Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe domy dla pszczół w Wolborzu to inteligentne ule ZDJĘCIA

mat. Starostwo Powiatowe w Piotrkowie, Tyka
Nowoczesne ule w Wolborzu zostały już zasiedlone przez pszczele rodziny
Nowoczesne ule w Wolborzu zostały już zasiedlone przez pszczele rodziny SP Piotrków
Przy powiatowym Inkubatorze Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich w Wolborzu stanęły dwa nowe domy dla pszczół. To inteligentne ule z pełnym monitoringiem bez konieczności otwierania.

Nowe domy dla pszczół w Wolborzu to inteligentne ule

Nowoczesne ule wielkopolskie zostały zakupione przez samorząd powiatowy, a ich zasiedleniem w rodziny pszczele zajęło się Stowarzyszenie Pszczelarzy Wolborskich. Rodziny pszczele do uli wielkopolskich dostarczył Lech Gospodarczyk, który od wielu lat prowadzi własną, tradycyjną pasiekę w Lubiaszowie. Potrzebną aparaturę zainstalowała w ulach firma Sebastiana Góreckiego Intelligent Hives, który gwarantuje jej skuteczność.

- Urządzenia monitorują temperaturę, wilgotność, częstotliwość dźwięku, amplitudę a także wagę – wyjaśnia właściciel Intelligent Hives. - Mamy nadzieje, że wyciągniemy z tych dwóch uli kolejne cenne informacje, które ułatwią nam analizę danych zebranych nie tylko z tych dwóch uli, ale z ponad 160, które monitorujemy i w przyszłości będziemy w stanie już przewidywać 2-3 tygodnie przed alarmowe stany w ulach. Urządzenia wysyłają pomiary co godzinę. Pszczelarz może odczytywać te dane w aplikacji mobilnej a także na komputerze o każdej porze. W razie wystąpienia anomalii otrzymuje powiadomienia. Nie musi być to konkretnie powiadomienie dotyczące choroby, ale także informacje dotyczące aktywności, dlaczego pszczoły nie chcą wylecieć z ula, czy jest królowa w ulu lub czy ule nie są naruszone przez osoby trzecie.

- To jest milowy krok w kierunku rozwoju rodzin pszczelich – przyznaje Longin Szmidel skarbnik Stowarzyszenia. - Spojrzenie na pszczoły z innej strony, tej bardziej naukowej. To wszystko dzięki postępowi takich innowacji. Spróbujemy zajmować się pszczołami, tak jak zajmują się nami na szpitalnym oddziale ratunkowym, w przychodniach lekarskich. Chodzi o to, żeby w jak najszybszym czasie przed chorobą mieć błyskawiczną możliwość reakcji. Wcześniej będziemy wiedzieć, kiedy jest nastrój rojowy, a więc te pszczoły nam nie wyfruną, spróbujemy je zagospodarować w inny sposób, zrobić odkłady lub jeśli jest choroba to spróbujemy zareagować na tyle szybko, żeby ta choroba nie przeszła na inne pasieki.

Działania Stowarzyszenia Wolborskich Pszczelarzy w najbliższym czasie skupią się na dokarmianiu rodzin w celu przygotowania ich do zimowania.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto