszystkich placówek medycznych. Wycenę tę ustala Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – nie NFZ. NFZ wypłaca należności wynikające z zawartych umów, w tym dotyczące wypłaty dodatkowych świadczeń pieniężnych w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, mówi Anna Leder - rzecznik prasowy NFZ w Łodzi. Łódzki NFZ rozlicza z PCMD wszystkie prawidłowo sprawozdane świadczenia. NFZ nie ma wpływu na koszty, jakie ponosi szpital. NFZ nie łoży na utrzymanie szpitala – jak informuje pan starosta piotrkowski – ale finansuje leczenie pacjentów.
Od wielu lat w Łódzkim NFZ odnotowujemy ograniczanie zakresu działalności PCMiD w Piotrkowie Trybunalskim. Maleje liczba pacjentów objętych opieką w ramach poradni POZ i liczba świadczeń realizowanych przez placówkę w ramach zawartych umów. W latach 2016 - 2022 świadczeniodawca rozwiązał umowy w rodzaju: leczenie stomatologiczne, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, leczenie szpitalne w zakresie choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, kardiologia, urologia, a także w części umowy w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna - zaprzestał działalności w ośrodkach zdrowia w Piotrkowie Trybunalskim oraz na terenie powiatu piotrkowskiego (np. według stanu na 1 stycznia 2016 r. podmiot obejmował opieką lekarza POZ 29 072 pacjentów, według stanu na 1 maja 2022 r. 11 689 pacjentów). Z dniem 30 lipca 2020 r. podmiot rozwiązał umowy w kolejnych rodzajach tj. opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, a w dalszej kolejności umowy w rodzaju leczenie stomatologiczne z dniem 31 stycznia 2021 r.

W czwartek 13.10.2022 radni powiatu piotrkowskiego przegłosowali przyjęcie "Programu naprawczego PCMD na lata 2022 - 2024" i nowy Statut Powiatowego Centrum Matki i Dziecka. W myśl tych dokumentów ze struktury PCMD znika m.in. oddział położniczo-ginekologiczny, oddział noworodków oraz oddział dziecięcy.

Protest przeciwko likwidacji PCMD w Piotrkowie

Likwidacja szpitala w Piotrkowie - NFZ odpowiada staroście ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto